سردبیر آزاداندیش

اتشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر حال اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود پربازدید ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- برقراری ارتباط میان طراحان مد و لباس با کارخانه‌ها

2- وام ۸۰ میلیون تومانی تورم‌زاست

3- فرودگاه مهر‌آباد ماندنی شد؟

4- نصب سیستم ردیاب ماهواره‌ایبرای کامیون‌های ترانزیتی

5- تولیدکنندگان دفاتر بدون طرح مانده‌اند

6- حرکت بی‌رمق شاخص بورس در کانال 71 هزار واحد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


برقراری ارتباط میان طراحان مد و لباس با کارخانه‌ها
ایرنا: مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت، معدن گفت: حمایت از طراحانی که روی مدهای ایرانی و اسلامی کار می‌کنند و برقراری ارتباط بین طراحان و کارخانه‌های تولیدی از جمله اقداماتی است که از سوی این وزارتخانه صورت می‌گیرد. گلناز نصرالهی افزود: پشتیبانی از واحدهای تولیدکننده پارچه مرغوب و الیاف طبیعی از وظایف ذاتی و اولویت‌های سرمایه‌گذاری در این تشکیلات است. وی با بیان اینکه در بحث ساماندهی مد و لباس خیلی از ارگان‌ها نقش دارند، اظهار داشت: حمایت از کارخانه‌های تولید پارچه با الیاف طبیعی و تولید پارچه چادر مشکی بخشی از برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این دفتر است. نصرالهی با تاکید بر لزوم حمایت از صنعت نساجی کشور، گفت: پشتیبانی‌های این وزارتخانه شامل حمایت‌های تعرفه‌ای و تامین سرمایه در گردش و پیگیری مشکلات این واحدها می‌شود. به گفته نصرالهی در طراحی مد و لباس اکنون انجمن طراحان با واحدهای تولیدی در طراحی پارچه و مانتوها همکاری می‌کنند. وی اضافه کرد: بسیاری از کارخانه‌ها اکنون از وجود طراحان در طراحی پارچه و نیز واحدهای دوزندگی و کارخانه‌ها از طراحان برای بالابردن کیفیت تولیدات خود استفاده می‌کنند. نصرالهی تصریح کرد: در سال گذشته مصوبه‌ای از دولت اخذ شد که برای بسیاری از دوزندگی‌ها که در محدوده شهرهای بزرگ فعال و فاقد پروانه صنعتی بودند، ساماندهی و مجوزهای صنعتی برای آنها صادر شد. 
 
وام ۸۰ میلیون تومانی تورم‌زاست
تسنیم: رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه پرداخت وام ۸۰ میلیون تومان به متقاضیان مسکن تورم‌زا خواهد بود، گفت: با توجه به این مساله بخش تولید عقب می‌ماند و وزارت راه و شهرسازی باید در این برنامه تجدیدنظر کند. حسن محتشم اظهار کرد: دولت باید در جهت تامین منابع مالی و فعال‌کردن تولید و تقاضای مسکن یک تمهیداتی را بیندیشد و در راستای تامین منابع مالی، تصمیم گرفته شده وام40 تا 80 میلیون تومان به متقاضیان پرداخت شود. وی با بیان اینکه این برنامه مثبت است اما در عین حال ایرادات نسبی به آن وارد است، تصریح کرد: ‌در این برنامه وام در اختیار متقاضی قرار می‌گیرد اما‌ای کاش دولت سعی می‌کرد بخش اعظم این وام را به سمت انبوه‌سازان هدایت می‌کرد. وی ادامه داد: یکی اینکه عرضه و تولید مسکن بالا می‌رود و دیگری آنکه به متقاضی مسکن کمک می‌کند در طول ساخت با استفاده از این وام مابقی مبلغ مربوط به خرید را تامین کرده و صاحبخانه شود. رئیس انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان اینکه پرداخت وام مذکور به متقاضیان در جامعه تورم‌زا خواهد بود، گفت: در این صورت بخش تولید عقب می‌ماند، بنابراین باید وزارت راه و شهرسازی در این برنامه تجدیدنظر کند. محتشم با بیان اینکه چند راهکار برای فعال‌کردن بازار مسکن مطرح شده است، بیان کرد: یکی از راهکارها ایجاد صندوق زمین و ساختمان است که برای پروژه‌های متوسط به بالا درنظر گرفته شده و اعتقاد داریم که این صندوق‌ها برای پروژه‌های کوچک درنظر گرفته شود. 
 
فرودگاه مهر‌آباد ماندنی شد؟
تسنیم: دوگانه طرشت و مهر‌آباد این‌بار به سمت فرودگاه چرخید تا وزارت راه و شهرسازی در یکی از نخستین اظهارنظرهای خود پس از سقوط اخیر هواپیما، حکم به غیرقانونی بودن تصرف طرشت بدهد. مدیرکل اداره راه و شهرسازی تهران چند روز قبل پرده از ماجرایی برداشت که شاید تا پیش از این کمتر بطور رسمی به آن پرداخته می‌شد. فریبرز واحدی از کسی یاد کرد که به گفته او با استفاده از ارتباطش، اراضی طرشت را تصرف کرده و در آنها اقدام به ساخت‌وساز کرده است. به گفته وی در طول این سال‌ها حتی برخی از زمین‌های متعلق به سازمان هواپیمایی نیز منتقل شده و این درحالی است که قانون اماکن تصرف املاک دولت وجود ندارد. واحدی از برنامه‌‌ریزی برای بازپس‌گیری این زمین‌ها خبر داده و گفته این موضوع از دستور کار وزارت راه خارج نخواهد شد. این صحبت نخستین اظهارنظر رسمی مسئولان وزارت راه پس از سقوط ایران 140 به حساب می‌آید، سخنانی که پس از گمانه‌زنی‌های فراوان شاید خط و خطوط را مشخص کند. پس از حادثه سقوط بار دیگر صحبت‌هایی درباره لزوم جابه‌جایی فرودگاه مهر‌آباد و خارج‌کردن آن از شهر مطرح شد بالابردن ضریب امنیت مناطق مسکونی اطراف فرودگاه اصلی‌ترین دلیل این موضوع است که طرفداران بسیاری داردو حتی شهرداری تهران نیز از آن استقبال کرده است. مخالفان آن اما برای خود دلایل دیگری دارند، دلایلی که اصلی‌ترین آن حول محور غیرقانونی بودن ساخت‌وسازها در طرشت خلاصه می‌شود. 
 
نصب سیستم ردیاب ماهواره‌ایبرای کامیون‌های ترانزیتی
مهر: برای اطلاع‌رسانی و افزایش همکاری و هماهنگی مورد نیاز جهت اجرای موثر فرآیند نصب و بهره‌برداری از «سیستم موقعیت‌یاب ماهواره‌ای» (GPS) در کامیون‌های ترانزیتی به قلمرو جمهوری اسلامی ایران، به‌ویژه کامیون‌های خارجی ورودی از کشورهای همسایه و باتوجه به تعدد کامیون‌های ترانزیتی ترک متناسب با حجم بالای مبادلات تجاری فیمابین، براساس هماهنگی‌های به‌عمل آمده جلسه‌ای با حضور رایزن بازرگانی سفارت ترکیه در تهران و کارشناس تجاری سفارت مزبور، معاون مدیرکل امور کارنه‌تیر و ترانزیت اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، مدیرکل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات، مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل و نماینده ارشد دفتر نظارت بر ترانزیت، در محل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران برگزار گردید. غلامرضا صفاری‌طاهری مدیرکل دفتر همکاری‌های بین‌الملل گمرک ایران با اشاره به اینکه موضوع الزام به نصب GPS روی کامیون‌ها، اقدامی کنترلی با هدف مبارزه موثر با تخلفات گمرکی و در عین ارائه تسهیلات و روان‌سازی حمل‌و‌نقل و عبور کالا از قلمرو کشور است و علاوه بر قوانین داخلی در کنوانسیون بین‌المللیTIR نیز مستند قانونی دارد، تاکید کرد: این اقدام به صورت زمان‌بندی و در دو مرحله انجام شده است. 
 
