سردبیر آزاداندیش

تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر حال اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- خروج 265هزار نفر از صف انتظار دریافت وام ازدواج

2- تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا قطعی شد

3- قطع 3057 انشعاب آب در هفته‌ گذشته

4- روس‌ها هم تمایلی به پرواز با توپولف‌ ندارند

5- نقش دلالان در توزیع میوه

6- کلیات برگه‌های سهام عدالت معتبرند

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


خروج 265هزار نفر از صف انتظار دریافت وام ازدواج 
بانک مرکزی اعلام کرد: از نیمه تیرماه سال‌جاری تا دهه سوم شهریورماه بالغ بر 265 هزار نفر از صف در انتظار دریافت وام ازدواج کاسته شده است. بانک مرکزی با همکاری و مساعدت به عمل آمده از سوی شبکه بانکی کشور مبنی بر تسهیل و تسریع در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج در سال جاری، تعداد متقاضیان در صف تسهیلات مزبور را از حدود یک میلیون و200 هزار نفر در نیمه تیرماه سال‌جاری به تعداد 934 هزار و 883 نفر در پایان روز 25 شهریور ماه 93 با لحاظ تعداد ثبت‌نام‌هایی که روزانه در سامانه ثبت می‌‌شود، کاهش داده است.در این رابطه به اطلاع عموم می‌‌رساند تعداد پرداختی‌های ماهانه بانک‌های فعال در سامانه از 60 هزار تا 65 هزار فقره به تعداد 264 هزار و 168 فقره از ابتدای مردادماه تا 25 شهریورماه 93 (و مجموعا تعداد 488 هزار و 616 فقره در سال جاری) رسیده است. ضمن اینکه سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به هریک از زوجین کماکان 30 میلیون ریال می‌‌باشد. لازم به ذکر است با توجه به سیاست‌های متخذه در بانک مرکزی مبنی بر تخصیص بخشی از منابع قرض‌الحسنه بانک‌های خصوصی بابت امر ازدواج، چندی پیش بانک سامان به سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پیوست و بانک انصار نیز از 27 شهریورماه 93 به سامانه افزوده شد. همچنین در آینده نزدیک چند بانک خصوصی به سامانه موصوف متصل خواهند شد. 

 

تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا قطعی شد

مهر: اگرچه رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران، مصلحت‌اندیشی را در رابطه با راه‌اندازی اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا، بر علاقه‌مندی دو طرف در ایجاد این پایگاه برای توسعه تجارت خارجی ارجح دانسته بود، اما اکنون دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی از قطعی‌شدن راه‌اندازی این اتاق مشترک خبر می‌‌دهد و می‌‌گوید: تشکیل این اتاق مشترک، یکی ازفعالیت‌های کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی بوده است.محمدحسین بهکیش گفت: با مجوز رئیس اتاق بازرگانی ایران و هماهنگی با همتای آمریکایی، آمادگی برای استفاده از امکانات کمیته آی سی سی، برای تشکیل این اتاق مهیا شده است. وی اظهار داشت: هیچ وقت طرف آمریکایی در اتاق بازرگانی بین‌المللی مشکلی برای ایران ایجاد نکرده و این در حالی بوده که رژیم صهیونیستی در این باره سنگ اندازی‌هایی ایجاد کرده؛ اما تلاش‌های کمیته ایرانی بسیار موثر بوده است.به هرحال، به نظر می‌‌رسد که در آینده‌ای نزدیک، با بازگشایی دفاتر این دو اتاق در ایران و آمریکا بتوان شاهد رونق و گسترش تجارت خارجی بین دو کشور بود؛ این در حالی است که روابط تجاری ایران و آمریکا به طور سنتی همواره برقرار بوده است.بر اساس جدیدترین آمار گمرک، حجم صادرات ایران به آمریکا در 5 ماهه نخست سال جاری بیش از 5 میلیارد و 298 میلیون ریال معادل 207 هزار و 202 دلار بوده است. همچنین در این مدت، بیش از یکهزار و 306 میلیارد و 893 میلیون ریال معادل 50 میلیون و 717 هزار دلار کالای آمریکایی نیز وارد کشور شد. 

 

قطع 3057 انشعاب آب در هفته‌ گذشته

ایسنا:مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اعلام خبر قطع انشعاب 3057 مشترک پرمصرف گفت: به این مشترکین برای رعایت الگوی مصرف یکماه فرصت داده بودیم اما در فاز اول قطع انشعاب به دلیل نبود توجیه، انشعاب مشترکینی که 200 مترمکعب آب مصرف می‌کردند را بدون هشدار قطع کردیم.محمد پرورش در پاسخ به این پرسش که در فاز اول قطع موقت انشعاب مشترکین پرمصرف چه دستاوردی عاید شرکت آب و فاضلاب شد گفت:‌ قطع هفت ساعته آب به منظور اطلاع‌رسانی به مشترکین است که بدانند مصرف بالایی دارند و فقط برروی کاغذ به عنوان مشترکین پرمصرف ثبت نمی‌شوند البته برای اخذ نتایج مسلما مصوبات سختگیرانه دولت نتیجه بخش خواهد بود و تاثیر بیشتری دارد.وی با اشاره به این‌که یک ماه به مشترکین پرمصرفی که بیش از 50 مترمکعب آب مصرف می‌کردند، فرصت برای کاهش مصرف داده‌ایم گفت: 3057 مشترک شناسایی شده بودند که پس از یک ماه، در روز 24 و 25 شهریورماه به مدت هفت ساعت از 10 تا 17 انشعاب آن‌ها قطع شد.مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران افزود: هشداری که به مشترکین مذکور داده شد به خاطر مبحث مشتری مداری که همواره به آن توجه‌ داریم بود وگرنه مصرف 200 مترمکعب آب هیچ توجیهی ندارد و در فاز اول بدون دادن فرصت، انشعاب آن‌ها قطع شد.پرورش گفت: اقدامات سختگیرانه با مشترکین پر مصرف صورت می‌گیرد تا مصرف بیش از حد آب کاهش پیدا کند.

 

 

روس‌ها هم تمایلی به پرواز با توپولف‌ ندارند

تسنیم:کارشناس ارشد حمل‌ونقل هوایی با تاکید بر این‌که خود روس‌ها تمایلی به استفاده از توپولف در ناوگان هوایی خود ندارند،گفت:هواپیماهای غربی به لحاظ اقتصادی و ایمنی جان و مال مردم به نفع کشور است.کاپیتان هوشنگ شهبازی گفت: به نظرم آدم عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود. وزیر انرژی روسیه در حال بازاریابی برای توپولف‌های 204 است که ایران در این زمینه در حال جمع‌آوری نظرات کارشناسی است. وی تصریح کرد: طرف روسی (وزیر انرژی روسیه) در یازدهمین کمیسیون همکاری‌های مشترک تجاری ایران و روسیه اعلام کرده  توپولف‌ها از مطمئن‌ترین هواپیماهای دنیاست. واقعیت آن است که آقای نواک ذی‌نفع است و طرف کشور و کارخانه‌ها سازنده توپولف را می‌گیرد و خیلی از مسائل را نمی‌گوید. حتی شنیده‌ام که وی گفته از سانحه توپولف‌ها در ایران خبر ندارم. نمی‌دانم کجای دنیا خبر ندارد که این آقا خبر ندارد. در حالی که به‌عنوان مقام رسمی روسیه است. خیر، ایشان خبر دارد و به خاطر حمایت از کارخانه‌های سازنده توپولف این صحبت‌ها را می‌کند.وی خاطرنشان کرد: غرب هواپیمای بوئینگ 747 ساخت که از 40 سال قبل تا الان در ایران و دنیا پرواز می‌کند، در این مدت چند سانحه هواپیمای 747 در ایران داشته‌ایم. از سوی دیگر چند هواپیمای توپولف ساخته شده و چه تعداد سانحه داشته است. خیلی راحت می‌تواند فهمید که کدام هواپیما ایمن‌تر است. 

 

نقش دلالان در توزیع میوه

ایلنا:رئیس اتاق اصناف کشور گفت: میدان میوه و تره بار تهران به عنوان بزرگترین میدان میوه و تره بار کشور فاقد امکانات لازم است وبه معنای دیگر شهرداری تهران امکانات لازم را برای این میدان ایجاد نکرده است و حتی باید گفت این میدان سردخانه در هر غرفه و حجره ندارد.علی فاضلی، رئیس اتاق اصناف ایران ضمن گلایه از رسانه ملی در خصوص بررسی وضعیت میوه در سطح کشور، گفت: بهتر است در این خصوص بررسی‌های بهتری در دستور کار قرار گیرد و تنها به یک منطقه و بخش محدود نشود.وی ضمن اشاره به جلسه خود با مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت معدن وتجارت و جواد تقوی سبزواری، رئیس سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده در خصوص بحث میوه و چالشهای آن گفت: آقایان در شهرداری مقصراصلی موضوع میوه هستند اما دراین خصوص نیز اتحادیه سهل انگاری کرده است.وی گفت: امروز فردی به عنوان کشاورز و باغدار وجود ندارد که بخواهد عرضه مستقیم محصول را به میادین میوه و تره بار کشور داشته باشد. امروز دلالان هستند که درامر توزیع میوه فعالیت می‌‌کنند ونه کشاورزان.فاضلی تصریح کرد: امروز باید به این مهم نیز اشاره کرد که اشراف و نظارت کامل از تولید تا میدان را نداریم و از میدان تا بنگاههای کوچک نیز باز هم دلالها نقش پر رنگی دارند و اتحادیه مذکور هم به نوعی با آنان همکاری می‌‌کنند.وی با بیان اینکه نمی توان دلالان را از گردش و چرخه حذف کرد، گفت: دلال باید باشد اما دلال مفید، دلالی که بتوان بر عملکرد او نظارت کافی داشت . 

 

کلیات برگه‌های سهام عدالت معتبرند

فارس:رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: کلیات برگه‌های سهام عدالت معتبر هستند، اما ارزش سهم آن مشخص نیست.میر علی اشرف عبدالله پوری حسینی رئیس سازمان خصوصی سازی در مورد آخرین وضعیت لایحه سهام عدالت و اینکه آیا سهامی که در گذشته به مردم ارائه شده، محفوظ خواهد ماند، اظهار داشت: هرگونه توضیح در مورد جزئیات لایحه منوط به تکمیل آن و نیز تصویب در هیات دولت است، زیرا احتمال تغییر در جزئیات آن وجود دارد.رئیس سازمان خصوصی‌سازی در پاسخ به این سوال که چه اطمینان خاطری وجود دارد که برگه‌های سهام عدالتی که دست مردم است، ارزش خواهد داشت،‌ گفت: دولت‌های هشتم، نهم و دهم و یازدهم مسیری را شروع کردند که ابتدا اسم آن افزایش ثروت خانوارهای ایرانی بود که در راستای آن آئین‌نامه‌های متفاوتی تهیه و در قانون نیز وضع شد.معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: قطعا کلیات برگه‌های سهام عدالت مردم معتبر است و دنبال آن هستیم که این اعتبار حفظ شود، اما ابهام و سوال وجود دارد که باید در‌ آینده روشن شود.معاون وزیر اقتصاد با اشاره به برگه‌های سهام عدالت تصریح کرد: اینکه این برگه‌ها عایدی برای مردم داشته باشد، همه دنبال آن هستند، اما اینکه میزان و ارزش آن چقدر است باید پس از تصویب لایحه مطرح کرد.پوری حسینی افزود: روند سهام به گونه‌ای است که بسیاری شرکت‌ها و بنگاه‌ها از طریق شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و تعاونی شهرستانی و در نهایت به مردم ارائه شده است.

مهدی حیدرپور

.