سردبیر آزاداندیش

 بالاخره پرونده‌ی هسته‌ای ایران پس از سال‌ها فراز و نشیب، وهفته‌ها چشم‌انتظاری روز 23 تیرماه ایران و اعضای 1+5 به توافق رسیدند و به این ترتیب چندین سال هزینه‌سازی بی‌مورد برای اثبات حقانیت جمهوری اسلامی به پایان راه خود رسید اما این توافق دستاورد‌های بسیار زیادی دارد که عدم وصول به آن می‌توانست شرایط گذشته و پیامدهای ناشی از آن را همچنان ادامه دهد.

به عبارتی دیگر‌، این دستاورد بزرگ، گذشته از آنکه افق‌های امیدوار‌کننده‌ای پیش روی مسائل سیاسی و اقتصادی کشور قرار می‌دهد، دغدغه‌های فراوانی نیز ایجاد می‌کند که باید برای رفع آنها وسواس و دقت نظر زیادی به‌خرج داد. به عنوانی دیگر پیش از رسیدن به توافق درخصوص تاثیر آن و رفع تحریم‌ها بر مسائل سیاسی و اقتصادی کشور یا بازشدن فضای تعاملات سخن‌های فراوانی گفته شده است. بنابراین لازم است پیامد بلندمدت توافق را جدی‌تر در نظر داشته باشیم.

توافق قطعا در حوزه‌های اقتصاد، روابط در سطح منطقه و بازترشدن فضای مناسبات پیامدهای قابل توجهی خواهد داشت. در این خصوص بایستی اذعان نمود، اکنون که با حمایت‌های مقام معظم رهبری، توافق به‌دست آمده، پیروزی بزرگی نصیب ملت و کشور شده اما حساسیت‌های دوران پس از توافق و لغو تحریم‌ها بیشتر از گذشته خودنمایی می‌کند.

یکی از مقولات مهم در این حوزه حفظ انسجام داخلی با تکیه بر تفاهم میان جریان‌ها و گروه‌ها است. طبعا وحدت ملی در پرتو نگاه به منافع ملی می‌تواند اقتدار نظام را دو چندان کند به خصوص که پس از اعلام توافق، افکار عمومی دولت‌های طرف مذاکره با ایران به دقت رفتارهای سیاسی داخل ایران را رصد خواهند کرد تا علائمی از انشقاق و چند دستگی را در میان مسئولان مشاهده کنند.

0

اما مسئله‌ی مهم دربحث توافق هسته‌ای پیامدهای آن در کشور است که بایستی اذعان نمود، اگر بخواهیم به دستاوردها و پیامدهای بلندمدت توافق اشاره کنیم باید گفت علاوه برجنبه‌های غرورآفرین توافق حاصله درباره به رسمیت شناخته شدن ایران به‌عنوان یک قدرت هسته‌ای از سوی مجامع بین‌المللی و سایر کشورها، یکی از مهم‌ترین دستاورد این مذاکرات و توافق، رفع تمامی تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران است و نیز دیگر پیامد این توافق، آشتی مجدد ایران با جامعه‌ی بین‌المللی و جامعه‌ی بین‌المللی با ایران است که این خود بزرگترین پیامد توافق هسته‌ای است.

حال آنکه به نظر می‌رسد گروهی از جریانات و افراد تندرو همچون گذشته سعی می‌کنند این اتفاق نیفتد. بی‌شک هرگونه حاشیه‌سازی برای تیم هسته‌ای و مشغول کردن کشور به جدال‌ها و کشمکش‌های بی‌حاصل از سوی مغرضان و دلواپسان اقدامی برخلاف منافع ملی است که مانع پیشرفت کشور و به ثمر نشستن رونق سیاسی و اقتصادی خواهد شد.

در پایان و به نظر نگارنده"مهدی حیدرپور"درموضوع توافق هسته‌ای دونکته قابل توجه است: اول اینکه بنابر آنچه در متن توافق جامع تصریح شده است، میلیاردها دلار از درآمدها و منافع ایران که طی سال‌های گذشته و تحت تاثیر تحریم‌ها در خارج از کشور بلوکه شده بود، به خرانه‌ی بانک مرکزی باز می‌گردد و این احتمال را که اقتصاد با تزریق پول و افزایش نقدینگی مواجه شود به‌شدت بالا می‌برد. از این رو انتظار می‌رود دولت و بانک مرکزی با مدیریت تقاضاهای صف بسته در انتظار دریافت منابع آزاد شده، حفظ دستاوردهای ارزشمند دو سال اخیر را در مهار رشد تورم و... در اولویت قرار دهند. و دوم اینکه دولت تدبیر و امید با درایت، تخصص و پشتکار، با حمایت مقام معظم رهبری و ملت ایران در کمترین زمان و هزینه خواهد توانست این مشکلات و محدودیت‌هایی که علیه ملت و کشور ایران به‌صورت ناعادلانه اعمال شده بود را رفع و عزت اسلامی و ایرانی ما پرشکوه‌تر از قبل در جهان نمایان شود.

.

نظرات  (۱)

۰۶ مرداد ۹۴ ، ۱۱:۴۷ گلستان بلاگ
سلام
مطلب شما در سایت گلستان بلاگ منتشر شد
http://golestanblog.ir/%D9%BE%DB%8C%D8%A7%D9%85%D8%AF-%D9%88-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%88%D8%B1%D8%AF%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%A7%D9%81%D9%82-%D9%87%D8%B3%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%DB%8C/

موفق باشید
یا علی