تولیدکنندگان دفاتر بدون طرح مانده‌اند
ایلنا: رئیس اتحادیه صنف صحافان تهران گفت: دفتر امور چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی چاپ طرح‌های خارجی را روی دفاتر ممنوع اعلام کرده است و از سوی دیگر سازمان تبلیغات اسلامی طرح‌های داخلی را منحصراً در اختیار یک شرکت قرار داده و اکنون تولیدکنندگان بلاتکیف مانده‌اند. جلیل غفاری‌رهبر افزود: سازمان تبلیغات اسلامی تمامی طرح‌های شخصیت داستان‌های ایرانی ازجمله کلاه قرمزی، شکرستان و پهلوانان را تنها به یک شرکت که جواز کسب ندارد، داده و همین عامل باعث افزایش قیمت دفاتر با طرح‌های داخلی شده است. وی با بیان اینکه سازمان تبلیغات اسلامی طرح‌های ایرانی را در اختیار سایر تولیدکنندگان قرار نمی‌دهد، ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز چاپ هرگونه شخصیت‌های خارجی را روی دفاتر ممنوع اعلام کرده است و هم‌اکنون تولیدکنندگان طرحی را برای چاپ روی جلد دفاتر ندارند. غفاری‌رهبر گفت: برای اینکه تمام تولیدکنندگان داخلی از طرح‌های ایرانی، اسلامی استفاده کنند لازم است تا از تولیدکنندگان حمایت شود و طرح‌ها به صورت عمومی در اختیار همه قرار گیرد؛ نباید کار فرهنگی تنها منحصر به یک شرکت باشد. وی ادامه داد: سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت ارشاد باید برای تشویق تولیدکنندگان در استفاده از طرح‌های داخلی هزینه کنند و طرح‌های شخصیت‌های کارتون ایرانی را که مورد علاقه کودکان است، خریداری و برای ترویج و جایگزینی با طرح‌های خارجی در اختیار تولیدکننده قرار دهند تا تولیدکنندگان متضرر نشوند. 
 
حرکت بی‌رمق شاخص بورس در کانال 71 هزار واحد
فارس: شاخص کل بورس در پایان معاملات دیروز با افزایش کم‌رمقی در کانال 71 هزار واحد درجا زد. در پایان معاملات دیروز بازار سهام تمام شاخص‌های منتخب به وضعیت سبز در آمدند اما شاخص بازار دوم با افت 24 واحدی همراه بود. بر اساس این گزارش شاخص کل بدون تغییر خاصی با افزایش 6 واحدی در کانال 71 هزار واحد درجا زد که سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی، ایران خودرو، توسعه معادن و فلزات و معدنی و صنعتی گل گهر مانع از ریزش شاخص شدند. دیروز در جریان معاملات نماد معاملاتی هلدینگ نفت، گاز و پتروشیمی تامین برای برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه و عمومی فوق‌العاده متوقف شد؛ این شرکت ضمن تصویب صورت‌های مالی درباره افزایش سرمایه صد در صدی و اصلاح اساسنامه تصمیم‌گیری خواهد کرد. در فرابورس هم شاخص بدون تغییر خاصی در رقم 809 واحد ماندنی شد که در این بازار نفت ایرانول، نفت پاسارگاد و سبحان دارو بیشترین تاثیر مثبت را داشتند. همچنین اوراق امتیاز تسهیلات خرید مسکن که طی دو روز گذشته از مرز صد هزار تومان عبور کرد. در برخی نمادها با افزایش 5 درصدی حتی به 104 هزار تومان هم رسید. این اوراق در سال جاری بیش از 120‌درصد افزایش قیمت را تجربه می‌کند در حالی که بازار مسکن در شرایط رکودی به سر برده و فضای حاکم بر آن نشان از عدم چشم‌انداز مثبت طی سال‌های آینده دارد. 
مهدی حیدرپور
.