سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

۵ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

احمدی‌نژاد به شکلی عجیب و با یک ائتلاف به نام آبادگران در شورای شهردوم به شهرداری تهران رسید و با حمایت مجلس ششم رئیس دولت‌های نهم و دهم شد و در 12مرداد92 با انبوهی مشکلات تحویل دولت یازدهم داد.

حال آنکه آن مردی که ظاهرا رفته، هر روز از او خبری جدید به گوش می‌رسد. زمستان سال گذشته بود که بهمن شریف‌زاده، از نزدیکان محمود احمدی‌نژاد، گفته بود اصولا رئیس دولت‌های نهم و دهم از سیاست نرفته است که بخواهد بازگردد. اکنون محمود احمدی‌نژاد، تلاش‌های گاه و بیگاهی برای ادامه‌دادن حضور خود و هم‌طیفانش در عرصه‌ی رسانه‌ای و سیاسی کشور انجام می‌دهد.

البته این تلاش‌های احمدی‌نژاد درحالی که حدود 8ماه تا برگزاری انتخابات مجلس باقی مانده شکل پررنگ‌تری به خود گرفته است. گرچه برخی اعضای دولت او که بعد از اتمام کار دولت دهم به‌نوعی راه خود را جدا از احمدی‌نژاد خوانده‌اند هم به‌تازگی برای حضور دوباره در عرصه سیاسی تلاش‌هایی را آغاز کرده‌اند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

پرواضح است خرداد، سرفصل تحولی نوین در مناسبات و جریان سیاسی کشور بود و در شرایطی که جامعه، اقتصادوسیاست اصطکاک‌های متعددی را تجربه می‌کردند گروه اصلاح‌طلب حضورجدی‌تری در سیاست یافت.

ساختارخرداد 76 جریانی از نیروهای چپ سیاسی و معنا و مفهوم آن چنین بود که به بخشی از امیدها و انتظارات انقلاب که بنا به دلایل مختلفی نتوانسته بود تحقق پیدا کند جامه عمل بپوشانند.

انتظارات و توقعاتی که به خاطر آن انقلاب اسلامی صورت گرفت مجموعه‌‌ای از انتظاراتی است که ذیل جامعه مدنی می‌آید. این موارد خواسته‌های اصلی و عمده‌ای بود که مردم برای آنها علیه رژیم پهلوی مبارزه کردند و چون بعد از انقلاب مردم و به‌خصوص اقشار و لایه‌های تحصیلکرده جامعه از قبیل دانشجویان، نخبگان، روشنفکران جامعه.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

وقوع انقلاب اسلامی و اتخاذ رویکرد حمایت از مستضعفین جهان موجب گردید که از همان روز‌های اولیه پیوند نزدیکی با گروه‌های مختلفی از سوی انقلاب اسلامی درسراسر منطقه‌ی غرب آسیا صورت پذیرفت و سبب شد تا افکار اسلامی ایران در سراسر منطقه طنین انداز گردد.

این روند در طول دهه‌های سپری شده پس از انقلاب اسلامی موجب اثر‌گذاری عظیمی بر تحولات منطقه شد که بعدها موجی از بیداری اسلامی را در سراسر منطقه به ارمغان آورد‌. استراتژی کشورهای غربی و عربی در خلال رویداد بیداری اسلامی بر این امر استوار بود که هم از میزان نفوذ افکار اسلامی بکاهند و همچنین زمینه انحراف آن را در راستای تحقق منافع خویش فراهم نمایند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

پرواضح است همیشه ایران به‌ دنبال حقوق صلح‌آمیز هسته‌ای، تامین منافع ملی و داشتن روابط خوب با کشورهای خاورمیانه و سایر کشورهای دنیا بوده است. منافع ملی ایران در چارچوب خواسته‌های به‌حق ایران در محدوده قوانین بین‌المللی، امنیت و روابط محترمانه و توام با عدالت با کشورهای جهان در راستای رسیدن به صلح وجهانی عاری از خشونت است.

در این بین اما کشورهای ناقض حقوق بشر به دنبال ایجاد ناامنی و دخالت در روابط سیاسی ایران با سایرکشورهای جهان به‌خصوص کشورهای خاورمیانه هستند و مهمترین موضوع برای ترغیب کشورهای خاورمیانه و در راس آنها عربستان سعودی، افزایش توجه آنها پروژه‌ی ایران‌هراسی است‌، هرچه اوضاع داخلی ایران نابسامان‌تر باشد، احتمال اینکه ایران برای کشورهای منطقه خطر به حساب آید کمتر است. از سوی دیگر بحث تولید بمب هسته‌ای توسط ایران از آن دست پروژه‌های نخ‌نمایی است که هر چه آتش آن شعله‌ور‌تر می‌شود، آژانس با گزارش‌هایش، آب بر آن ریخته و دود حاصل را به چشم مشتعل‌کنندگان این آتش می‌ریزند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

پرونده هسته‌ای ایران وارد مرحله نهایی تصمیم‌گیری شده است در این بین، جمهوری‌اسلامی‌ایران، در سطح بین‌المللی و در شعاع منطقه‌ای در مرکزیت نگاه‌های رسمی و غیررسمی و در جریان خبرسازی‌های سیاسی- امنیتی قرار گرفته است. حال آن‌که شیوه‌ی کار و طراحی مقابله امریکا و اسرائیل تاپایان زمان مذاکرات، جریان‌سازی منطقه‌ای و بین‌المللی با ترسیم چهره‌ای از جمهوری‌اسلامی‌ایران است که قدرت آن همه‌ی کشورها را در منطقه تهدید می‌کند! و امنیت دولت‌ها را به هم می‌ریزد.

به واقع این گونه اظهار نظرات به این دلیل است که نتانیاهو و لابی صهیونیست، نخستین دلواپسان توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی هستند اما مسئله‌ی اصلی این گروه از دلواپسان هم برنامه‌ی هسته‌ای ایران نیست، این‌ها چند دهه در کنار هزاران بمب هسته‌ای رژیم اسراییل زندگی کرده و حتی پاکستان را برای ساخت بمب هسته‌ای کمک کرده‌اند.

آنها نگران اینکه ایران چند بمب هسته‌ای هم داشته باشد نیستند. نگرانی اصلی آنها فروپاشی ساختار تحریم‌های جهانی علیه ایران است. بدین منظور مدام در روند توافق هسته‌ای اخلال ایجاد کرده و تهدید نظامی و تشدید تحریم‌ها را ازطریق رسانه‌ها و جلسات خود به بیرون انتقال و انعکاس می‌دهند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .