سردبیر آزاداندیش

تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر حال اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- کشف نرخ فقط از طریق بورس کالای ایران

2- اقدام جدید بانک مرکزی برای رونق تجارت

3- آغاز تولید آزمایشی سیمان ونزوئلا

4- از بیت‌المال به ۲میلیون مغازه یارانه نمی‌دهیم

5- تمایل ایران برای برقراری مجدد خط کشتیرانی باکو- انزلی

6- تولید پسته کرمان نصف شد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


کشف نرخ فقط از طریق بورس کالای ایران

ایرنا:به گزارش از روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت بورس کالای ایران، در مصوبه جدید دولت برای خروج از رکود اقتصادی که در تاریخ 25 مردادماه 1393 از سوی معاون اول رئیس‌جمهور ابلاغ شده، تصریح شده که به جز کالاهای اساسی و انحصاری، کشف نرخ کالاهایی که امکان پذیرش و خرید و فروش آنها در بورس کالای ایران وجود دارد، از طریق این بورس باید صورت گیرد.  این مصوبه دستگاه‌های اجرایی را ملزم کرده که ظرف یک سال از تاریخ ابلاغ این تصویب نامه نسبت به پذیرش کالاهای مذکور در بورس مربوط اقدام کنند.  همچنین براساس این مصوبه، مرجع تشخیص قابلیت پذیرش کالاها در بورس‌ها هیات پذیرش بورس مربوطه است.  در مصوبه جدید دولت همچنین آمده که وزارت نفت و سازمان بورس اوراق بهادار اقدامات لازم را جهت تأمین مالی نیازهای خود از طریق پیش فروش فرآورده‌های نفتی به صورت سلف در بورس کالای ایران به عمل آورند. براساس این گزارش، در بازار فیزیکی بورس کالای ایران، کالاهایی که تناوب و تعهد عرضه دارند، عرضه می‌شود.  هم‌اکنون تمام فرآورده‌های نفتی، مواد پلیمری، مواد شیمیایی، فولاد، مس، آلومینیوم، سرب، فلزات گرانبها، نیکل، مواد معدنی، کنجاله و تفاله و کنسانتره، ذرت، پنبه، زیره، برنج، گندم، جو، چای، زعفران، عدس، نخود، مرغ منجمد و تخم‌مرغ در بورس کالای ایران پذیرش شده‌اند و امکان کشف نرخ این محصولات در بازار فیزیکی این بورس وجود دارد. 

 

اقدام جدید بانک مرکزی برای رونق تجارت

مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از اقدام جدید بانک مرکزی برای حل مسائل و مشکلات بانکی پیش روی تجار خبرداد و گفت: بانک مرکزی استفاده از سوئیفت آسیایی را در دستور کار قرار داده است . ولی‌ا… افخمی راد با بیان اینکه بانک مرکزی استفاده از سوئیفت آسیایی را در دستور کار قرار داده است، گفت: هم‌اکنون 8 بانک ایرانی در فهرست تحریم‌ها قرار ندارند و همین امر، می‌تواند با همکاری سایر شرکای بین‌المللی، راه را برای رونق تجارت باز کند.  معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البته صرافی‌ها نیز در کنار بانک‌ها کار نقل و انتقال پول را انجام می‌دهند؛ اما ممکن است اندکی هزینه بالاتر باشد.  وی تصریح کرد: تحریم‌ها به ویژه علیه نظام بانکی، محدودیت‌هایی را در روابط تجاری میان ایران و سایر کشورها به وجود آورده است که البته در هیات‌های تجاری که به ایران سفر می‌کنند، این موضوع را پیگیری می‌کنیم و مورد مذاکره قرار می‌دهیم.  به گفته افخمی راد، بر اساس برنامه امسال دولت، قرار است که 22 میلیارد دلار در بخش خدمات و 47 میلیارد دلار در بخش کالا، صادرات صورت گیرد، این در حالی است که به‌رغم تمام تحریم‌ها، مبادله تجاری ایران با سایر کشورهای دنیا با افزایش مواجه بوده و صادرات به 26 میلیارد دلار رسیده است.  سوئیفت از شنبه 27 اسفند 1390 در راستای تحریم‌های اروپایی خدمات را به برخی بانک‌های ایرانی که مشمول طرح تحریم هستند قطع کرده ‌است.  

 

 

آغاز تولید آزمایشی سیمان ونزوئلا

ایلنا: کارخانه سیمان ونزوئلا با حضور وزیر صنعت معدن و تجارت،‌ رئیس هیات عامل ایمیدرو،‌ وزیر صنعت ونزوئلا و دیگر مقامات آن کشور تولید آزمایشی را آغاز کرد. کارخانه سیمان ونزوئلا که از ظرفیت تولید یک میلیون تن در سال برخوردار است جزو یکی از پروژه‌های فعال شده ایمیدرو محسوب می‌شود که در مدت 8 ماه اخیر عملیات اجرایی آن شروع شد.  مراسم تولید آزمایشی این کارخانه (سرواسول) همزمان با برگزاری هشتمین اجلاس کمیسیون مشترک ایران و ونزوئلا آغاز شد که محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت همراه دکتر مهدی کرباسیان معاون وزیر و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) و وزیر صنعت ونزوئلا و دیگر مقامات آن کشور در بازدید از این کارخانه،‌ از نزدیک مراحل پیشرفت عملیات اجرایی را بررسی کردند. کارخانه سیمان ونزوئلا که توسط شرکت احداث صنعت از شرکت‌های تابعه ایمیدرو ساخته شده است به زودی به طور رسمی افتتاح می‌شود.  در این دیدار آقای پاچکو مسئول طرح‌های سیمان آن کشور از مقامات ایران خواست طی یک‌سال آینده نیز بهره‌برداری و تولید آن کارخانه توسط احداث صنعت انجام گیرد. در این سفر همچنین سند همکاری دو کشور بین وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران و وزیر صنایع ونزوئلا به امضا رسید و یک سند همکاری نیز بین کرباسیان و همتای ونزوئلایی وی در زمینه تمدید قرارداد سیمان سرواسول و شرکت احداث صنعت امضا شد. 

 

 

از بیت‌المال به ۲میلیون مغازه یارانه نمی‌دهیم

تسنیم: با اعلام خبردریافت کارمزد از پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان از آبان، بسیاری از فروشنده‌ها به مردم اعلام کرده‌اند که فقط پول نقد قبول می‌کنیم و درصورت تصویب این طرح کارمزد از مردم کم می‌شود اما بانک مرکزی پاسخ جدی برای این گروه دارد. ناصر حکیمی در ارتباط با واکنش فروشنده‌ها و اصناف به اعلام خبر دریافت کارمزد از پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی، اظهار داشت: رقم این کارمزد چیزی نیست که فروشگاه‌ها ترجیح بدهند برای ممانعت از پرداخت آن از مردم بابت خریدهایشان پول نقد دریافت کنند. مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با تأکید براینکه رقم کارمزد پذیرنده‌های دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی قابل توجه نیست، گفت: اگر گزارشی از تخلف در سطح فروشگاه‌ها دارید به بانک مرکزی ارسال کنید. وی افزود: هم‌اکنون نیز دو تا سه برابر مبلغ در نظر گرفته شده برای کارمزد پذیرنده‌ها در رندکردن مبلغ تراکنش از سوی فروشگاه اعمال می‌شود. این مقام مسئول در بانک مرکزی افزود: تا الان به این شرکت‌ها یارانه داده می‌شد؛ این سوبسید (یارانه) به مغازه دارها از کجا می‌آمد؟ از بیت‌المال.  چراکه اکثر این سوبسیدها توسط بانک‌هایی داده می‌شد که  متعلق به دولت و مردم هستند. حکیمی با تأکید براینکه درست نیست از جیب هشتاد میلیون به دو میلیون مغازه یارانه پرداخت شود، گفت: اگر سیاست جدید بابت دریافت کارمزد از پذیرنده‌ها اجرا نشود با شبکه‌ای فرسوده و خراب روبه‌رو خواهیم شد که همه مردم گرفتار آن خواهند شد. 

 

تمایل ایران برای برقراری مجدد خط کشتیرانی باکو- انزلی

فارس: ایران نسبت به برقراری مجدد خط کشتیرانی باکو – انزلی به منظور تقویت روابط دوجانبه ابراز آمادگی کرد. رضا مسرور، رئیس سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی گفت: برقراری مجدد این خط به توسعه روابط ایران و آذربایجان در زمینه‌های مختلف به ویژه در زمینه گردشگری منجر خواهد شد. همچنین وی با ترغیب سرمایه‌گذاران آذربایجانی به حضور در منطقه آزاد انزلی گفت، جمهوری اسلامی ایران برای تجار آذربایجانی که در این منطقه آزاد تجاری سرمایه‌گذاری کنند، معافیت‌های مالیاتی در نظر گرفته است. مسرور افزود، هیچ محدودیتی برای سرمایه‌گذاران آذربایجانی از نظر مالکیت وجود ندارد. رئیس سازمان منطقه آزاد تجاری صنعتی انزلی خاطرنشان کرد، امکان مالکیت خارجی 100 درصدی، یکی از مزیت‌های این منطقه برای سرمایه‌گذاران است. همچنین وی تاکید کرد، هیچ مالیات و تعرفه گمرکی بر مواد خام و ماشین‌آلات وارداتی برای تولید محصول در این منطقه وجود ندارد.  سرمایه‌گذاران می‌توانند سرمایه‌هایشان در این منطقه را هرزمان که بخواهند، پس بگیرند. وی در پاسخ به پرسشی در مورد حضور سرمایه‌گذاران آذربایجانی در این منطقه آزاد تجاری گفت، درحال حاضر، بیشتر آنها در بخش صنعت فعال هستند و برخی نیز همراه با تجار ایرانی در بخش تجارت فعالیت می‌کنند. مسرور تصریح کرد، قرار است که یک هیات از تجار انزلی در ماه نوامبر با هدف آشنایی با پتانسیل‌های اقتصادی آذربایجان به باکو سفر کنند. منطقه آزاد انزلی در جنوب دریای خزر واقع شده است و شامل بخش‌های صنعتی، تجاری و بازرگانی، گردشگری و خدمات است. 

 

تولید پسته کرمان نصف شد

ایسنا: رئیس اتحادیه تعاونی‌های پسته کرمان از نصف‌شدن تولید پسته کرمان به دلیل خشکسالی‌های اخیر خبر داد و گفت: در گذشته ایران بالاترین رکورد در تولید و صادرات پسته را داشت که اخیرا آمریکا گوی سبقت تولید را از ایران ربود و اکنون هم رقبا فاصله زیادی با ما دارند اما چین پس از آمریکا جدی‌ترین رقیب تولید پسته ایرانی است که باید با توجه به تلاش جدی چینی‌ها در افزایش تولید پسته، آنها را جدی بگیریم. جلیل مظهری اظهار کرد: در گذشته سالانه حدود 200 هزار تن پسته در کرمان تولید می‌شد که سهم حدود 70 درصدی تولید این محصول در کشور را به خود اختصاص داده بود اما مشکلات اخیر از جمله کم‌آبی و کاهش شدید منابع آبی باعث شده که بسیاری از باغات پسته استان از بین برود و کشاورزان بخشی از باغ‌های خود را از تولید خارج کنند. وی افزود: در سال‌های قبل از انقلاب حدود 500 حلقه چاه آب در کرمان وجود داشت که آن هم پیشنهاد انگلیسی‌ها بود چراکه پیش از این مردم کرمان از آب قنات برای آبیاری باغ‌های خود استفاده می‌کردند که هیچ فشاری بر سفره‌های آب زیرزمینی وارد نمی‌کرد اما پس از حفر چاه عمیق توسط انگلیسی‌ها نه تنها قنات‌ها خشک شدند بلکه هر سال سطح آب سفره‌های زیرزمینی کاهش بیشتری پیدا کرد. رئیس اتحادیه تعاونی‌های پسته کرمان ادامه داد: درحال حاضر حدود 7000 حلقه چاه عمیق پروانه‌دار و حدود 11 هزار حلقه چاه عمیق بدون مجوز در کرمان وجود دارد. 
مهدی حیدرپور


۱۷۳ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۱۸۲
موافقین۰ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir