سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

۸ مطلب در تیر ۱۳۹۵ ثبت شده است

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

ایران کشوری پیچیده است همان‌طور که آمریکا کشوری پیچیده است. تردیدی نیست که با توجه به سابقه مناسبات دو کشور، بی‌اعتمادی عمیقی بین دو کشور وجود دارد که به‌سرعت از بین نخواهد رفت.

باید اذعان کنم ، برکسی پوشیده نیست و باید توجه داشت ایران کشوری است که جنگ هشت‌ساله را با یک‌میلیون کشته ، تاب آورد. آنها نشان داده‌اند که می‌توانند سختی‌ها را تحمل کنند، وقتی می‌بینند مسئله‌ای به غرور ملی یا در مواردی به بقای کشورشان مربوط است.

اقداماتی که ایران انجام می‌دهد، لفاظی‌های ضدآمریکایی و ضدیهودی و ضداسرائیلی آنها به‌شدت نگران کننده است. رویه‌های عمیقی در این کشور (ایران) وجود دارد که نه تنها به‌ضرر منافع امنیت ملی آمریکا است بلکه به‌ضرر دوستان و متحدان ما در منطقه است. اختلاف‌ها جدی است.

من نگران این هستم که از برخی از مرزهای سنتی در رابطه با اینکه ما چگونه درباره سیاست خارجی فکر می‌کنیم، عبور شده است. به‌نظر من، نامه‌ای که به رهبر معظم (ایران) فرستاده شد، نامناسب بود. مثلاً شما به یاد دارید که اختلافات عمیقی با جرج بوش، رییس جمهور پیشین آمریکا، در رابطه با جنگ عراق وجود داشت، اما تصور این ایده که (در آن زمان) تعداد زیادی از دموکرات‌ها به رهبران منطقه یا رهبران اروپایی که بخشی از ائتلاف نبودند، نامه بنویسند و تلاش کنند سیاست‌های رییس جمهور (وقت) را سست و تضعیف کنند، مسئله‌ای نگران کننده است.

ایران کشوری پیچیده است و من نمی دانم چه رفتاری باید با ایران داشته باشم هم به خاطر رهبر ایران ، هم به خاطر قدرت ایران و هم به خاطر مردم متحد و همدل ایران. ایران کشوری خطرناک برای اسرائیل و متحدان ما در منطقه است.

تهیه وتنظیم : مهدی حیدرپور

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا به روزهای حساس خود نزدیک می‌شود و در این بین زمانی که نوبت به نظرسنجی درباره پیروز نهایی انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا می‌رسد، آمار و ارقام جالب و در عین حال عجیب می‌شود. از آنجایی که نامزد نهایی حزب دموکرات هنوز نهایی نشده است، تمامی نظرسنجی‌ها در دو بخش جداگانه صورت می‌گیرد؛ یکی رقابت بین کلینتون و ترامپ، دیگری رقابت بین سندرز و ترامپ. به‌عنوان مثال، طبق نظرسنجی دانشگاه »کوینیپیاک«، هر دو نامزد پیشتاز حزب جمهوری‌خواه و دموکرات یعنی ترامپ و کلینتون از شانس برابری برای پیروزی در انتخابات نوامبر 2016 (آبان 95) ریاست‌جمهوری آمریکا برخوردارند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

دوباره ماه برکت و رحمت فرا رسید و سفارش بزرگان دین در خصوص قرآن خواندن و عمل به دستورات قرآن در محافل دینی و مذهبی رونق می‌گیرد. در این بین موضوع قابل تامل، بحث مهجور‌شدن قرآن، در میان مسلمانان و اندیشمندان جهان و به‌عبارتی دیگر مهجوریت مسلمانان نسبت به قرآن است. در تکمیل مقدمه عنوان شده بایستی اذعان نمود: قرآن کریم به‌عنوان معجزه جاوید الهی، گنجینه معارف آسمانی و مخزن انوار هدایت خداوند برای انسان‌ها است، لکن علی‌رغم این حقیقت، قرآن جایگاه اثر‌بخش و منزلت والای خود را در متعالی‌نمودن ابعاد زندگی فردی و اجتماعی مسلمانان نداشته است.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

هفته‌ی گذشته میدان بهارستان مرکز توجهات بود؛ ساعت 8:40 روز دوشنبه عبدالرضا هاشم‌زائی، رئیس سنی مجلس دهم، زنگ آغاز نخستین جلسه علنی مجلس را به‌صدا درآورد و بر این ‌اساس اولین جلسه نمایندگان دوره‌ی دهم با حضور 265 نفر از منتخبان ملت به‌صورت رسمی آغاز شد. در اولین روز کاری مجلس دهم، عبدالرضا هاشم‌زائی رئیس سنی جلسه در نطق خود با بیان اینکه مجلس دهم نقطه‌ی عطفی در نظام مردم‌سالاری نوپای ماست، گفت: »مردم در بیشترین حوزه‌ها به تغییر و تحول رای دادند، رای‌دهندگان خواهان تغییر در موضع سیاسی مجلس خصوصا نسبت به دولت هستند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .