سردبیر آزاداندیش

بعد از گذشت سال‌ها مذاکره و تحمل فشارهای بین‌المللی بالاخره »برجام« اجرایی شد، با پایمردی ملت و دولت و همچنین هدایت‌ها و راهبری‌های رهبر معظم انقلاب، توافق هسته‌ای با 1+5 به نتیجه رسید و با عمل دو طرف به تعهدات خود آغاز اجرای برجام اعلام شد.

در تکمیل مقدمه عنوان‌شده بایستی اذعان نمود: پس از ماه‌ها مذاکره بین ایران و گروه 1+5، سرانجام تحریم‌هایی که سال‌ها کشورمان را دربر گرفته بود، اکنون برداشته شده‌اند. این اقدام بی‌شک موجب ارتباط هرچه بهتر ایران با کشورهای دیگر می‌شود و می‌تواند تاثیر به‌سزایی بر سرنوشت کشور بگذارد. دوره‌ای سخت را از سر گذراندیم.

تصمیم‌گیران تحریم هوشمند علیه ایران به‌خوبی می‌دانستند تحریم‌ها، نه دولت ایران، بلکه مردم ایران به‌ویژه طبقه متوسط شهری را چگونه می‌تواند دچار آسیب کند؛ دوره‌ای که استاد دانشگاه نمی‌توانست یک کتاب از ناشران خارجی از طریق الکترونیک بخرد، دوره‌ای که هر کشتی‌ای که به یک نفتکش ایرانی نزدیک می‌شد، با مصادره اموال در آمریکا روبه‌رو می‌شد، روزگاری که برای رفتن با هواپیما به یک پایتخت اروپایی، ساعت‌ها ایرانیان باید منتظر سوخت‌گیری در یک کشور دیگر می‌شدند، زمانه‌ای که ال‌سی‌ها باز نمی‌شد و پول‌های ایران در کشورهای آسیایی بلوکه می‌شد.

اکنون در دوران پس از برجام، فرصت‌های متعددی فراروی ایران قرار گرفته است. در این خصوص حمید ابوطالبی در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت:»با گزارش آژانس، برجام اجرایی، تحریم‌ها رفع و گره سیاست و اقتصاد باز شد، حیثیت ملی و غرور جهانی بازگشت و پرچم افتخارآمیز ‌ایرانی بودن دوباره برافراشته شد. بر سیاستمداران کشور از هر اندیشه و جناحی است که چندین موضوع را سرمشق کنش‌های خویش قراردهند.« ‌این روزهاست که باید همصدا گفت‌: »روحانی مچکریم« اما نه برای لغو تحریم‌ها علیه کشورمان بلکه برای افزودن بیش از پیش به عزت و آبروی ملت‌ایران.

برای نشان‌دادن حقانیت‌ این جمله که»ایرانی اسیرمواضع ناحق نخواهد شد.« همان‌طور که پیش از‌این در جنگ تحمیلی 8 ساله جوانان خود را به جبهه حق علیه باطل فرستاد و پیکر آنها را تحویل گرفت اما یک قدم از آرمان‌های انقلاب عقب ننشست. سال‌ها ملت ‌ایران در زیر بار تحریم‌های ناجوانمردانه بود اما پسر و دختر، پیر و جوان و.... سر بلندتر از زمان قبل تحریم‌ها در کوچه و بازار گام بر می‌داشتند تا نشان دهند آنچه برای آنها اهمیت دارد دفاع از حیثیت کشورشان است و نمی‌گذارند دشمنان از اخم بر پیشانی آنها سرمست شوند و دیروز بیش از همیشه، ملت‌ایران سربلند بود! امروز دیگر تحریم‌ها به واقع کاغذپاره شد.

در این بین کارشناسان خبره مسائل داخلی و خاورمیانه گفته‌اند: در بعد داخلی انتظار می‌رود که با سهولت بیشتری مراودات تجاری و همکاری‌های صنعتی و بین‌المللی فی‌مابین ایران و کشورهایی که پس از اعلام توافقات برجام، هیئت‌های خود را راهی ایران کرده‌اند صورت گیرد تا همکاری‌های مختلف در ابعاد مربوط به توسعه صنایع انرژی و نفتی و پتروشیمیایی و ساختمان و اتومبیل‌سازی و... شکل گیرد که قاعدتا بر بازار سرمایه و اشتغال و ورود تکنولوژی و انجام تولیدات با کیفیت بالاتر و برتر که بتواند از قدرت صادراتی بیشتر برخوردار باشد اثر مثبت و تدریجی خود را آشکار خواهد کرد و در بعد بین‌المللی ارتقای موقعیت و شرایط با ثبات بیشتر را در ابعاد مختلف سیاسی و اقتصادی و حتی فرهنگی ایران فراهم خواهد کرد.

البته هر دوی این جنبه‌ها نیاز به توضیحات بیشتر است که امید است در فرصتی دیگر یا توسط دیگر دوستان با جزئیات بیشتر به آنها پرداخته شود. از بعد منطقه‌ای نیز به نظر می‌رسد موقعیت ایران را به‌عنوان قدرت برتر منطقه‌ای افزایش داده و موقعیت با ثبات کنونی و نفوذ فعلی ایران را که بدون ایفای نقش مثبت ایران در حل‌وفصل مسائل منطقه‌ای، هیچ رخدادی به سرانجام مطلوب نمی‌رسد تثبیت می‌کند و هم از این روست که رژیم صهیونیستی و همچنین عربستان و تا حدودی ترکیه و قطر را نگران کرده است که چگونه بتوانند موقعیت خود را بازتعریف کرده، خود را با شرایط جدید وفق دهند؟

در پایان و به نظرنگارنده:"مهدی حیدرپور"آغاز برجام نه‌فقط به‌راه‌افتادن و توسعه اقتصادی بلکه لاجرم به توسعه اجتماعی و سیاسی و فرهنگی کمک خواهد کرد. ما سزاوار زندگی بهتری هستیم. به اندازه کافی رنج برده و تجربه اندوخته‌ایم. اکنون بگذار امیدوار باشیم که برجام پایان دورانی سخت و نویدبخش روزگاری بهتر، به‌دوراز تشویش‌ها و التهاب‌ها و ماجراها باشد و بتوانیم به همسایگانمان نیز کمک کنیم که این راه را بپیمایند و ما نیز برای خودمان منطقه‌ای درخور فرهنگ‌آفرینی و گهوارگی مدنیت داشته باشیم.


۱۶۹ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۲۶۱
موافقین۱ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir