سردبیر آزاداندیش

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

در پرونده هسته‌ای ایران و در تمام طول مذاکرات ایران با گروه 1+5 سعی بر این بوده که ثابت شود جمهوری اسلامی ایران هرگز به‌دنبال استفاده از فناوری هسته‌ای در موضوعات نظامی نبوده است؛ و ایران از همان ابتدا نیز بیان کرده است که در دکترین نظامی ما و در سیستم بازدارندگی ما هرگز بمب اتم جایگاهی ندارد. متاسفانه آژانس بعضا با گزارشات دوپهلوی خود این ذهنیت را به وجود آورده تا سایر کشور‌ها نگاهی غیر از صلح‌آمیز بودن مسائل هسته‌ای نسبت به ایران داشته باشند. حال با به نتیجه رسیدن برجام»آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، هیچ نشانه‌ای از فعالیت هسته‌ای مشکوک در ایران پس از سال 2009 وجود ندارد.

« این روایت این روزهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهایی است که سال‌ها بر طبل فعالیت غیرصلح آمیز هسته‌ای ایران کوبیدند و امروز تمام آنها اظهارات خود را پس گرفته و به صلح‌آمیز بودن این فعالیت‌ها اعتراف می‌کنند.

با توجه به آن که برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گرفته و در حال تدوین آن هستند باید در این برنامه به نیازهای متفاوت زنان از نقطه نظر شرایط فرهنگی، کار و فعالیت و حضور اجتماعی- اقتصادیشان توجه شود. از منظری دیگر بایستی به این نکته اشاره نمود که، در آستانه انتخابات مجلس دهم و تلاش جامعه زنان برای کسب سهم30 درصدی از کرسی‌های مجلس، ضروری است که مسئله قانون‌گذاری در این حوزه مورد توجه ویژه قرار گیرد تا بتوان با یک نگاه واقع‌بینانه از مجلس آتی و زنانی که به آن راه پیدا می‌کنند انتظارات به‌جایی داشت.

از سوی دیگر، بررسی‌هایی همچون عوامل اثرگذار بر فرایند قانون‌گذاری در حوزه زنان، سبب می‌شود موانع و ظرفیت‌های موجود به‌درستی شناسایی شوند و فعالان سیاسی کشور اعم از زن و مرد آگاهانه‌تر به میدان آیند.

تروریسم از واژه‌هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده‌ای یافته است. این واژه به‌خصوص پس از حادثه یازدهم سپتامبر 2011 با هدف پیشبرد مواضع سیاسی از سوی قدرت‌ها و به‌ویژه ایالات متحده در سطح وسیعی کاربرد یافت. براساس یک مطالعه منتشرشده در شماره ماه ژوئن مجله علمی»تحلیل خطر« تروریست‌ها به‌جای اینکه به‌دنبال تاثیرات حداکثری اقتصادی یا ساختاری اقدامات‌شان باشند، تصمیم‌شان را براساس دلایل احساسی و عاطفی می‌گیرند.

از جمله این دلایل احساسی نشان‌دادن قدرت خود به حریف با کشتن شهروندانی است که به ایدئولوژی افراطی تروریست‌ها باور ندارند و به‌دنبال زندگی‌ هستند. در پس این جنایت آنها می‌خواهند اعضای گروهشان افزایش یابد.