سردبیر آزاداندیش

۴ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

قدرت‌طلبی‌یاخدمتگزاری

با اتمام مهلت قانونی ثبت‌نام ریاست‌جمهوری جمعا 1636 نفر ظرف 5 روز با مراجعه به وزارت کشور خود را کاندیدای پست ریاست‌جمهوری نمودند تا درصورتی که از مجرای نه‌چندان آسان و ساده شورای نگهبان گذشتند، ظرف مدت20 روز با تبلیغاتی گسترده خود را در روز 29 اردیبهشت‌ماه در معرض آرای مردم قرار دهند. پرسش این است چرا این عده از مردم خود را واجد صلاحیت کاندیداتوری در انتخابات می‌دانند؟ این هیاهوی انتخاباتی هر 4 سال یک بار به چه علت فضای کشور را آشفته می‌کند؟ این روزها که ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری در جریان است، شاهد جلوه‌هایی از این میل به قدرت‌طلبی هستیم که شعار تقریبا مشترک در همه آنها خدمت به کشور است، اما روش‌های به کارگرفته برای توجیه خود یا انتقاد به دولت نشان می‌دهد که نیّت چیست و بین حرف و عمل چه فاصله‌ای وجود دارد.

مزیت‌رئیسی

بعد از هفته‌ها تبلیغات مستقیم و غیرمستقیم، بالاخره سیدابراهیم رئیس‌‌سادات معروف به رئیسی برای انتخابات ریاست‌جمهوری اعلام نامزدی کرد. حالا تکلیف جدی‌ترین رقیب حسن روحانی روشن شده است؛ رقیبی که در نخستین بیانیه‌اش هم کنایه‌هایی را نثار رئیس‌جمهوری مستقر کرده و در بخشی از بیانیه‌اش چنین آورده است: »ایران اسلامی بن‌بست ندارد و کلید واقعی حل مشکلات حضور و اراده همه ما مردم برای تحول جدی در مدیریت اجرائی کشور است و گام اول در ایجاد این تغییر، تشکیل دولتی توانمند و آگاه است که برای خدمت به مردم و بازگرداندن کرامت به آنان و مبارزه با تبعیض فقر و فساد شب از روز نشناسد«.

مقدمه‌ای‌برجنگ‌جهانی‌سوم

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، که به خیال خود، قصد داشت با اقدامی غافلگیرکننده و به اصطلاح جسورانه، کل معادلات سوریه را به نفع جبهه تروریسم تغییر دهد و خودش را برخلاف »باراک اوباما«، مرد عمل نشان دهد، بامداد جمعه 18فرودین فرمان حمله موشکی به یک پایگاه هوایی ارتش سوریه را صادر کرد. در پی صدور این فرمان، که در ظاهر به بهانه حادثه شیمیایی »ادلب« صورت گرفت، 59 فروند موشک از نوع »تاماهاک« از دو ناوشکن آمریکایی »یو.اس.اس‌پورتر« و »یو.اس.اس.اس« مستقر در دریای مدیترانه به سمت پایگاه »الشعیرات« در استان »حمص« شلیک شد که به گفته وزارت دفاع روسیه، تنها 23 موشک به هدف اصابت کردند و روستاهای اطراف پایگاه نیز از این حمله موشکی، بی‌نصیب نماندند. طبق برخی گزارشات، از مجموع 50 فروند هواپیمای موجود در پایگاه، 9 فروند هواپیما از بین رفت و شمار تلفات این حمله نیز 10 تن از جمله یک افسر ارتش اعلام شد. منابع سوری حتی می‌گویند پیش از وقوع این حمله هواپیماهای خود را از پایگاه خارج کرده بودند.

در تکمیل مقدمه عنوان‌شده بایستی به این نکته اشاره نمود که: حمله موشکی اخیر به پایگاه هوایی الشعیرات حمص سوریه از سوی ایالات متحده آمریکا نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، به‌اعتبار اینکه بعد از شکست گروه‌های تروریستی در سوریه و عراق اکنون آمریکا درتلاش است تا با ورود مستقیم به بحران سوریه وضعیت میدانی را به نفع گروهک‌های تروریستی تغییردهد.

فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد  یکی دیگر بود
به گزارش سردبیر آزاداندیش،دهمین نشست خبری رئیس‌جمهوری با اصحاب رسانه با حضور رسانه‌های داخلی و خارجی صبح روز دوشنبه 21فروردین ماه سال جاری برگزار شد. در این نشست خبرنگاری پرسید شما در تبلیغات انتخاباتی در سال ٩٢ اعلام کردید مشکلات کشور را صدروزه حل می‌کنید؛ اما بعدا گفتید برای حل این مشکل ٤٠ سال زمان نیاز است.

چرا موضع خود را در این زمینه تغییر دادید؟ که روحانی در پاسخ گفت: یک دروغی پخش شده که باید اکنون جواب آن را بدهم. من کِی گفتم مشکلات را صدروزه حل می‌کنم؟ گفتم اگر در انتخابات موفق شوم، اقدامات صدروزه اول را اعلام می‌کنم؛ اما عده‌ای تخریب‌گر گفتند که من اظهار کرده‌ام مشکلات را صدروزه حل می‌کنم. فردی که یک‌شبه مشکلات را حل می‌کرد، یک نفر دیگر بود، ما نیستیم.

رئیس‌جمهوری با بیان اینکه دولت اقداماتی در صد روز اول داشت که آنها را اعلام کرد، گفت: در صد روز اول ما برنامه‌هایی تدوین و تصویب کرده و آن را اجرا کردیم که نتیجه آن کاهش تورم و افزایش رشد اقتصادی بود.

اینکه تورم از ٤٥ درصد به تک‌رقمی رسید، از آسمان هفتم که نازل نشد. من اعلام کردم در سال ٩٦ تورم را تک‌رقمی می‌کنیم؛ اما این اتفاق در ٩٥ رخ داد. من گفتم رشد اقتصادی را مثبت می‌کنم که در سال ٩٣،‌ ٩٤ و ٩٥ رشد ما مثبت بود. برای اولین بار بعد از ابلاغ سند چشم‌انداز از سوی رهبری ما امسال رشد اقتصادی را بالای هشت درصد رساندیم. برنامه اقتصادی و کار ما روشن است.