سردبیر آزاداندیش

مطلب شماره 178 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

دولت‌ دوازدهم‌ زیر ذره‌بین‌ انتظارات‌ قومی

یکی از مشکلات جدی ایران این است که بخش عمده مردم و نخبگان و مسئولان از وجود تنوع و گوناگونی فرهنگی و زبانی در ایران بزرگ و پهناور و دوست‌داشتنی آگاه نیستند. باید از طریق ابزارهای گوناگون از جمله رسانه‌ها و کتاب‌های درسی بخش‌های مختلف مردم (به ویژه مناطق مرکزی ایران و پایتخت) را با این گوناگونی آشنا کرد.

دراین خصوص تنها راهکار موجود، ضمن احترام به مقدسات همه ادیان و مذاهب، توجه دقیق ریاست‌جمهوری به توانمندی‌های اقوام سراسرکشور و تبدیل توان بالقوه آنها به بالفعل در اداره کشور و یا شهر و استان خود آنهاست.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 177 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

دولت‌ دوازدهم‌ و‌ مسئله‌ی‌ فقرزدایی

انتخابات به‌عنوان یکی از ارکان اصلی تحقق دموکراسی در هر جامعه‌ای، بستری را برای تقویت عزت و اقتدار مردم جامعه فراهم می‌کند، حال آنکه در روزهای انتخابات برخی نامزدها با قربانی‌کردن ارزش‌های اخلاقی و زیرپاگذاشتن آبروی و عزت مردم به‌دنبال به‌دست آوردن اقبال انتخاباتی بودند.

برکسی پوشیده نیست که فقر با شعار، دادن یارانه و با وعده افزایش آن، گسترش صندوق‌های صدقه و... رفع نمی‌شود، بلکه فقرزدایی در سایه به‌کارگیری شعور در یک دولت مدرن و کارآمد و با برنامه‌ریزی متکی بر عقلانیت عملیاتی می‌گردد.

ادامــه مطلــب

پیام به روحانی ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

سلام خداقوت، امید به موفقیت های روز افزون شما ریاست جمهور مقتدر و کارآمد.

من برای لرزوم تداوم مدیریت دولت حضرتعالی چند دلیل را در رسانه ها منتشر نمودم که خواستم شما هم در جریان باشید که تدام دولت شماو تفکر و سیاست گذاری شما

چقدر می تواند به نفع مردم و مملکت ما باشد .

باتشکر

http://man1357.blog.ir/1396/02/27-2

مطلب شماره 176 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

لزوم‌تداوم‌مدیریت‌دولت‌دکترروحانی؛ باسلام‌مجدد!

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 175 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

دروغ‌های‌انتخاباتی

در این حال و هوای بهاری، محافل خانوادگی و نیز محافل سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی کشور پراز شور و شادی و تلاش است برای انتخابات 96 و انتخاب رئیس‌جمهور آینده کشور که تا سال1400شمسی، خواسته های مردم ایران عزیز را به سرانجام برسانند.

اما در این حال و هوای انتخاباتی همواره آنچرا که اذهان عمومی را به خود مشغول کرده، دروغگویی نامزدهای انتخاباتی برای کسب آرای مردم است؟ اما چگونه می‌توان دروغ را از میان برد؟ آیا با توصیه‌های اخلاقی می‌توان این کار را انجام داد؟ قطعا باید این توصیه‌ها باشد ولی گمان نمی‌کنم که اثر چندانی بگذارد.

چرا؟ به این علت که اگر دروغ رواج داشته باشد، هرکس که راست بگوید و از دروغ پرهیز کند ضرر می‌کند زیرا دروغگویی حتما منافعی دارد که عده‌ای آن را انجام می‌دهند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 174 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

شهرتهران و انتخابات شورای اسلامی شهروروستا

پنجمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا در 29 اردیبهشت ماه جاری در سراسر کشور همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری برگزار می شود.

اما بحث فهرست بندی جناح های سیاسی برای ارائه در پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر این روزها بیشتر از هر زمان دیگری داغ است شایعات و گمانه زنی های بسیاری درباره چینش این فهرست ها نقل محافل خبری و سیاسی شده است در این میان اصلاح طلبان با تعیین مصادیق, مسیر گزینش را برای داوطلبانی که علاقه مندند در فهرست انتخاباتی شان قرار گیرند, هموار کرده اند مصادیقی که بناست در سراسر کشور مورد توجه قرار گیرد.

به گفته ژاله فرامرزیان، دبیر شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان قرار است شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان برای شورای شهر کلان شهرها و مراکز استان ها رعایت شود و شوراهای استان در این مسیر همگام شورای سیاست گذاری باشند. دبیر شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان با بیان اینکه برنامه ها، سوابق مدیریتی، رزومه مدیریت شهری و تخصص مهم ترین فاکتور هایی است که برای ورود به فهرست اصلاح طلبان در نظر گرفته شده است، ادامه داد: پس از تأیید پیش شرط اصلاح طلب بودن داوطلبان هر کس که فاکتورهای مذکور را داشته باشد، شانس بیشتری برای حضور در فهرست اصلاح طلبان شورای اصلاح طلبان در دیگر شهرها را دارند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 173 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

واقعیتی‌درباب ‌نظرسنجی‌های‌انتخاباتی

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 172 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

بایدونبایدهای‌پذیرش‌سندآموزش‌2030یونسکو

در سپتامبر 2015 (شهریور 94)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار 2030 که 17 هدف اصلی و 169 هدف فرعی دارد جهت اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای این سند شد و پس از آن سند ملی آموزش2030 جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌‌ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل30 کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ 20 آذر 95 رونمایی شد.

رهبران کشورهای عضو سازمان ملل، در سپتامبر 2015 در اجلاس عالی‌رتبه سازمان ملل تعهد کردند دستور کار جهانی توسعه‌ی پایدار 2030 را در سیاستگذاری‌های کلان خود در سطح ملی از اول ژانویه سال 2016 اجرایی کنند، بر این ‌اساس در بخش اهداف آموزشی موضوع آموزش و یادگیری مادام‌العمر باکیفیت، ‌برابر و فراگیر برای همه با محوریت یونسکو تعیین شده که ایران نیز متعهد به اجرای آن است.

ادامــه مطلــب

شعاررررررررررررررررر ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

شعار تبلیغاتی

شرکت های بسیار زیادی وجود دارند که شاید عرضه کننده خدمات یا فروشنده محصولی مشابه با آنچه شما یا شرکتتان عرضه می کند باشند. مشتری که به دنبال محصول یا خدماتی بوده است ، از طریقی با شما آشنا شده است. حال این شما هستید که بایستی تنها ظرف چند ثانیه ، توجه او را به آنچه به او ارائه می دهید ، جلب کنید. در غیر اینصورت ، ممکن است او را برای همیشه از دست بدهید. ما تنها چند ثانیه فرصت داریم که توجه مشتریان بالقوه مان را به خود ، محصول یا خدماتی که شرکت عرضه می کند جلب کنیم. تازه این اول کار است و بعد باید کاری کنیم که مشتریان بالقوه ما  بار دیگر و یا چندین بار دیگر به دنبال ما بگردند تا شاید پس از آن با مذاکراتی که با آنان انجام می شود ، بتوانیم درصد و نرخ تبدیل را بالا ببریم. 
یک عنوان خوب باید بتواند توجه مخاطب را به خود جلب کند و یک عنوان حرفه ای باید او را به انجام اعمالی مثل مطالعه ، تحقیق و یا خرید محصول یا کالا ترغیب و تشویق کند. «شعارهای تبلیغاتی» مثل «عناوین مقالات» و یا «تیتر اخبار» بایستی مخاطب یا مشتری احتمالی را به خود جذب کنند. گیرایی و جذابیت «شعار های تبلیغاتی» برای بالا بردن «فروش» کافی نیست ، نگارشِ  حرفه ای ، خلاقیت و رنگ و لعاب دادن به آنچه برای جذب ، حفظ و افزایش تعداد مشتریان لازم است ؛ به عنوان یک کارحرفه ای مد نظر ماست. استفاده از عبارت های کلیشه ای نه تنها به شما کمکی نمی کند ، بلکه می تواند فرصت ها ، پول و زمان شما را به هدر دهد. واژه ها و عباراتی که برای شعارهای تبلیغاتی خود انتخاب می کنید بایستی آنچنان قوی باشند که بتوانند مشتریانتان را در همان چند ثانیه اول میخکوب کنند و آنان را به انجام آن عملی که شما انتظارش را دارید سوق دهند.

شعار تبلیغاتی عبارتی اسـت دربـاره سازمان یا مـحصولی خاص ، که درباره ویـژگی ها و مزیـت های آن مطرح می گردد. این عبارت در کلیه تبلیـغات سازمان تکرار می شود و همچـنین در ذهـن مخاطـب ماندگار خواهـد شـد.(Charles) تنظیم شعار تبلیغاتی کار چندان ساده ای نیست. ولی تکنیک هایی نیز برای تنظیم شعار تبلیغاتی مطرح می باشد که در زیر به چند مورد آن  اشاره می شود :

1- بر روی نیاز خاصی تأکید کنید : در این حالت بازار هدف با توجه به اشاره مستقیم به یک نیاز خاص ، درک صحیحی از  شعار خواهد داشت. " برای خانم هایی که چشم هایشان مسن تر از خودشان نشان می دهد" شعار شرکت Robert power تولید کننده کرم های پوستی است که از این تکنیک در آن استفاده شده است.

2- بر اهداف سازمانی تأکید نمایید : شعارهایی که بر مأموریت و اهداف سازمان تأکید دارند ، نشان دهنده تعهد سازمان به اهداف و مأموریت هایش نیز می باشد. شعار زیر از این گروه به شمار می رود ؛ "صا ایران، هر روز، بهتر از دیروز" که شعار شرکت صا ایران است.

3- سؤال مطرح کنید : این تکنیک تنظیم شعار تبلیغاتی که توسط معدودی از سازمانها و شرکتها مورد استفاده قرار گرفته است ، با یک سؤال ، مخاطب را ترغیب به فکر کردن به یک محصول و یا کل سازمان می نماید. " از کی تا حالا؟" شعار معروف اپراتور دوم تلفن همراه "شرکت ایرانسل" از جمله نمونه های معروف شعار تبلیغاتی در ایران است که از این تکنیک در آن استفاده شده است.

4- شعارهای تک کلمه را به کار گیرید : برخی به اشتباه می پندارند که هر چه تعداد کلمات به کار رفته در شعار بیشتر باشد پیام راحت تر منتقل خواهد شد. اما در نقطه مقابل این گروه از شعارها ، شعارهای کوتاه تک کلمه ای قرار دارند."think"  شعار تبلیغاتی شرکت IBM یکی از بزرگترین شرکتهای تولیدکننده کامپیوتر در دنیا است. این گروه از شعارهای تبلیغاتی از قدرت جلب کنندگی و ماندگاری بالایی برخوردارند.

5- نام سازمان یا محصول را با مزیت رقابتی تان پیوند بزنید : این تکنیک از رایج ترین تکنیک های تنظیم شعار تبلیغاتی است. به تعبیری این تکنیک جزو سهل ترین شیوه های تنظیم شعار تبلیغاتی نیز به شمار می آید. "با بس، تفاوت را احساس کنید" شعار تبلیغاتی شرکت بس از نمونه های موفق این تکنیک می باشند.

شناساندن یک محصول در یک بازار جدید ، با به کارگیری سیاست‌های تبلیغاتی آن بازار، دشواری‌های خاصی را به همراه دارد و نیازمند درک دقیقی از فرهنگ ، زبان و نوع نگاه و زندگی مردمانی است که در آن بازار حضور دارند. گاهی حتی برگرداندن نام کالا یا انتخاب یک نام یا لفظ جدید ، به دلیل بی‌توجهی به تفاوت‌های زبانی و فرهنگی ، بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین‌المللی را در بازار جهانی با مشکل مواجه کرده است. به چند نمونه از این مشکلات که برای چندین شرکت بنام و معتبر دنیا به وجود آمده توجه کنید:

-     نام «کوکاکولا» برای اولین بار در کشور چین، با لفظ «ک - کو - ک - لا»           (Ke-Kou- Ke- La) معرفی و به سرعت کار تبلیغات بر روی این محصول در این بازار بزرگ آغاز شد. غافل از آن که مفهوم این عبارت در زبان چینی « اسب مادهء واکس‌زده» است. شرکت کوکاکولا پس از مدتی از این موضوع آگاه شد و از میان 40 هزار حروف الفبای زبان چینی ، عبارت «ک - کو - ک – ل» (Ko- Kou - Ko- Le) به معنای لغوی « لذت در دهان » را برگزید.

-     وقتی نوشابه پپسی به تایوان وارد شد ، شعار تبلیغاتی «سرزندگی با نسل پپسی» ، به اشتباه به صورت «پپسی نیاکان مردهء شما را به زندگی برمی‌گرداند» ترجمه شد!!

-    هنگامی که شرکت جنرال موتورز آمریکا ، برای اولین بار اتومبیل شورلت « نوا» را به آمریکای جنوبی وارد کرد ، آگاه  نبود که واژهء (No Va) در این قسمت از آمریکا به معنای « بی‌حرکت » یا « وسیله‌ای که راه نمی‌رود » به کار می‌رود.  به محض آگاهی از این موضوع ، شرکت جنرال موتورز نام این محصول را در بازار مربوطه به «کاراییب» تغییر داد.

‌      -    یک تولیدی تی‌شرت در میامی آمریکا ، برای بازار اسپانیا پس از دیدار پاپ از این کشور، تی‌شرت‌هایی تولید کرد که روی سینه آن‌ها شعار « من پاپ را دیدم » به زبان اسپانیایی چاپ شده بود. اما از آن‌جا که احتمالاً طراح مربوطه در این تولیدی به زبان اسپانیایی مسلط نبود ، معنای این شعار به اسپانیایی « من سیب زمینی را دیدم » از آب درآمد!! چرا که معادل کلمه انگلیسی « Pope »در زبان اسپانیایی « Papa » است که معنای سیب‌زمینی هم می‌دهد. 

      -    همین اشتباه واژه‌ای ، برای شعار تبلیغاتی «آب معدنی شوئپس» به وجود آمد که به بازار ایتالیا وارد شده بود; این شعار به زبان ایتالیایی «آب دستشویی شوئپس» ترجمه شد!!

-        شعار تبلیغاتی سیگار آمریکایی سیلم ، «سیلم - احساس آزادی» ، در ابتدای ورود به بازار کشور ژاپن این‌گونه ترجمه شد : « وقتی سیگار می‌کشید ، احساس می‌کنید آن‌قدر تازه شده‌اید که فکرتان آزاد و خالی شده » !!

 

در ادامه تعدادی از شعارهای تبلیغاتی شرکت ها و مؤسسات بزرگ بین المللی و ایرانی را مرور می نماییم :

 

موسسه مالی اعتباری سینا: اعتماد شما سرمایه ماست

موسسه مالی اعتباری قوا مین: امین مردم ایران زمین - سپرده گذاری از شما سود طلایی از ما

موسسه مالی اعتبار ی مهر : الگوی برتر خدمات رسانی - دست در دست هم دهیم به مهر

بانک ملی : هر جا سخن از اعتماد است نام بانک ملی ایران می درخشد .

بانک مسکن : بانک پاسخگو

بانک صادرات : بانک صادرات ایران در خدمت مردم

بانک ملت : بانک ملت بانک شما

بانک رفاه : بانک رفاه بانک همه

بانک سپه : نخستین بانک ایرانی در خدمت مردم

بانک اقتصاد نوین : اولین بانک خصوصی جمهوری اسلامی ایران - بانک من بانکی نوین است

بانک پارسیان : بزرگترین بانک خصوصی ایران - پارسیان بانک ایرانیان

بانک پاسارگاد : بانک هزاره سوم

بانک سرمایه : بانک سرمایه ، سرمایه بان – بانک سرمایه نماد علم و سرمایه

بانک کشاورزی : بانک همه مردم ایران

پست بانک : ارائه کننده خدمات متنوع بانکی

بانک تجارت : اقتصاد پویا، افتخار امروز ، بالندگی فردا

تعاونی اعتبار ثامن الائمه : ثمره اعتماد شما

ایران خودرو : خودرو ملی ، افتخار ملی

ایساکو : تامین قطعات ، تضمین خدمات

شرکت خدمات و تجارت بم خودرو: فا. و. دوست خانواده

پارس خودرو: پارس خودرو انتخابی برتر

سایپا یدک : سایپا یدک ، مطمئن در انتخاب ، متمایز در خدمات

ستاد مرکزی معاینه فنی خودرو های تهران : معاینه فنی خودرو = افزایش ظریب ایمنی خودرو ، صرفه جویی در مصرف سوخت ، کاهش آلودگی هوا و آسمانی آبی

صنایع بسته بندی کارتن پلاست : اولین و بزرگترین  تولید کننده در خاور میانه

بیمه دانا:  بیمه دانا مطمئن و توانا

صا ایران : هر روز بهتر از دیروز

شرکت شورولت : نبض امریکا

شعار شرکت دکتر شولز : کارشناس پای شما

شرکا ساپ: هوشمندانه ترین خودروهایی که تا کنون ساخته شده است

بازار مبل خاورمیانه : فضای گرم و دلنشین برای انتخابی مطمئن

سامسونگ : فقط با ضمانت سام سرویس

صنام : فراتر از یک نام

تلویزیون سونی : رنگها را هیچ گاه این گونه تجربه نکرده اید.

شرکت تهویه : تجهیزات خاص برای سلیقه های خاص

انتشارات روزنه : کسی تنهاست که کتاب نمی خواند

جلد سازی معین : تک جلد سازی یک هنر است

شرکت چاپ فر نگارنگ : تجزیه چند نسل، در اختیار ماست

مجتمع صنعتی مامون تهران : واحد نمونه تولید و صادرات در کشور

شرکت سرمایه گذاری مسکن : مسکن خوب زندگی را زیباتر می کند

تاژ : همیشه کیفیت ، همیشه تاژ

تولی پرس : تولی پرس نشانه پاکیزه گی

شرکت مدار الکتریک  JVC: تجربه ای بی نظیر

ماکارانی مانا : مانا طعم به یاد ماندنی

شرکت صنایع غذایی تین ( دامداران ) : از بامدادان تا شامگاهان با بامدادان

زر ماکارون : شایسته ذائقه ایرانی

پارس کولا ( پپسی ): شادمانه نوشیدن رسم پارسیان است

سن ایچ : سن ایچ و دیگر هیچ

سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران : تهران ، شهر اخلاق ، شهر زندگی

صنایع کاشی خزر : کاشی خزر یک در یا زیبایی

شرکت صنعتی قلم خودکار ( بیک ) : فقط بیک مثل بیک می نویسد

شرکت تولیدی لوازم خانگی برین : برین زینت خونه ، نگین آشپزخونه

شرکت صنایع چرمی آرا: آرا ، زیبا و کارا

ایرانسل : از کی تا حالا ؟

شوفاژ دیواری گلدیران : از ماست که گرماست!

مجتمع صنعتی رفسنجان ( تالیا) : بگو ، بخند ، زندگی کن

ماهنامه آموزشی ، اطلاع رسانی کودک : همه چیز در باره کودک

صنایع نساجی برق لامع : کیفیت شعار ما نیست ، اعتبار ماست

شرکت عمران و توسعه : اعتماد شما افتخار ماست

اپل : متفاوت فکر کنید

همراه اول : هیچکس تنها نمی ماند

ب. ام. و : با لذت برانید

هیمالیا : هیمالیا بر قله زیبایها

امرسان : زیبا راحت و مطمئن

سونی : مثل هیچ کدام –  این یک شوخی نیست این یک سونی است –  شما از آن یک سونی می سازید

فیلیپس : آگاه شوید و به راحتی استفاده کنید

توشیبا : نسخه برداری نکنید بهترین باشید – توشیبا بخرید جهان را ببرید

کوداک : شما یک شاسی را فشار دهید ما بقیه را انجام می دهیم

شرکت گرداب گستر گیتی : اندیشه ، شتاب ، مهارت

کمپانی daap: ساختن برای ماندن است

شرکت رایانه ای appel: متفاوت بیندیشید- قدرتی که بهترین انتخابتان می شود

شرکت رایانه ای  IBM: من می اندیشم پس IBM می اندیشد – کجا بهترین افکارتان را عملی می کنید

شعار های تبلیغاتی چند شرکت رایانه ای بزرگ :

رایانه ای برای آیندگان

یک شخص در یک لحظه دنیا را متحول می کند

راه حل هایی برا ی مشکلات یک سیاره کوچک

جلوتر از دیگران حرکت کنید

معمار یک دنیای برون مرز

ما اطمینان را به وجود می آوریم

یک ایده تاثیر گذار آیا تا به حال زندگی شما را متحول نکرده است ؟

دستتان را داز کنید و لمس کنید

ما دنیا را نزدیکتر می کنیم

شبکه جدید – تفکر جدید

 

مطلب شماره 171 ۱۹ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۶ ثبت شده است

کپی برابر اصل

تیم رسانه‌ای یکی از نامزدها با استناد به روش تبلیغاتی ترامپ به طراحی کمپین تبلیغاتی ایشان پرداخته و با همانندسازی جزء به جزء آنچه آنجا اتفاق افتاده، تلاش می‌کند آن شیوه‌ها را در اینجا نیز پیاده کند. دو شکست پیاپی در دو انتخابات 84 و 92 این نامزد را به این نتیجه رسانده که حتی به قیمت حراج هویت ملی و انسجام اجتماعی جامعه ایران باید در این انتخابات پیروز شد؛ از این رو با عددسازی و »این همانی« شرایط جامعه ایران با وضعیت جامعه آمریکا، زبان فقرا شده‌اند و به نمایندگی از فرودستان و از دیدگاه خود 96 درصدی‌ها در کمپین تبلیغاتی فریاد »واطبقات« سر می‌دهند. به نظر اینها وضعیت اقتصاد در شرایط بحرانی قرار دارد و وضعیت اجتماعی در شرایط هشدار.

ادامــه مطلــب
... man1357.blog.ir