دومین بانک بزرگ آلمان باید بیش از یک میلیارد دلار برای رفع اختلافات با مقامات آمریکایی، به‌دلیل نقض تحریم‌ها علیه ایران، سودان و میانمار (برمه) بپردازد.

کومرتس‌بانک متعهد می‌شود مرتکب جرایم مشابه دیگر نشود و در مقابل مقامات آمریکایی از تعقیب کیفری چشم می‌پوشند.

یک منبع آگاه به پرونده کومرتس‌بانک که نخواست نامش فاش شود، ضمن اعلام این خبر به خبرگزاری فرانسه گفته این جریمه بر اساس توافق مقامات آمریکایی در نهادهای مختلف وزارت دادگستری، خزانه‌داری و بانک مرکزی آمریکا و نیز دادستان منهتن در ماه ژانویه اعلام شده است و در مرحله نهایی شدن قرار دارد.

افزون بر اتهام نقض تحریم‌های ایران، سودان و میانمار، کومرتس‌بانک آلمان در ماه سپتامبر از سوی دادستان منهتن (در نیویورک) متهم به نقض قوانین ضد پولشویی شد.

پس از توافق پیرامون میزان جریمه، دو طرف در حال مذاکره بر سر درخواست‌های بنیامین لاوسکی، حسابرس مالی ایالت نیویورک هستند. لاوسکی اعلام کرده است که کومرتس‌بانک دستمزد کارمندان متخلف خود را کسر یا آن‌ها را اخراج کند.

 توافق دو طرف بر این اساس است که ضمن پرداخت جریمه، کومرتس‌بانک متعهد می‌شود مرتکب جرایم مشابه دیگر نشود و در مقابل مقامات آمریکایی از تعقیب کیفری چشم می‌پوشند.

کومرتس‌بانک در سال ۲۰۱۰ اعلام کرد مجموعه معاملاتی به دلار با ایران موجب گشودن پرونده‌ای در ایالات متحده شده است. این بانک اما میزان جریمه‌ای را که احتمالاً باید بپردازد اعلام نکرده است.

یک بانک دیگری آلمانی به نام دویچه‌بانک نیز در حال مذاکره با مقامات آمریکایی بر سر نقض تحریم‌های جهانی علیه ایران، سوریه، سودان، کوبا و میانمار است.

بانک بی‌ان‌پی (پاریبا) فرانسه نیز در بهار گذشته متهم به نقض تحریم‌های ‌آمریکا علیه ایران، سودان و کوبا شده بود. این بانک با پذیرش اتهام مجبور به پرداخت ۹/۸ میلیارد دلار شد.