سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

۳ مطلب در آذر ۱۳۹۴ ثبت شده است

در پرونده هسته‌ای ایران و در تمام طول مذاکرات ایران با گروه 1+5 سعی بر این بوده که ثابت شود جمهوری اسلامی ایران هرگز به‌دنبال استفاده از فناوری هسته‌ای در موضوعات نظامی نبوده است؛ و ایران از همان ابتدا نیز بیان کرده است که در دکترین نظامی ما و در سیستم بازدارندگی ما هرگز بمب اتم جایگاهی ندارد. متاسفانه آژانس بعضا با گزارشات دوپهلوی خود این ذهنیت را به وجود آورده تا سایر کشور‌ها نگاهی غیر از صلح‌آمیز بودن مسائل هسته‌ای نسبت به ایران داشته باشند. حال با به نتیجه رسیدن برجام»آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد، هیچ نشانه‌ای از فعالیت هسته‌ای مشکوک در ایران پس از سال 2009 وجود ندارد.

« این روایت این روزهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و کشورهایی است که سال‌ها بر طبل فعالیت غیرصلح آمیز هسته‌ای ایران کوبیدند و امروز تمام آنها اظهارات خود را پس گرفته و به صلح‌آمیز بودن این فعالیت‌ها اعتراف می‌کنند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

با توجه به آن که برنامه ششم توسعه در دستور کار قرار گرفته و در حال تدوین آن هستند باید در این برنامه به نیازهای متفاوت زنان از نقطه نظر شرایط فرهنگی، کار و فعالیت و حضور اجتماعی- اقتصادیشان توجه شود. از منظری دیگر بایستی به این نکته اشاره نمود که، در آستانه انتخابات مجلس دهم و تلاش جامعه زنان برای کسب سهم30 درصدی از کرسی‌های مجلس، ضروری است که مسئله قانون‌گذاری در این حوزه مورد توجه ویژه قرار گیرد تا بتوان با یک نگاه واقع‌بینانه از مجلس آتی و زنانی که به آن راه پیدا می‌کنند انتظارات به‌جایی داشت.

از سوی دیگر، بررسی‌هایی همچون عوامل اثرگذار بر فرایند قانون‌گذاری در حوزه زنان، سبب می‌شود موانع و ظرفیت‌های موجود به‌درستی شناسایی شوند و فعالان سیاسی کشور اعم از زن و مرد آگاهانه‌تر به میدان آیند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

تروریسم از واژه‌هایی است که امروزه در ادبیات سیاسی جهان کاربرد بسیار گسترده‌ای یافته است. این واژه به‌خصوص پس از حادثه یازدهم سپتامبر 2011 با هدف پیشبرد مواضع سیاسی از سوی قدرت‌ها و به‌ویژه ایالات متحده در سطح وسیعی کاربرد یافت. براساس یک مطالعه منتشرشده در شماره ماه ژوئن مجله علمی»تحلیل خطر« تروریست‌ها به‌جای اینکه به‌دنبال تاثیرات حداکثری اقتصادی یا ساختاری اقدامات‌شان باشند، تصمیم‌شان را براساس دلایل احساسی و عاطفی می‌گیرند.

از جمله این دلایل احساسی نشان‌دادن قدرت خود به حریف با کشتن شهروندانی است که به ایدئولوژی افراطی تروریست‌ها باور ندارند و به‌دنبال زندگی‌ هستند. در پس این جنایت آنها می‌خواهند اعضای گروهشان افزایش یابد.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .