سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  قیمت گوجه‌فرنگی به حالت عادی بازگشت

2- تولید گاز از پارس ‌جنوبی 140 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

3- مبادلات تجاری ایران- پاکستان دو برابر می‌شود

4- توافق قطعی صادرات سبزی و صیفی به روسیه

5- لغو پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترک

6-  سهام ۷ شرکت دولتی روی میز مزایده ماند

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


قیمت گوجه‌فرنگی به حالت عادی بازگشت

ایسنا:معاون وزیر جهاد کشاورزی نرسیدن مقطعی گوجه‌فرنگی به بازار به‌دلیل برودت هوا را علت گرانی این محصول در ماه‌های گذشته عنوان و اعلام کرد: در حال حاضر قیمت گوجه‌فرنگی به حالت عادی بازگشته و کیلویی حدود 1400 تومان در عمده‌فروشی عرضه می‌شود. عباس کشاورز اظهار کرد: در ماه‌های گذشته هوا به‌صورت مقطعی ناگهان سرد شد؛ به‌گونه‌ای که در اهواز به حدود 14 درجه و در بوشهر به 18 درجه سانتیگراد رسید که با بارندگی توام شد و باعث توقف رشد محصول و عرضه نشدن مقطعی گوجه‌فرنگی به‌صورت مستقیم از مزرعه به بازار از اواخر مهر ماه تا نیمه اول آبان ماه شد. وی افزود: گسترش و توسعه تولید گلخانه‌ای سبزی و صیفی‌جات در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی است که می‌تواند باعث تولید پایدار و مستمر این‌گونه محصولات مانند گوجه‌فرنگی و جلوگیری از نوسانات آن در بازار شود به عنوان مثال سالانه در همین بازه زمانی آبان و آذر به حدود 30 هزار تن تولید گوجه‌فرنگی و عرضه به بازار نیاز داریم. وی اظهار کرد:اجرای این سیاست نیاز به ابزار و امکانات مورد نیاز دارد؛ به‌گونه‌ای که باید با سرمایه‌گذاری و تکنولوژی مورد نیاز راه‌اندازی گلخانه‌های مدرن و مجهز ایجاد شود چرا که در حال حاضر اگر متوسط برداشت گوجه‌فرنگی در هر هکتار از مزرعه 70 تن باشد باید این میزان در گلخانه مدرن حدود 450 تن در هکتار باشد. 

تولید گاز از پارس ‌جنوبی 140 میلیون مترمکعب افزایش می‌یابد

آرمان: سید مرتضی امامی دیروز در نشستی خبری در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت طرح توسعه فاز 17 و18 پارس جنوبی، گفت: انتقال و تزریق گاز به اولین واحد شیرین‌سازی گاز پالایشگاه‌های فاز 17 و 18 پارس جنوبی آغاز شده است .مجری طرح توسعه فاز 17 و 18 پارس جنوبی با اعلام اینکه تاکنون دو سکوی دریایی این پروژه گازی در خلیج‌فارس نصب و راه‌اندازی شده است، تصریح کرد: با تکمیل مراحل حفاری چاه‌ها و لوله‌گذاری دریایی، انتقال گاز ترش از مخزن مشترک به پالایشگاه ساحلی تا چند روز آینده آغاز می‌شود.این مقام مسئول با تاکید بر اینکه شیرین‌سازی گاز ترش فاز 6 تا 8 پارس جنوبی در پالایشگاه‌های فاز 17 و 18 این میدان مشترک آغاز شده است، اظهار داشت: با انجام مراحل آزمایشی تا پایان آذر ماه گاز ترش مخزن در این پالایشگاه‌ها شیرین و سپس تحویل شبکه سراسری گاز می‌شود .وی با اشاره به ثبت یک رکورد جدید در راه‌اندازی سکوهای دریایی فاز 17 و 18 پارس جنوبی در غیاب شرکت‌های خارجی، تبیین کرد: اولین واحد شیرین‌سازی گاز پالایشگاه فاز 17 و 18 پارس جنوبی با ظرفیت 5/12 میلیون متر مکعب راه‌اندازی می شود. امامی گفت: پیش‌بینی می‌شود به‌جای 100 میلیون مترمکعب حدود 140 میلیون مترمکعب گاز از این میدان مشترک تا پایان سال جاری برداشت شود. 

مبادلات تجاری ایران- پاکستان دو برابر می‌شود

ایرنا: وزیر امور اقتصادی و دارایی پاکستان در حاشیه دومین روز نوزدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان، تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های بالای دو کشور و مهم‌تر از آن، با توجه به اراده جدی سران دو کشور برای توسعه روابط، افزایش دو برابری مبادلات تجاری در آینده نزدیک کار چندان سختی نخواهد بود. اسحاق دار گفت: پاکستان تمام اقدامات لازم را برای تحقق این مهم انجام خواهد داد و از هیچ تلاشی برای پیشرفت بیش از پیش در مسیر توسعه روابط همه‌جانبه به‌ویژه در زمینه همکاری‌های اقتصادی و مبادلات تجاری با ایران دریغ نخواهد کرد. وی همچنین تاکید کرد که کشورش مصمم به اجرای طرح خط لوله گاز ایران-پاکستان در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. براساس آمار حجم روابط تجاری دو کشور در سال 2013 میلادی، تنها حدود 893 میلیون دلار بود .وزیران اقتصادی ایران و پاکستان در نشست اخیر کمیسیون مشترک اقتصادی در اسلام‌آباد، این رقم را رضایتبخش ندانستند و اظهار امیدواری کردند طی سال آینده میلادی، بتوان حجم تجارت دوجانبه را به میزانی که ملت ایران و پاکستان استحقاق آن را دارند، افزایش داد. علی‌طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی در نشست این کمیسیون گفت: پیشنهاد می‌کنم در برنامه راهبردی پنج‌ساله توسعه تجارت ایران و پاکستان رشد 20 درصدی را به‌طور سالانه برای پنج سال آینده هدف‌گذاری و کمیته‌ای برای نظارت و اطمینان از تحقق این رشد تعیین کنیم. 

توافق قطعی صادرات سبزی و صیفی به روسیه

فارس: مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد گفت:‌ با سفر رئیس شورای تجاری روسیه - ایران و هیأت همراه توافق برای صادرات سبزی و صیفی به روسیه انجام شد و توافق برای صادرات سیب، انگور و لبنیات هم در دستور کار است.هومن فتحی با اعلام این خبر گفت:‌رئیس شورای تجاری روسیه - ایران به همراه هیأتی از نمایندگان سوپرمارکت‌های بزرگ روسیه از دو روز پیش در ایران حضور دارند. مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد افزود: با حضور این هیأت توافق برای صادرات سبزی و صیفی به کشور روسیه منعقد شده است و موافقتنامه صادرات سیب و انگور و لبنیات نیز منعقد خواهد شد.وی افزود: این هیأت برنامه بازدید از باغات کشور، صنایع بسته‌بندی، سورتینگ، کارخانه‌های لبنی و سردخانه‌ها را دارند. فتحی گفت: این هیأت تجاری علاوه‌بر بحث تجارت محصولات کشاورزی، نحوه نقل و انتقالات بانکی و مالی را نیز بررسی می‌کنند.مدیرکل دفتر امور بین‌الملل و سازمان‌های تخصصی وزارت جهاد گفت: حضور هیأت‌های روسی در ایران بعد از مذاکرات اخیر وزارت جهاد کشاورزی ایران با وزیر کشاورزی روسیه و تفاهم راهبردی دوجانبه صورت می‌گیرد. وی افزود: پیش از این هم مجوز بهداشتی برای صادرات 18 شرکت تولید محصولات آبزی به روسیه برای اولین‌بار در تاریخ تجارت دو کشور صادر شده و این صادرات انجام می‌شود.این هیات هم اکنون در کشورمان حضور دارند. 

لغو پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترک 

مهر: معاون حمل ونقل اداره کل حمل‌و نقل و پایانه‌های آذربایجان غربی گفت: پس از کش و قوس‌های فراوان پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترک لغو شد.بهزاد برقی با اعلام این خبر اظهارداشت: مشکل از جایی آغاز شد که پس از  قانون‌‌شکنی کشور ترکیه با دو بار افزایش غیرقانونی عوارض عبور از مرز برای کامیون‌‌های ایرانی، به درخواست کشور ترکیه مقرر شد مخازن سوخت کامیون‌های ترکیه در مرز ایران پلمب شود.وی ادامه داد: در این راستا کامیون‌‌های ترکیه‌‌ای باید با باک پر از سوخت وارد ایران می‌شدند و در حین عبور هم اجازه سوخت‌‌گیری نداشتند تا زمانی که از مرز ایران خارج شوند. برقی یاد‌آور شد: البته پلمب مخازن سوخت به درخواست کشور ترکیه صورت گرفت و این امر در کشور ایران اجرایی شد اما طرف ترک انتظار اجرایی شدن این موضوع را نداشت و دوباره اعتراض‌ها و بروز مشکلات برای کامیون‌های دو طرف ادامه پیدا کرد.وی افزود: صف‌های طولانی کامیون‌های دو طرف در مرزهای ایران و ترکیه از مهم‌ترین مشکلاتی بود که این موضوع موجب شده بود تا اینکه هفته جاری پس از حضور معاون وزیر راه و بنادر ترکیه در تهران و انجام مذاکرات پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترک از طرف ایران لغو شد.وی با اعلام اینکه هم اکنون کامیون‌های کشور ترکیه می‌توانند بدون پلمب مخازن سوخت خود تردد کنند اظهار داشت: در جلسات تهران و مذاکرات صورت‌گرفته پلمب مخازن سوخت کامیون‌های ترک لغو شد اما اخذ عوارض در دو طرف از کامیون‌ها ادامه دارد. 

سهام ۷ شرکت دولتی روی میز مزایده ماند

تسنیم: از میان ۱۰ شرکت دولتی که مزایده واگذاری آنها عصر روز سه‌شنبه برگزار شد، تنها سهام ۳ شرکت به فروش رسید.مزایده واگذاری 80 درصد سهام شرکت پالایش پارس فرآیند شیراز شامل 8 هزار سهم به ارزش پایه هر سهم 34 میلیون و 745 هزار و 680 ریال، 27/48 درصدی سهام شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر شامل 59 میلیون و 370 هزار سهم به ارزش پایه هر سهم 700 ریال و 10 درصد سهام شرکت پتروشیمی بروجن شامل 50 میلیون سهم به ارزش پایه هر سهم 1200 ریال عصر سه‌شنبه در سازمان خصوصی‌سازی برگزار شد و بالاترین مبلغ پیشنهادی برای این میزان سهام به ترتیب مبلغ 306 میلیارد و 345 میلیون و 711 هزار و 435 ریال، 42 میلیارد و 33 میلیون و 960 هزار ریال و 60 میلیارد و 50 میلیون ریال بود.همچنین در این مزایده، املاک شرکت ماشین‌سازی تبریز، 100 درصد سهام شرکت ماشین‌سازی تبریز، 100 درصد سهام شرکت ریخته گری ماشین‌سازی تبریز، 100 درصد سهام شرکت مجتمع صنعتی اسفراین، 100 درصد سهام شرکت لوله‌گستر اسفراین، 49 درصد سهام شرکت گسترش مواد پیشرفته، 80 درصد سهام شرکت پالایش پارس فرآیند شیراز، 9/9 درصد سهام شرکت تولید ادوات کشاورزی اراک(تاکا)، 27/48 درصدی سهام شرکت تولید کاشی گرانیت و کاشی لعاب زهره کاشمر، 10 درصد سهام شرکت پتروشیمی بروجن و 49 درصد سهام شرکت گسترش صنایع قائن به دلیل نبود خریدار روی میز فروش باقی ماند.

fhlsm,gdk


۱۶۰ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۱۷۳
موافقین۰ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir