سردبیر آزاداندیش

ستونی استوار به نام ایران ۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

جهان در تب بحران می‌سوزد. اکنون واژه‌ی تروریسم فرامرزی بیش از پیش نمود پیدا کرده و با توجه به مناسبات شکل گرفته در جهان امروزی و علی‌الخصوص سیر تحولات پس از حملات نظامی غرب به خاورمیانه بعد از سال 2001، می‌توان به جرات گفت که هیچ نقطه‌ای از کره‌ی خاکی نمی‌تواند محل امنی برای شهروندان باشد.

به باور کارشناسان، تعریف ابتر غرب از ماهیت تروریسیم و دهشت‌افکنی از یک‌سو و استفاده‌ی ابزاری از افراط‌گرایان برای نیل به اهداف از پیش تعیین‌شده از سوی برخی دول غربی موجبات بروز و ظهور این ناآرامی‌ها را فراهم آورده و با توجه به نبود درکی صحیح در نحوه‌ی مواجهه با این پدیده‌ی شوم، رسیدن به نقطه‌ی عطفی جهانی برای معکوس ‌ردن روند رو به رشد اقدامات تروریستی دست کم در کوتاه‌مدت متصور نیست.

ادامــه مطلــب

برجام امری نیک‌فرجام یا شری بی‌سرانجام ۲ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، توافقی بین‌المللی بر سر برنامه هسته‌ای ایران است که در تاریخ 14 ژوئیه 2015 میان ایران و کشورهای گروه 1+5 (آمریکا، روسیه، چین، فرانسه، انگلیس و آلمان) در شهر وین صورت گرفت و بعد از کش و قوس‌های فراوان در آوریل 2015 به »تفاهم لوزان« به عنوان چارچوبی برای توافق وین دست یافتند.

حال آنکه مهم‌ترین موضوع محل مجادله و مباحثه در فضای عمومی جامعه ما، »برجام« است و در این خصوص موافقان و مخالفان برجام در تلاش‌اند تا نظر و دیدگاه خود را به نفع خود در بین آحاد جامعه انعکاس دهند به واقع از یک سو، رئیس‌جمهور روحانی، دولتمردان و طرفداران دولت معتقدند »برجام«، فرجام نیک و حمایت‌شده از جانب عموم مردم و ملت ایران است و آن را افتخار کشور و عملکرد خود و اجرای آن را انجام ماموریت محول ملی و تحقق اراده ملی می‌دانند از سوی دیگر مخالفان »برجام« که شامل طیف متنوعی از افراد اقتصادی و سیاسی و دلواپسان می‌شوند که اعتقاد دارند برجام مایه خجالت و شرمساری کشور است و هیچ افتخاری برای کشور، نه هست و نه خواهد بود.

ادامــه مطلــب
... man1357.blog.ir