سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  ایران آماده صادرات گاز به عراق شد

2- صرافان در انتظار اقدامات بانک مرکزی ، بازار ارز در تب و تاب

3- وضعیت بازار ارز در ۷ ماه آینده

4- بورس یکدست قرمز شد

5- خرید تضمینی شیر به نرخ ۱۴۴۰ تومان

6-  صادرات ۱۵ هزار تن تخم‌مرغ از ۱۶ مهرماه

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


ایران آماده صادرات گاز به عراق شد

مهر: معاون وزیر نفت با اشاره به آماده‌سازی خطوط لوله و تاسیسات برای آغاز صادرات گاز ایران به عراق، اعلام کرد: پیش بینی می‌شود تا اوایل سال آینده صادرات گاز ایران به این کشور همسایه آغاز شود.حمیدرضا عراقی درباره آخرین وضعیت قرارداد صادرات گاز ایران به عراق گفت: در حال حاضر آخرین مراحل ساخت، نصب و راه‌اندازی خطوط لوله، انتقال گاز و تاسیسات گازرسانی به منظور صادرات گاز طبیعی به عراق درحال انجام است. مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه مطابق با برنامه زمان‌بندی، پیش‌بینی می‌شود از اوایل سال آینده امکان صادرات گاز ایران به عراق فراهم شود، تصریح کرد: قرار است در مرحله اول گاز ایران  انرژی مورد نیاز بغداد و نیروگاه‌های این کشور را تامین کند.معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه براساس توافق با عراقی‌ها صادرات گاز به این کشور همسایه به صورت مرحله به مرحله افزایش می‌یابد، اظهار کرد: بر این اساس، سال آینده و در مرحله اول به طور متوسط بین 5 تا 6 میلیون مترمکعب گاز توسط ایران به عراق صادر می‌شود.این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: سقف اولین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق 25 میلیون متر مکعب در روز است که به تدریج با آماده سازی خطوط لوله در خاک عراق، حجم صادرات گاز به این کشور همسایه هم افزایش می‌یابد. پیش‌تر معاون وزیر نفت گفته بود: قطعا اجرای فاز دوم و سوم صادرات گاز به عراق زمان‌بر است.

صرافان در انتظار اقدامات بانک مرکزی ، بازار ارز در تب و تاب

نرخ ارز که در ماه‌های گذشته در بازار آزاد همواره روند ثابتی را طی می‌کرد در یکی دو روز اخیر با نوسانات تندی مواجه شد به گونه‌ای که قیمت‌ها در روز شنبه حدفاصل میدان فردوسی تا چهارراه استانبول پس از مدت‌ها روند افزایشی زیادی را تجربه کرد. نرخ هر دلار که در ماه‌های گذشته در بازار ارز همواره بین 3100 تا 3200تومان در نوسان بود، روز پنجشنبه هفته گذشته و پس از تمدید هفت ماهه زمان روند مذاکرات ایران و گروه 1+5 روند افزایشی به خود گرفت. هرچند صرافان بازار ارز روز چهارشنبه هفته گذشته رشدی ۱۲تومانی را برای دلار رقم زدند و آن را به قیمت 3272تومان به خریداران عرضه کردند اما قیمت دلار در روز پنجشنبه نرخی معادل 3325تومان را تجربه کرد و هر دلار آمریکا با نوسانان لحظه‌ای معادل ۳۵۰۰تومان در بازار آزاد به فروش رفت. گفتنی است هر یورو ۴۳۱۸تومان، پوند انگلیس ۵۳۳۰تومان، درهم امارات ۹۴۰تومان و لیر ترکیه ۱۵۳۸تومان در لحظه تنظیم این گزارش معامله می‌شود. الف نوشت؛ البته کارشناسان اقتصادی، اعلام مفروضات بودجه سال آینده و نرخ روزانه اعلامی بانک مرکزی (نرخ مبادله‌ای) ۲۸۵۰ تومان و کاهش قیمت نفت تا ۶۴ دلار را از مهم‌ترین دلایل رشد قیمت ارز در دو روز گذشته اعلام کرده‌اند. در این میان فعالیت سودجویان و سفته‌بازان بازار ارز را نباید فراموش کرد که همواره منتظر فرصتی هستند تا بر طبل قیمت‌ها در بازار ارز بکوبند و در این میان سود بیشتری به جیب بزنند. طبیعتا آنها هم که در گذشته مقدار زیادی ارز خریداری کرده‌اند، تمایل دارند تا بازار ارز نوسان بیشتری داشته باشد تا سود بیشتری هم عایدشان شود. البته تمام این اتفاقات در حالی رخ داد که ولی‌ا... سیف رئیس کل بانک مرکزی روز چهارشنبه هفته گذشته پیش‌بینی کرد که با ورود ارز حاصل از توافقات وین نرخ دلار با کاهش بیشتری در بازار همراه شود. با توجه به این اتفاقات در بازار ارز جا دارد که بانک مرکزی هرچه زودتر اقدامات خود را برای این بازار انجام دهد.

وضعیت بازار ارز در ۷ ماه آینده

محمدقلی یوسفی، استاد دانشگاه و اقتصاددان با تاکید بر اینکه در حال حاضر شرایط به گونه‌ای است که هرگونه مداخله توسط بانک مرکزی و دولت در بازار اثر منفی بیشتری بر بازار ارز خواهد گذاشت، گفت: البته بازار و اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد، قابل پیش‌بینی نیست، زیرا تحریم‌ها همچنان باقی و مسائل هسته‌ای حل نشده است و به نظر می‌رسد که در ۷ ماه آینده در «برزخ ارزی» قرار داریم و اگر دولت بی‌احتیاطی کند و ارز را به راحتی وارد بازار کند، اثر منفی بر بازار می‌گذارد. وی، این حالت در بازار ارز را گذرا دانست و عنوان کرد: اگر دولت بدون احتیاط ارز وارد بازار کند، ممکن است نتیجه کار موفقیت آمیز نباشد و اثرات منفی بیشتری از نظر روانی و اقتصادی بر جای بگذارد.

۳ عامل اصلی افزایش قیمت دلار

کامران ندری، اقتصاددان هم دلیل اصلی افزایش قیمت ارز دلار در بازار را نوسانات و انتظارات روانی دانست و گفت: در حال حاضر اتفاق خاصی در بازارهای جهانی که تاثیر بر بازار ارز کشورمان بگذارد، نیفتاده است، ضمن اینکه نوسانات بازار ارز به اندازه‌ای نیست که نگران‌کننده باشد و باعث شود بانک مرکزی در بازار برای کنترل قیمت دخالت کند.

بورس یکدست قرمز شد

ایسنا: بورس اوراق بهادار تهران دیروز یکی دیگر از سنگین‌ترین ریزش‌های پاییزی خود را تجربه کرد و با افت بیش از 1000 واحدی به کانال 72 هزار واحد سقوط کرد. از ابتدای معاملات دیروز ریزش سنگین شاخص قابل پیش‌بینی بود چون از همان دقایق اولیه صف‌های سنگین فروش شکل گرفت و قیمت تمامی سهام شرکت‌ها به یکباره به رنگ قرمز درآمد طوری که دیگر رنگ سبز در بورس تهران خودنمایی نمی‌کرد. این روند تا جایی ادامه پیدا کرد که در پایان زمان معاملات دماسنج بازار سرمایه 1055 واحد افت کرد و شاخص بورس با ورود به کانال 72 هزار واحد در عدد 72 هزار و 189 واحد ماندگار شد. به گفته کارشناسان در کنار برآورده نشدن انتظارات سهامداران از مذاکرات وین، کاهش قیمت نفت و به دنبال آن کاهش درآمدهای دولت در کنار افزایش نرخ دلار و ابهامات مطرح شده در بودجه از عوامل عقب‌نشینی سهامداران از بورس تهران است به‌طوری که برخی سهامداران با مشاهده چشم‌انداز آینده فعلا ترجیح می‌دهند تا در بازار سهام فعالیت نکنند.به دلیل همین تفکر صف‌های فروش سنگین در تالار شیشه‌ای شکل گرفت به گونه‌ای که اکثر شرکت‌های خودرویی و بانکی بیشترین تاثیر را در افت شاخص بورس گذاشتند. در بازار دیروز نیز به‌دلیل حاکم شدن فضای ترس و تردید در بورس تهران حجم و ارزش معاملات نیز کاهش پیدا کرد و ارزش بازار سرمایه تا سطح 324 هزار میلیارد تومان افت کرد.

خرید تضمینی شیر به نرخ ۱۴۴۰ تومان

فارس: رئیس هیأت‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران با بیان اینکه خرید تضمینی شیر خام از پنج‌شنبه در قزوین شروع شده گفت: سازمان تعاون روستایی درحال انجام مقدمات کار است و به محض فراهم شدن شرایط در سایر استان‌‌ها آغاز می‌شود. سیداحمد مقدسی، رئیس هیات‌مدیره کانون انجمن‌های صنفی گاوداران ایران  گفت: خرید تضمینی شیرخام از روز پنج‌شنبه در استان قزوین آغاز شده و تا روز گذشته 300 تن شیر خام با قیمت 1440 تومان از دامداران خریداری شده و به پودر تبدیل شده است. مقدسی بیان کرد: سازمان تعاون روستایی در حال بستن قرارداد با کارخانه‌های صنایع لبنی برای تبدیل شیرخام به پودر شیر خشک است و به محض مشخص شدن کارخانه‌های طرف قرارداد، خرید تضمینی در استان‌های دیگر هم آغاز می‌شود. این گزارش می‌افزاید: خرید تضمینی شیر خام قرار است در 6 استان کشور از جمله قزوین، خراسان رضوی و جنوبی، قم، اردبیل، تهران آغاز شود و کم‌کم این کار در استان‌های دیگر هم انجام شود. براساس این گزارش خرید تضمینی شیر خام قرار بود، از روز شنبه دوم آذرماه آغاز شود، اما به دلیل فراهم نبودن سازوکارهای لازم به تعویق افتاد و قرار بود، از روز گذشته آغاز شود.بخشی از شیرخام تولیدی که نمی‌تواند توسط کارخانه‌ها جذب شود، توسط سازمان تعاون روستایی از تولید‌کنندگان خریداری می‌شود و دراختیار کارخانه‌های صنایع لبنی قرار می‌گیرد، تا این کارخانه‌ها به‌صورت حق‌العمل‌کاری شیر را به پودر شیر خشک تبدیل کنند.

صادرات ۱۵ هزار تن تخم‌مرغ از ۱۶ مهرماه

تسنیم: رئیس اتحادیه تخم‌مرغ با اشاره به صادرات ۱۵ هزار تنی تخم‌مرغ از ۱۶ مهر تا ۷ آذرماه سال جاری، گفت: با بهبود روند صادرات و حذف گله‌های پایان دوره قیمت این محصول بهبود یافته است.هدایت اصغری با بیان اینکه همچنان تولید تخم‌مرغ نیاز بازار است، اظهار کرد: قیمت این کالا به دلیل مازاد تولید در نقطه مطلوبی قرار ندارد ولی به‌تازگی روند قیمت‌ها افزایشی شده و امیدواریم این روند ادامه داشته باشد. وی قیمت مطلوب تخم‌مرغ را براساس حق قیمت اعلامی وزارت جهاد کشاورزی 4500 تومان برای هر کیلو اعلام کرد و گفت: در حال حاضر قیمت هر کیلو تخم‌مرغ با توجه به شروع روند افزایش نرخ 3400 تا 3700 تومان عرضه می‌شود و امیدواریم با ادامه این روند قیمت این کالا به نقطه مطلوب نزدیکتر شود.رئیس اتحادیه مرغداران میهن با اشاره به واگذاری مجوز مدیریت صادرات تخم‌مرغ از 16 مهرماه به این اتحادیه، خاطرنشان کرد: یکی از دلایل روند رو به رشد قیمت تخم‌مرغ بهتر شدن صادرات این کالاست که از 16 مهرماه تا 7 آذر سال جاری 15 هزار تن صادرات انجام شده که با توجه به هدفگذاری که برای هر ماه 7500 تن برنامه‌ریزی شده بود روند صادرات در وضعیت مطلوبی قرار دارد. اصغری تصریح کرد: درحال حاضر 20 الی 25 درصد تولید تخم‌مرغ مازاد بر نیاز بازار است که حجم آن 15 الی 20 هزار تن پیش‌بینی می‌شود.


fhlsm,gdk


۱۸۲ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۲۰۱
موافقین۰ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir