سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

۷۰ مطلب در مهر ۱۳۹۳ ثبت شده است

4

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

هفته 4وم آذر92

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

هفته 3وم آذر92

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

هفته دوم آذر92

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

هفته اول آذر92

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

آبان 92

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

محمدباقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور:
برنامه‌های توسعه پس از انقلاب پس از یک وقفه 10 ساله (58 تا 68) در کشور شروع شد که با اینکه شاهد رشد و توسعه بودیم، اما این برنامه‌ها متوازن نبوده است.یکی از اهداف مهم برنامه ششم توسعه توازن بخشی و اصلاح 10برنامه گذشته است و درصورتی که نتوانیم با برنامه ششم هم به توسعه متوازن دست یابیم، در برنامه هفتم که آخرین برنامه برای تحقق سند بیست‌ساله است این مهم را پیگیری خواهیم کرد.استان‌های کشور باید سهم موثری در توازن بخشی برنامه‌های توسعه داشته باشند، شورای برنامه‌ریزی استان‌ها باید تقسیم منابع برای اجرای پروژه‌های مختلف را برعهده بگیرد. نوبخت با اشاره به کاهش قیمت نفت و محاسبه آن در بودجه سال آینده گفت: سال آینده با واقعیت کاهش قیمت نفت مواجه هستیم بنابراین باید بودجه سال آینده را با قیمت پایین‌تر نفت تنظیم کنیم. بی‌تردید وقتی منابع تقلیل یابد تخصیص منابع جدی‌تر خواهد شد زیرا علم اقتصاد به تخصیص منابع کمک می‌کند. این اقتصاد می‌تواند ما را در برابر تکانه‌هایی نظیر کاهش قیمت نفت مقاوم کند.
علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی:
وقتی ما نفت را می‌فروشیم پول آن را چهار یا پنج ماه بعد دریافت می‌کنیم؛ الان هم درحال دریافت پول نفت فروخته شده در چهار، پنج ماه قبل هستیم. آثار کاهش قیمت نفت در آینده ظاهر می‌شود که برای آن هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم و سیاست‌های مناسبی را طراحی خواهیم کرد. برای مقابله با کسری بودجه ناشی از کاهش قیمت نفت هم در هزینه‌ها باید صرفه‌جویی انجام دهیم و در حوزه درآمدها باید به فکر وصول سایر درآمدها باشیم؛ درآمد مالیاتی یکی از همین‌هاست که در سیاست‌های ابلاغی اقتصاد مقاومتی هم جایگاه ویژه ای برای آن در نظر گرفته شده است.نباید درموقعیتی قرار بگیریم که کاهش نفت بتواند تاثیر منفی در اقتصاد ما داشته‌باشد؛ من این وضعیت را به فال نیک می‌گیرم؛ همانطور که تحریم‌ها باعث شد به‌طور جدی به مشکلات خود فکر کنیم و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در چنین فضایی ابلاغ شد؛ کاهش قیمت نفت نیز به ما می‌فهماند که حتما باید به فکر درمان این بیماری باشیم هرچند درمان این بیماری ساده نیست و همراهی دولت و مردم را نیاز دارد. هنوز درباره نرخ نفت در بودجه سال آینده به تصمیم قطعی نرسیده‌ایم و درحال بررسی مــــوضوع هستیم.

تازه های اقتصاد

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  نمایشگاه‌های دائمی صنایع‌دستی در چین دایر شود

2- خوش‌بینی بازار به آینده مذاکرات

3- قسط سوم دارایی‌های بلوکه شده واریز شد

4- 400 پرونده زمین‌خواری در مراجع قضایی

5- واگذاری تلفن ثابت به مشترکان به‌روز می‌شود

6- افزایش ۷ برابری واردات ایتالیا از ایران

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

 اکبر ترکان، دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد:
پیش از این کسی که لبنیاتی را اداره نکرده بود، مدیر یک خودروسازی بزرگ شد. درحالی که اگر رقیب چابکی به صحنه بیاید موجب ارتقای خودروسازان داخلی می‌شود. بعید می‌دانم بودجه 93 متمم بخورد. در سال‌های گذشته شاهد شلختگی در اجرای بودجه بودیم که موجب زاویه‌دار شدن اجرای بودجه با مصوبات بودجه شده که باعث شد برخی اهداف توسعه محقق نشود. در برخی موارد سوءاستفاده در اجرای بودجه وجود دارد ضمن اینکه سوء استفاده بسیار نگران‌کننده از سوءمدیریت است و کمیته‌ای زیر نظر معاون اول به فساد مالی رسیدگی می‌کند. همه وعده‌های رئیس‌جمهور شامل مواردی است که بررسی شده‌اند و حتی به برخی پروژه‌ها که پیش از این بسیار زخمی کلنگ زده شده بودند ورود نکرده‌ایم. در چابهار چند ویژگی از سرمایه‌گذاران می‌خواهیم و پروژه باید به‌صورت مطلوب اجرا شود؛ به‌گونه‌ای که خودروسازان باید بیش از 50 درصد از ساخت داخل استفاده کنند و 30 درصد محصولات خود را نیز صادر کنند. همچنین محصولات باید در بازار دنیا به روز باشند.از خودروسازان فعلی دفاع می‌کنیم اما داشتن رقیبی که 50 درصد ساخت داخل و 30 درصد صادرات داشته باشد کمک می‌کند که خود را در تراز جهانی نگه دارد. از سوی دیگر به اصلاح ساختار مدیریت نیز کمک می‌کنند. 
ولی‌ا... سیف، رئیس‌کل بانک مرکزی:
مجمع تشخیص مصلحت نظام تا یکی دو جلسه آینده درباره عزل و نصب و پذیرش استعفای رئیس‌کل بانک مرکزی به اجماع می‌رسد.این تغییرات در ساختار عزل و نصب و نحوه استعفای رئیس‌کل بانک مرکزی است.بعید است ساختار حقوقی بانک مرکزی تغییر کند ضمن اینکه جزئیات نحوه اداره بانک مرکزی احتمالاً در جلسات آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح و تصویب خواهد شد.هدف از بررسی نحوه اداره بانک مرکزی در مجمع تشخیص برطرف شدن خلأ قانونی برنامه پنجم توسعه است، و مذاکراتی که در مجمع برای اداره بانک مرکزی مطرح شده به‌منظور رفع خلأهای قانونی در این خصوص است، چراکه در برنامه پنجم درباره سازوکار عزل و نصب و پذیرش استعفای رئیس‌کل بانک مرکزی خلأ وجود دارد. ملاحظه جدی در بررسی‌های مجمع برای استقلال بانک مرکزی وجود دارد؛ هدف این است که روشی تعیین شود تا استقلال بانک مرکزی از نظر مفهومی لحاظ شود. روش عزل و نصب رئیس‌کل بانک مرکزی خیلی مهم نیست، بلکه مهم حفظ استقلال این بانک است. استقلال مفهومی کمک می‌کند سیاست‌گذار پولی تصمیمات لازم را به‌راحتی و با استقلال کامل درجهت تحقق اهداف اقتصاد کلان بگیرد ضمن آنکه هماهنگی موردنیاز در سیاست‌های پولی و مالی حتماً باید وجود داشته باشد.
مهدی حیدرپور

تازه های اقتصاد

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- کاهش تعداد کامیون‌های ایران در مرز ترکیه

2- عملکرد تسهیلات پرداختی بانک‌ها

3- رکود در بازار خیاطان و پوشاک

4-برنج، گوشت، روغن و حبوبات برای محرم تامین است

5- ورود نقدینگی جدید عامل تقویت بازار سهام

6- تامین آب و برق برای مسکن مهر سخت است

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید

روزنویس های سردبیر آزاداندیش
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .