سردبیر آزاداندیش


پر واضح است که رشد نا‌متوازن در بخش‌های مختلف اقتصاد، منجر به رکود می‌شود. وقتی رکود اتفاق می‌افتد یکی از اثرات گسترش رکود، فقیرتر شدن جامعه است.

حال تقریبا سه‌سالی می‌شود که کشور دچار معضل رکود تورمی است، و یکی از دلایلی که سبب شده طی سال‌های گذشته رکود عمق پیدا کند، بی‌انضباطی سیاست‌های پولی و مالی دولت در این سال‌ها بوده است دراین خصوص دولت یازدهم، لایحه‌ای برای خروج غیرتورمی از رکود به مجلس تقدیم کرد، که در بخشی از این لایحه توسعه گردشگری به‌عنوان راهکاری برای خروج از رکود تورمی مطرح شده است‌، چرا که جذب سرمایه‌گذاری از طریق جذب توریست و توسعه صنعت توریسم منجر به ایجاد اشتغال در کشور خواهد شد. ‌

در این خصوص بایستی اذعان نمود، فضای گردشگری دارای اهمیت بالایی است و باید امنیت برای گردشگر داخلی و به‌ویژه خارجی فراهم شود تا رغبت داشته باشد که به ایران بیاید تا از این طریق درآمد ارزی فراوانی نصیب کشور شود.

اما در این بسته‌ی پیشنهادی ایرادی وارد است اولا گردشگری ما با مشکلات زیرساختی مواجه است و هنوز استانداردهای جهانی در صنعت گردشگری ما به‌وجود نیامده است، و دوم اینکه به نظر می‌رسد نقش دارایی‌های غیر مشهود و تاثیر آن در ایجاد اشتغال و ارزش افزوده در این بسته همچنان نادیده گرفته شده است‌.

توسعه گردشگری دراین راستا بایستی ابراز نمود، درست است که، از یک طرف دولت می‌خواهد فضا در این عرصه به‌منظور جذب سرمایه‌گذار خارجی باز شود اما از طرف دیگر شاهد برخوردهای سلبی هستیم که حتی اخیرا گفته شده است باید توریست‌های خارجی نیز مورد امرو نهی قرار گیرند.

در این خصوص بایستی به این نکته اشاره نمود، رویکرد سیاسی به این سازمان و انتخاب مدیران سیاسی کماکان موجب آسیب بوده و قطعا نمی‌تواند حاکی از تدبیر باشد و حتی امیدها را کمرنگ می‌کند، و هر اندازه تصمیم‌گیری‌ها سیاسی‌تر شود، جامعه هزینه بیشتری را متحمل خواهد شد.

در پایان به نظرنگارنده"مهدی حیدرپور" اگر به صنعت گردشگری به‌عنوان یک فعالیت اقتصادی نگاه شود، تراز تجاری کشور ما از این صنعت منفی خواهد بود. ما نه‌تنها از این منابع غنی ملی و مذهبی بهره‌ای نمی‌بریم، بلکه دیگر کشورهای مختلف جهان از درآمدهای ملی ما سهم قابل توجهی را برای خود به‌وجود آورد‌ه‌اند. حال با توجه به اینکه که دولت قصد دارد این صنعت را گسترش دهد ما باید فضای مناسب برای الگوشدن کشور فراهم آوریم و به جهان نشان دهیم به‌طور عملی امن‌ترین کشور، ایران است و جهان علاقه‌مند است از این الگو بازدید کند.

مهدی حیدرپور

.