سردبیرآزاداندیش

درسی‌ از یک‌ انتخاب

انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری حاوی پیامی روشن بود که باید آن پیام را درک کرد. پیام این انتخابات باشکوه و خاطره‌ساز نه به وعده‌های عوامفریبی و نه به سه‌برابرشدن یارانه‌ها و نه به فریبکاران بود.

مردم به این درک و فهم رسیده‌اند که چه کسی می‌تواند بهتر کشور را مدیریت و اداره کند. درواقع مردم ایران با فهم و درک سیاسی بالای خود، دکتر حسن روحانی را قاطعانه برای دومین بار به‌عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران انتخاب کردند و یک‌بار دیگر با آرای معنادار خود، همدلی، اتحاد، یکپارچگی، شور و شعور را در نظام اسلامی ایران به نمایش گذاشتند و در یک کلام مشی اعتدال و عقلانیت را برگزیدند و گل کاشتند. اما وقایع و اتفاقات دوران اول دولت آقای دکتر روحانی و به‌ویژه ماه‌های آخر سال 95 و تشدید آن در دو ماه اول سال 96 تا روز قبل از انتخابات، مسائلی نیست که بشود به سادگی از کنار آنها گذشت.

قبل از تشکیل دولت یازدهم، دکتر روحانی مورد بیشترین هجمه، توهین و افترا از سوی گروه‌های انحصارطلب قرار گرفت ولی با وجود همه هجمه‌ها و توهین‌ها، وی با ارائه برنامه‌های جامع و با حمایت مرحوم آیت‌اله هاشمی رفسنجانی و بزرگان اصلاحات، پیروز انتخابات سال 92 شد. روحانی در چهار سال دوره اول همچنان مورد بی‌مهری و سنگ‌اندازی معاندان و بدخواهانش قرار گرفت. به گواهی تیترها، اخبار و گزارش‌های رسانه‌های خاص و حتی صداوسیما، هیچ رئیس‌جمهوری در تاریخ ایران به حد و اندازه دکتر روحانی مورد توهین و هجمه و تخریب مخالفانش قرار نگرفت.

از مصاحبه‌های ساختگی و نمایشی گرفته تا تیترهای دروغ، شایعه‌سازی و سیاه‌نمایی‌هایی که صداوسیما هر شب و روز علیه دولت به‌ویژه در بخش‌های خبری20:30 انجام می‌داد تا ساخت کلیپ‌های طنز، تمسخرآمیز و تخریبی علیه دولت و به‌ویژه شخص رئیس‌جمهور که در این اواخر شاهد بودیم در مصونیت کامل، علنا رئیس‌جمهور منتخب مردم را دروغگو، متوهم و... می‌خواندند که تکرار آن در اینجا در شأن این مقال نیست. اما نکته مهم و قابل تامل اینکه در مناظره‌های انتخاباتی برخی نامزدها سخنان خود را برنامه‌‌محور اعلام می‌کردند، اما درواقع به دنبال تحریک اقشار فرودست جامعه بودند. اینکه نامزدی می‌گفت یارانه را چند برابر می‌کنیم یا شخص دیگری می‌گفت کارانه پرداخت خواهیم کرد، کاملا نشان از وعده‌های عوامفریبانه بود که مفهومی جز جذب رأی نداشت، اما مردم بسیار دقیق با این مسئله برخورد کردند و انتخابی عقلانی را انجام دادند.

در این انتخابات دو گفتمان عقلانیت و دیگری احساسی و بی‌برنامه در برابر هم قرار گرفتند. مردم نیز نشان دادند که دنبال عقلانیت و برنامه هستند. حملاتی که به‌صورت کاملا غیراخلاقی به آقای روحانی انجام شد مردم را آگاه کرد که حق با کیست. رقبای آقای روحانی دقیقا شعارهای آقای احمدی‌نژاد را سر دادند و برنامه‌های او را ارائه کردند. نوع برخورد این اشخاص کاملا خلاف اخلاق بود. از این رو مردم به این درک رسیدند که باید بین این دو دیدگاه انتخاب کنند، یا به عقلانیت و تدبیر رأی دهند یا برخوردهای غیراخلاقی و شعارگونه را برگزینند. در نتیجه شاهد بودیم که مردم بسیاری به صلح و زندگی مسالمت‌آمیز رأی دادند. اکنون نیز از رئیس‌جمهوری می‌خواهیم که گفتمان اعتدال و میانه‌روی و صلح با جهانیان را ادامه دهد. در این راستا آقای دکتر روحانی باید با اتخاذ راهکارهای دقیق و به‌کارگیری آنها در زمان مناسب این گفتمان را تثبیت کند.

نکته قابل ذکر دیگر اینکه بسیاری از افراد که تا به‌حال در انتخابات مشارکت نکرده بودند در این انتخابات به‌‌خاطر دوگانه صلح و رویارویی و به دلیل ادامه اعتدال به روحانی رأی دادند. جا دارد پس از انتخابات یک »خسته نباشید« و دست‌مریزاد هم به مخالفان دکتر روحانی به‌ویژه سازمان صداوسیما بگوییم که الحق والانصاف از هیچ تلاش و ترفندی برای حمایت از یک کاندیدای خاص و تخریب دکتر روحانی فروگذار نکردند و تمام ابزار و امکانات فرهنگی، تبلیغاتی و توان و توشه خود را با کمک سازمان صداوسیما به‌کار گرفتند که دولت مستقر تک‌دوره‌ای شود و روحانی به دور دوم ریاست‌جمهوری راه پیدا نکند. برنامه‌های تبلیغات رقبا از صداوسیما به‌گونه‌ای پخش و نمایش داده می‌شد که بیشترین تاثیر را بر بیننده بگذارد.

نمی‌دانم جدای از بدنه کارکنان شریف سازمان صداوسیما اعم از خبرنگاران و عوامل دیگر، برنامه‌سازان سیاسی این سازمان تا کی و کجا می‌خواهند برخلاف جریان افکار عمومی حرکت کنند؟! آیا این تصمیم‌سازان تا به‌حال به این واقعیت مهم و اساسی پی نبرده‌اند که مردم ایران، فهیم و عاقل‌اند و فرق تبعیض، تخریب، سیاه‌نمایی و بی‌عدالتی یک جریان خاص سیاسی علیه دولت را با نقد و انتقاد دلسوزانه به‌خوبی می‌فهمند؟ متاسفانه در دوران دولت یازدهم رسانه‌های مخالف که با هزینه بیت‌المال از تجهیزات و امکانات رسانه‌های سمعی و بصری و مکتوب پیشرفته و فراوان و امنی هم برخوردارند، بدترین توهین‌ها و تهاجمات و دروغ‌ها را به رئیس‌جمهور منتخب مردم روا داشتند و تازه دولت مظلوم را هم متهم می‌کردند که تحمل نقد و انتقاد را ندارد!! به هرحال امیدواریم دست‌اندرکاران این رسانه‌ها و سایت‌ها و مسئولان و برنامه‌سازان سیاسی سازمان صداوسیما با نظر و خواست قاطبه و اکثریت مردم همراه شوند و از وقایع انتخابات اخیر به‌ویژه انتخابات 96 درس عبرت گرفته و بیش از این در جهت مخالف جریان افکار عمومی جامعه حرکت نکنند و دست از انحصارگرایی و تبعیض و بی‌عدالتی بردارند.

بجاست در این ایام خجسته و مبارک پس از پیروزی جریان اعتدال و عقلانیت در جامعه، به روح بلند و ملکوتی مرحوم حضرت آیت‌اله هاشمی رفسنجانی درود و سلام بفرستیم و عرض کنیم که حضرت آیت‌اله، چقدر در این روزها در میان ما جای شما خالی است! حال سخنی با رئیس‌جمهور محبوب ایران، دکتر روحانی و دولتمردان ایشان؛ جناب آقای دکتر روحانی؛ مطمئن باشید مخالفان شما علاوه بر ادامه کارشکنی‌ها و سنگ‌اندازی‌های گذشته، در دوره دوم دولت شما، نیز همچنان به این کارشکنی‌ها و عداوت‌ها بیشتر از گذشته ادامه خواهند داد و رسانه‌ها، جراید، سایت‌ها، خبرگزاری‌های مخالف و به‌ویژه صداوسیما هم همچنان، سعی در پنهان‌کردن نقاط قوت دولت و برجسته‌کردن نقاط ضعف خواهند داشت. در واقع در دور دوم دولت حضرت عالی در پی انتقام‌گیری نیز خواهند بود. بنابراین شما و دولتمردانتان راه سخت و دشواری پیش رو دارید و باید علاوه بر مقابله و خنثی‌کردن این عداوت‌ها، با اقتدار و عزت با دولتی کارآمد و توانمند و با تکیه بر اراده و عزم راسخ مردمی که خالصانه و وفادارانه به شما رأی دادند با رفع نقاط ضعف و تقویت نقاط قوت، مشکلات را رفع کرده و برای سعادت و توسعه پایدار ایران عزیز تلاش کنید.

کلام پایانی نگارنده "مهدی حیدرپور"(مهدی قزل): رأی مردم به آقای روحانی برای بهتر نمودن وضع فعلی و اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام و به فرجام رساندن برجام بود. انتخاب مردم یک پیام مشخصی برای آقای روحانی نیز داشت که امید است همان‌طور که خود او اشاره کرد بتواند به این خواسته‌ها و مطالبات مردمی در حوزه‌های سیاست داخلی، حقوق شهروندی و رفع مسائل و مشکلات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی نسبت به دوره اول گام‌های موثرتری را بردارد. زمان به‌سرعت می‌گذرد و تحقق وعده‌های رئیس‌جمهور نیازمند کابینه‌ای پرتحرک‌تر و نیز انسجام داخلی بین نیروهای مختلف و یاری‌کردن دولت برای آبادانی کشور است. امید، کلیدواژه دکتر روحانی است و روحانی در دولت دوازدهم قطعا امیدها را افزایش داده و نشاط را در جامعه متبلور خواهد کرد.

نظرات  (۱)

۱۰ خرداد ۹۶ ، ۱۸:۲۵ گلستان بلاگ

سلام.طاعات و عبادات قبول

باتشکر. این مطلب در گلستان بلاگ منتشر شد

 برای نشر سریعتر مطالب خود به ما بپیوندید.و مطالب خود را از طریق نظرات سایت برای ما ارسال کنید

 http://golestanblog.ir/%d8%af%d8%b1%d8%b3%db%8c%e2%80%8c-%d8%a7%d8%b2-%db%8c%da%a9%e2%80%8c-%d8%a7%d9%86%d8%aa%d8%ae%d8%a7%d8%a8/

موید باشید

یاعلی. التماس دعا

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی