سردبیر آزاداندیش

۵ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۷ ثبت شده است

آمریکا‌ هم‌ آمریکای‌ قدیم

پیام‌های‌منطقه‌ای‌شلیک‌موشک‌های‌یمنی‌به‌عربستان

به‌اعتقاد کارشناس مسائل غرب آسیا، شلیک چند موشک به عربستان از سوی یمن به‌معنای بی‌تاثیری تهدیدات ترامپ در تصمیمات راهبردی جبهه مقاومت و همچنین به‌معنی بستن راه نفوذ ورود به گفت‌وگوهای منطقه‌ای کشورهایی است که لقب »کشورهای فضول« را یدک می‌کشند. کارشناسان در خصوص موضع شورای امنیت سازمان ملل در مورد حملات موشکی یمن به عربستان، ضمن‌ اشاره به اینکه دریافت چک¬‌های بادآورده مواضع شورای امنیت را در قبال یمن تعیین می‌کند، معتقداند: شهرهایی از عربستان در آغاز چهارمین سال تهاجم بی‌رحمانه و تجاوزگرانه ائتلاف سعودی به یمن آماج حملات موشکی ارتش ملی این کشور و انصاراله قرار گرفت.

آمریکا و اروپا جنگ‌ در سوریه‌ را‌ باخته‌اند.

آمریکا و اروپا در سایه تقویت همپیمانی روسیه، ایران و ترکیه در امور سوریه، تلاش می‌کنند جایگاهی برای خود در روند سیاسی سوریه داشته باشند. نبرد بزرگ »رجب طیب اردوغان« رییس‌جمهوری ترکیه در این روزها در شهر »تل‌رفعت« سوریه نیست، بلکه علیه »امانوئل ماکرون« رییس‌جمهوری فرانسه و دولت وی است؛ چرا که ماکرون تصمیم به جانبداری نظامی از ایالات متحده گرفته است و این‌که این کشور را در نبرد قریب‌الوقوع در »منبج« تنها نگذارد. اتحادیه اروپا و به‌ویژه فرانسه، احساس می‌کنند که نفوذشان در سوریه را به‌نفع همپیمانی سه‌جانبه جدید ترکیه، روسیه و ایران، که از نظر سیاسی و نظامی تقویت می‌شود، از دست داده‌اند.

هدف‌آمریکا‌ ازحمله‌به‌سوریه‌در‌ سایه‌ی‌نگرانی‌‌ از‌آینده

کاخ سفید از مدت‌ها قبل حامی شورشیان به اصطلاح میانه‌روی سوریه در جنگ با بشار اسد بوده است اما نکته‌ی مهم و اصلی این حمایت از نگاه رسانه‌های آمریکایی حمایت از رژیم صهیونیستی، مقابله با نفوذ منطقه ای ایران و وادار کردن تهران به انجام مذاکره بیشتر هسته‌ای بود.

نیویورک تایمز اعتراف می‌کند که سوریه مهمترین جبهه نبرد با نفوذ ایران است و حمله‌ی مستقیم و گسترده به سوریه این پیام را به تهران می‌فرستد که آمریکا حضور ایران در این کشور و تهدید همسایه (رژیم صهیونیستی) را تحمل نمی‌کند.

فاجعه‌‌ی‌حمایت‌غرب‌از‌تجاوزعربستان‌به‌یمن‌

سومین سال از حمله همه‌جانبه عربستان سعودی به یمن در حالی به پایان رسید که هنوز ریاض نتوانسته به بسیاری از اهداف از پیش تعیین شده خود دست پیدا کند.

در حالی که »محمد بن سلمان« وزیر دفاع و ولیعهد سعودی شکست سریع یمن و سیطره کامل و کم‌دردسر بر این کشور را در سر می‌پروراند اما واقعیت نشان داد که همسایه جنوبی، به لقمه گلوگیری برای ریاض تبدیل شده است‌.

با وجود اینکه یمن ارتشی رسمی را در اختیار ندارد و تقریبا تسلیحات برجا مانده از دولت قبلی این کشور هم چندان به روز نیستند اما در خلال این سه سال انواع حملات زمینی، هوایی و دریایی در کنار محاصره تمام عیار ائتلاف چند کشور به رهبری عربستان نتوانست دستاوردی را برای پادشاهی سعودی داشته باشد.