سردبیر آزاداندیش

۵ مطلب در خرداد ۱۳۹۵ ثبت شده است

در جمهوری اسلامی هیچ‌کس فراتر از قانون نیست و اتفاقا هر که مسئولیت بیشتری دارد، باید بیشتر از همه پاسخگو باشد و بیشتر از همه باید بر او نظارت کرد. در جمهوری اسلامی حفظ آبرو و مصلحت نظام اسلامی و اعتماد عمومی مردم به کلیت نظام، مهمترین مصلحت و حقیقت است و لذا باید با آنهایی که با فساد خود، مردم را به نظام اسلامی بدبین کرده‌اند، برخورد قاطع نمود و قطعا پس از حکم قطعی دادگاه، آبروی آنها در حیطه جرم، محترم نخواهد بود، آنچنان که امیرمومنان با مفسدان حکومتی عمل نمود.

درتکمیل مقدمه عنوان شده بایستی به احکام فقه اسلامی اشاره کرد: در مورد صاحبان قدرت و ثروت این‌گونه درفقه اسلامی عنوان شده است که در جهت تخلف احکام بسیار سخت و با شدت مضاعف باید برخورد گردد و در مجازات آنها باید شدت عمل به خرج داد، در مقابل حیثیت و آبروی آنها نیز آبروی ویژه است و در صورت درست کار کردن مسئولین باید از حرمت ویژه ای برخوردار شوند‌.

پر واضح است سوریه آن سرزمینی که از سپیده‌دم تاریخ، گهواره تمدن بشریت بود به یکی از فعال‌ترین مراکز تروریستی جهان تبدیل شده است. جنگ در این کشور در حالی پنجمین سال خود را پشت سر گذاشته است که پیامدهای فاجعه ‌بار آن تا دهه‌های آینده گریبان‌گیر مردم مظلوم این کشور و منطقه خواهد بود.

در تکمیل مقدمه عنوان شده بایستی اذعان داشت‌، درگیری‌های اخیر حلب موجب افزایش نگرانی‌ها از بر‌هم‌خوردن آتش‌بس در سوریه شده و بازیگران منطقه‌ای و بین‌المللی را به تب‌و‌تاب حفظ آن انداخته است.

با پایان گرفتن دور دوم انتخابات مجلس دهم‌، موضوع مهمی که محافل مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه را به خود مشغول کرده، موضوع حساس و مهم انتخاب ریاست مجلس دهم است‌. در این بین حرف و حدیث‌های فراوان و کنش و و‌اکنش‌های زیادی در رسانه‌های مختلف انعکاس یافته است. اما نبایستی از این واقعیت غفلت کرد که نشستن بر کرسی ریاست مجلس باید با مدارا و دوستی باشد و نه رقابت. در صورتی که شرایط رقابتی میان نامزدهای ریاست مجلس (لاریجانی و عارف) وجود داشته باشد و یکی بر دیگری پیروز شود، این امر مسبب ایجاد شرایط رقابتی تا پایان عمر مجلس دهم خواهد بود.

اکنون رقابت‌های درون حزبی آمریکا متفاوت از ادوار گذشته است. رقابت‌های حزبی این دوره بسیار مورد توجه محافل سیاسی جهان قرار گرفته و شعارها، مواضع و دیدگاه‌های دو حزب جمهوریخواه و دموکرات آمریکا از سوی این محافل رصد می‌شود. نکته قابل تامل اینکه مواضع افراطی کاندیداها توجه بسیاری را به خود جلب کرده است.

دراین خصوص " موضوع برجام و آینده خاورمیانه "دومسئله مهمی است که موردتوجه تحلیلگران و کارشناسان مسائل سیاسی قرار گرفته است.

درخصوص روند اجرایی برجام ، بایستی به این نکته اذعان نمود، انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از آن جهت برای ایران اهمیت دارد که برجام قدم‌های اولش را بر می‌دارد و سوال مهمی با این مضمون اذهان را به خودش مشغول کرده است که «دولت بعدی آمریکا چه نگاهی به برجام خواهد داشت.»

رئیس مجلس خبرگان یک نمادی از فکر اکثریت اعضای خبرگان بوده و طبعا در آن جایگاه یک سلسله شرایط و اولویت‌ها از جمله بحث سنی و شیخوخیت لازم است. رئیس مجلس خبرگان باید از نظر علمی، تجربه و توان مدیریتی فردی شاخص باشد تا بتواند در صدر این مجلس به‌عنوان رئیس آن قرار بگیرد، البته هیچ مشخصه‌ی خاصی در قانون اساسی برای رئیس مجلس خبرگان پیش‌بینی نشده، بلکه انتخاب رئیس به رای اکثریت نمایندگان واگذار شده است، ولی به‌طور طبیعی چهره‌ای برای ریاست خبرگان انتخاب می‌شود که اکثریت اعضا روی آن نظر داشته باشند و فکر، شیوه و اعتقاد او را بپذیرند و بپسندند تا وی بتواند در صدر چنین تشکل وزینی قرار بگیرد.