سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  کاهش قطعی نرخ سود بانکی

2- مقدمات خرید تضمینی شیرخام انجام شد

3- توافق موقت ایران با ترکیه برای تردد در مرز بازرگان

4- برخورد جدی با تخریب و تصرف غیر‌قانونی اراضی

5- مذاکرات ایران و روسیه برای تبادل برق ادامه دارد

6- کاهش فاصله ایران از عربستان در تولید نفت از یک میدان مشترک نفتی

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


کاهش قطعی نرخ سود بانکی 

مهر:‌ رئیس شورای‌عالی هماهنگی بانک‌های دولتی با اعلام این که کاهش نرخ سود بانکی در شورای پول و اعتبار قطعی است، پیشنهاد کرد نرخ سود بانکی کمی بالاتر از نرخ تورم در نظر گرفته شود.  عبدالناصر همتی درباره بازنگری مجدد در نرخ سود بانکی گفت: شورای پول و اعتبار برای کاهش نرخ سود بانکی منتظر مشخص شدن تورم انتظاری است، یعنی می‌خواهد روند کاهنده نرخ تورم یکسال آینده که مورد انتظار است محقق شود، تا بر اساس آن نرخ سود بانکی کاهش یابد.  رئیس شورای‌عالی هماهنگی مدیران عامل بانک‌های دولتی با اعلام اینکه کاهش نرخ سود بانکی قطعی است، افزود: با کاهش نرخ تورم، نرخ سود هم کاهش می‌یابد، البته باید توجه کرد که نرخ سود نباید عین نرخ تورم شود. وی در بیان دلایل آن عنوان کرد: سپرده‌گذاران بانکی انتظار دارند که پس از اینکه مدت زمانی مثلا یکسال پول آنها در بانک سپرده‌گذاری شده است، متضرر نشوند و سودی هم عاید آنها شود، بنابراین باید نرخ سود بانکی کمی بالاتر از نرخ تورم باشد.  همتی با اشاره به نرخ سود 22 درصدی سپرده‌های بانکی گفت: برخی از بانک‌ها با احتساب نرخ موثر، هزینه این سود حدود 25، 26 درصد برای آنها تمام می‌شود، بنابراین کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی به نفع بانک‌هاست و قیمت تمام‌شده پول را برای بانک‌ها کاهش می‌دهد. 

مقدمات خرید تضمینی شیرخام انجام شد

فارس: رئیس هیات‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران با بیان این که مقدمات خرید تضمینی شیر خام دیروز درحال انجام است، گفت: خرید تضمینی شیر در یکی دو روز آینده در 6 استان اجرایی می‌شود. سید احمد مقدسی رئیس هیئت مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران گفت: دیروز کارهای مقدماتی و قراردادهای خرید تضمینی شیرخام درحال انجام است و احتمالا از به‌زودی خرید تضمینی شیر آغاز می‌شود. محدودیتی در مقدار خرید شیرخام از تولید‌کنندگان وجود ندارد و هر مقدار از شیرخام که توسط کارخانه‌ها جذب نشود توسط سازمان تعاون روستایی از تولید‌کنندگان با قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار یعنی 1440 تومان خریداری می‌شود. رئیس هیات‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران بیان داشت: خرید تضمینی شیر خام از 6 استان کشور شمال قم، قزوین، تهران، اردبیل، خراسان رضوی و جنوبی آغاز می‌شود و شرکت تعاون روستایی ایران متولی خرید است و شیرخام تولیدی دامداران را با بار میکروبی زیر 100هزار و چربی 2/3 با قیمت 1440 تومان از دامداران خریداری می‌کند. براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار از ابتدای تیرماه سال جاری مقرر شد تا شیرخام تولیدی دامداران با قیمت 1440 تومان از دامداران خریداری شود که از آن روز تاکنون صنایع لبنی از خرید شیرخام با این قیمت سرباز زده‌اند. بنابراین به دنبال اعلام مکرر دامداران مبنی بر به‌صرفه نبودن تولید شیر و درخواست‌های مکرر آن‌ها برای خرید شیر خام توسط صنایع لبنی با قیمت 1440 تومان مصوب دولت بالاخره در هفته گذشته اعلام شد که برای جلوگیری از ضرر و زیان به دامداران شیر بصورت تضمینی از آنها خریداری می‌شود. 

توافق موقت ایران با ترکیه برای تردد در مرز بازرگان 

ایسنا:‌ رئیس کمیسیون حمل‌ونقل اتاق بازرگانی تهران از توافق موقت برای تردد کامیون‌های ایرانی و ترک در مرز بازرگان خبر داد و گفت: از 10 روز دیگر باک کامیون‌های ترک در مرز بازرگان پلمب می‌شوند تا در توافق نهایی، عوارض تردد از سوی دو کشور برداشته شود. مسعود خوانساری اظهار کرد: با توجه به اینکه ترک‌ها مدعی بودند کامیون‌هایشان در ایران سوخت‌گیری نمی‌کنند، پیشنهاد کردند برای حل مشکل تردد در مرز بازرگان، باک کامیون‌هایشان پلمب شود که ایران ابتدا با این موضوع مخالفت کرد اما درنهایت این پیشنهاد را پذیرفت و از 10 روز آینده اجرا می‌شود.  وی با بیان اینکه طبیعی است به دلیل این موضوع، تردد در مرز بازرگان کندتر ‌شود، افزود: کامیون‌های ترک در مرز بازرگان پلمب می‌شوند و هنگام خروج نیز این پلمب توسط گمرک چک می‌شود که دستکاری نشده و سالم باشد. چنانچه هر پلمبی دستکاری شده باشد این موضوع به مراجع قضایی ارجاع داده می‌شود. به گفته خوانساری در مرحله‌ بعد، برداشتن عوارض تردد از سوی دو کشور پیگیری خواهد شد. چراکه پیش از این کامیون‌ها در هر دو کشور به ازای هر 100 کیلومتر تردد 25 یورو عوارض می‌دادند ولی با توجه به اینکه سوخت در ایران ارزان است، ایران پیشنهاد کرد که مابه‌التفاوت مبلغ سوخت از کامیون‌های ترک گرفته شود. 

برخورد جدی با تخریب و تصرف غیر‌قانونی اراضی

ایلنا:‌ در حوزه توسعه معادن و برداشت معدن پوکه سعی می‌شود تا از تخریب اراضی کشاورزی جلوگیری شود.  رئیس سازمان امور اراضی گفت: در حوزه توسعه معادن و برداشت معدن سعی می‌شود تا از تخریب اراضی کشاورزی جلوگیری شده و قوانین مربوط به حفظ کاربری رعایت شود. قباد افشار در بازدید از طرح‌های توسعه اراضی ملی و کشاورزی اظهار کرد: به شدت با تخریب و تصرف غیر‌قانونی اراضی که یک تهدید جدی به‌شمار می‌رود برخورد می‌کنیم و با تقویت گشت‌های حفاظت حفظ کاربری سعی داریم جلوی برخی از اقدامات غیر‌قانونی در این حوزه را بگیریم. وی درباره نحوه واگذاری اراضی منطقه ویژه اقتصادی  گفت: در حوزه توسعه معادن و برداشت معدن سعی می‌شود تا از تخریب اراضی کشاورزی جلوگیری شده و قوانین مربوط به حفظ کاربری رعایت شود .وی با اشاره به خودداری جدی از واگذاری اراضی درجه یک، دو و سه کشاورزی به طرح‌های گردشگری، اضافه کرد: ‌ سعی داریم برای چنین طرح‌هایی از اراضی که قابلیت پایین کشاورزی را دارند واگذاری‌ها انجام شود. ‌ امسال و برای سال آینده در اکثر استان‌ها اجرای طرح کاداستر را در تثبیت اراضی کشاورزی در دستور کار قرار دادیم تا با این کار بتوانیم هوشمندانه بر اراضی ملی مدیریت کنیم که سعی شده در این زمینه با همکاری سازمان ثبت اسناد و املاک صدور سند انجام شده و حتی با این اسناد صاحبان اراضی کشاورزی بتوانند از تسهیلات مناسب استفاده کنند. 

کاهش فاصله ایران از عربستان در تولید نفت از یک میدان مشترک نفتی

ایرنا:‌ با دوبرابرشدن تولید میدان نفتی فروزان تا سال 1395، فاصله ایران از عربستان در این میدان مشترک نفتی کاهش می‌یابد. مجری طرح توسعه میدان فروزان درخصوص جزئیات توسعه این میدان، اظهار کرد: پس از تکمیل سکو‌های F١٨ در سال 94 و F١٩ در اواسط سال 95 ظرفیت تولید در فروزان به دو برابر خواهد رسید. ابراهیم دلاوران شیراز اضافه کرد: ساخت دو سکوی جدید LQA و FZA در میدان نفتی فروزان آغاز و سفارش خرید تجهیزات مرتبط با آن نیز داده شده و تاکنون مشکلی را درباره این دو سکو و همکاری با شرکت کره‌ای نداشته‌ایم. وی با اشاره به زمان کوتاه‌تر آماده‌سازی سکوی زیست فروزان، گفت: سکوی تقویت فشار به حدود ١٧ ماه زمان نیاز دارد و به همین دلیل عمده زمان و منابع مالی را برای سکوی تقویت فشار اختصاص می‌دهیم. دلاوران شیراز با بیان اینکه هم‌اکنون میدان فروزان روند عادی تولید خود را طی می‌کند، اظهار کرد: پس از انجام عملیات گازرسانی تولید میدان تا 10 هزار بشکه افزایش می‌یابد و پس از تکمیل سکوهای F١٨ در سال 94 و F١٩ در اواسط سال 95 ظرفیت تولید در فروزان به دوبرابر خواهد رسید.  مجری طرح توسعه فروزان اوایل سال 95 را زمان نهایی بهره برداری از طرح افزایش تولید نفت در میدان مشترک فروزان اعلام کرد و گفت: تحقق این زمان‌بندی بستگی به تامین منابع مالی دارد.  لغو الزام درج کد رهگیری در معاملات ملکی

درج کدهای رهگیری از معاملات املاک منتفی شد

آنا: دبیرکل اتحادیه مشاوران املاک اعلام کرد که دیوان عدالت اداری از حدود ۲۰ روز گذشته با مصوبه‌ای، الزامی بودن درج کدهای رهگیری از معاملات املاک را منتفی اعلام کرده‌‌است.  مصطفی قلی‌خسروی با بیان اینکه حذف کد رهگیری از معاملات املاک زمینه جولان فرصت‌طلبان را فراهم می‌کند، گفت: دیوان عدالت اداری باید در حذف کد رهگیری از معاملات املاک تجدیدنظر کند.وی افزود:‌ دولت گذشته بر این عقیده بود که کد رهگیری باید در انجام معاملات مشاوران املاک الزامی باشد تا هر نوع معامله و قولنامه‌ای در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسد، اما متاسفانه اداره ثبت در برابر این امر مقاومت کرد.او با تاکید بر اینکه مبنای الزامی قرار دادن کد رهگیری ایجاد شفافیت‌های لازم در معاملات بود، تصریح کرد:‌ اداره ثبت اسناد مدعی بود چون زیر نظر قوه مجریه نیست، دستور آن را نیز در خصوص الزامی بودن کدهای رهگیری اجرایی نمی‌کند و به همین دلیل دولت در بخشنامه‌ای به وزارت امور اقتصادی و دارایی، ارائه مفاصا حساب دارایی بدون کدرهگیری را منع کرد.خسروی ادامه داد:‌ سایر نهادها مانند آموزش‌وپرورش یا پلیس راهنمایی‌ورانندگی نیز بسیاری از امور مانند ثبت پلاک اتومبیل را تنها در صورت ارائه کد رهگیری انجام می‌دادند، اما این الزام با شکایت فردی در دیوان عدالت اداری برداشته شد که همین امر نیز موجب ایجاد فرصتی مناسب برای فرارهای مالیاتی شده‌ است.

fhlsm,gdk


۱۷۲ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۱۹۱
موافقین۰ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir