سردبیر آزاداندیش

مطلب شماره 529 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

«رقه»گورستان‌ شیعیان

بیش از 20 هزار غیرنظامی در حال حاضر در رقه محاصره شده‌اند و امکان فرار از حملات هوایی و زمینی گروه‌های مختلف درگیر در این شهر را ندارند. یک مقام ارشد سازمان ملل متحد در این‌باره می‌گوید، این 20 هزار غیرنظامی باید اجازه داشته باشند بدون ترس از حملات هوایی از این شهر فرار کنند. اما این اتفاق رخ نمی‌دهد و حتی غیرنظامیانی که با زحمت بسیار خود را به رود فرات می‌رسانند تا از طریق این رود و با قایق از شهر فرار کنند، هدف حملات هوایی ائتلاف قرار می‌گیرند. به گزارش سایت خبری  تحلیلی «دموکراسی ناو»، در تاریخ 5 ژوئن ائتلاف تحت رهبری امریکا به غیرنظامیانی که در حاشیه رود فرات منتظر قایق بودند تا از شهر فرار کنند حمله هوایی کرد و در این حمله 21 نفر کشته شدند. ائتلاف بین‌المللی ضدداعش تایید می‌کند که بین 4 تا 6 ژوئن 35 حمله هوایی در حاشیه و داخل رود فرات داشته و در جریان این حملات 68 قایق را منهدم کرده است.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 528 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

خطری‌ به‌ نام‌ طرح‌ خاورمیانه‌‌ی‌ جدید

طرح خاورمیانه‌ی جدید یا بزرگ به عبارت دیگر، بخش اعظمی از دکترین »جنگ صلیبی نو« است. در این بین سئوالی مطرح است و آن اینکه آیا تغییر وضع موجود به‌معنای ورود به مرحله‌ای بهتر با مشکلات و معایب کمتر از وضعیت فعلی در خاورمیانه است؟ یقینا نمی‌توان پاسخ روشن و دقیقی به این سئوال داد و جواب به این سئوال، می‌تواند موضوع به موضوع و موقعیت به موقعیت کاملا متفاوت و گاه متضاد باشد. نمونه آشکار و عینی آن را می‌توانیم در بهار عربی ببینیم که نتیجه مجموعه تحولات موسوم به بهار عربی در لیبی، مصر و سوریه بسیار متفاوت‌تر از نتایج آن در تونس و مراکش بوده است.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره227 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

تعاملی‌درمفهوم‌سیاسی‌اصول‌گرایی

واژه‌ی اصول‏گرایی در ابتدا، برابر واژه‏ »اصلاح‏طلبی« متداول شد. اگر چه این واژه در یک فضای سیاسی و برای تفکیک میان دو مشی سیاسی متفاوت بود، اما بدون شک از یک خاستگاه عمیق فکری و ایدئولوژیک برخوردار بود تا یک تابلوی سیاسی و حزبی. اما به لحاظ تاریخی گفته می‌شود که »اصول‌گرایی« به معنای »ارزش‌گرایی« در مقابل »لیبرالیسم« است و یاران امام‌خمینی(ره)، در پی نامزدی بنی‌صدر در اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری، برای جبهه خودی از این اصطلاح بهره گرفتند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره526 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

واکاوی‌ تعامل‌ ایران‌ و ترکیه

شواهد نشان می‌دهد سفر سرلشکر باقری به آنکارا، نتایج مهمی داشته ‌است. یکی از این نتایج را رجب طیب اردوغان گفته ‌است. او از احتمال اقدام مشترک ایران و ترکیه علیه پ‌ک‌ک و شاخه ایرانی آن خبر داد. رجب طیب اردوغان اعلام کرده که ایران و ترکیه در مورد اقدام مشترک نظامی علیه گروه‌های نظامی کُرد گفت‌وگو کرده‌اند. به گزارش رویترز، رئیس‌جمهور ترکیه روز دوشنبه در نشست حزب حاکم این کشور و پیش از سفر به اردن به خبرنگاران گفت: پس از دیدارهای رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایران و مقامات ترکیه، با ایران در مورد اقدام نظامی مشترک علیه شبه‌نظامیان کرد گفت‌وگو کردیم. وی افزود: یک مقابله کارآمدتر علیه حزب کارگران کردستان (pkk) و شاخه زیرمجموعه آن در ایران (پژاک) از طریق اقدام مشترک با ایران ممکن خواهد بود.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره524 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

لزوم‌ موفقیت‌کابینه‌ی‌ دوازدهم

روحانی با توجه به وعده‌های داده شده در انتخابات که جزء عهدهای او با مردم است و بخش قابل توجهی از مردم نیز به اعتبار وعده‌های رئیس‌جمهور به او رای دادند باید به عهد خود با مردم پایبند باشد و وعده‌های خود را تحقق بخشد. از سوی دیگر اکنون کشور با ضرورت‌هایی در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی روبه‌روست. البته به‌نظر می‌رسد در دور دوم هر دولت نسبت به دور اول دولت امور با سرعت و شتاب اولیه دنبال نمی‌شود و این یکی از آسیب‌های دولت‌های دوم است. از سال‌های دوم و سوم نیز که مشخص می‌شود دولت به اتمام خواهد رسید نوعی تأنی و لختی به دولت دست می‌دهد.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 523 ۶ مطلب در شهریور ۱۳۹۶ ثبت شده است

شنبه‌های‌ بدون‌‌ آیت‌ا...

ادامــه مطلــب
... man1357.blog.ir