سردبیر آزاداندیش

تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- 10گروه جدید مشمول نصب صندوق فروش شدند

2- وجوه باقیمانده گندمکاران تا پایان هفته تسویه می‌شود

3- خودرویی‌ها در صدر تقاضا

4- اول جریمه، بعد قطع انشعاب مشترکین پر مصرف

5- توان تأمین نیاز بازار روسیه به تجهیزات سی.ان.جی را داریم

6- آموزش 1500 مهماندار اتوبوس

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


10گروه جدید مشمول نصب صندوق فروش شدند

مهر: سازمان امور مالیاتی کشور با صدور اطلاعیه ای 10 گروه جدید ملزم به استفاده از سامانه‌های فروشگاهی را اعلام کرد. سازمان امور مالیاتی کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: ‌ در اجرای مفاد ماده (121) قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و با توجه به هماهنگی به عمل آمده با وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق اصناف کشور در مورد تعیین اولویت صاحبان مشاغل برای نصب، راه‌اندازی و استفاده از سامانه صندوق فروش بر اساس قانون مزبور و همچنین دستورالعمل‌های مواد (169و 169 مکرر) قانون مالیات‌های مستقیم و ماده (19) قانون مالیات بر ارزش افزوده و آیین‌نامه اجرایی ماده (71) قانون نظام صنفی، صاحب مشاغل (اشخاص حقیقی) مشروحه زیر: فروشندگان لاستیک، نمایشگاه‌های اتومبیل، فروشندگان مصالح ساختمانی، فروشندگان تاسیسات الکترونیکی، مکانیکی ساختمان، فروشندگان انواع رنگ ساختمان، صنعتی و اتومبیل، فروشندگان مواد شیمیایی، نمایندگی فروش شرکت‌های توزیع کالاهای داخلی و وارداتی (غیر اشخاص حقوقی)نمایندگی‌های فروش شرکت‌ها و موسسات تجاری و صنعتی اعم از داخلی و خارجی (غیر اشخاص حقوقی)فروشندگان یخچال‌های صنعتی و ویترینی، بارفروشان و فروشندگان میوه و تره‌بار و میدان‌داران از ابتدای سال 1394 ملزم به استفاده از سامانه صندوق فروش یا یارانه دارای سیستم نرم‌افزار فروشگاهی و صدور الکترونیکی صورتحساب فروش (فاکتور) مطابق نمونه اعلام‌شده می‌باشند. 

 

وجوه باقیمانده گندمکاران تا پایان هفته تسویه می‌شود

ایرنا: سخنگو و مدیر خرید تضمینی گندم، برنج و چای بانک سپه گفت: از ابتدای فصل برداشت تاکنون 377 هزار و583 تن گندم دروم به ارزش چهار هزار و 109 میلیارد ریال از گندمکاران کشور خریداری‌شده که این رقم نسبت به خرید کلی گندم دروم سال گذشته 82 درصد رشد نشان می‌دهد. محسن ملکی افزود:  این در حالیست که سال گذشته 207 هزار و 506 تن گندم دروم در 12 استان کشور خریداری شده بود. وی با اشاره به اینکه این میزان گندم دروم در قالب 58 هزار و 876 محموله خریداری شده، اضافه کرد:  عمده خرید گندم دروم خریداری شده به ترتیب مربوط به استان‌های خوزستان 116 هزار و 59 تن، فارس 109 هزار و 550 تن و کرمان با 55 هزار و 435 تن است. وی میزان گندم دروم خریداری شده امسال را متعلق به 16 استان دانست و گفت:  گندم دروم خریداری شده امسال متعلق به استان‌های آذربایجان غربی، اصفهان، ایلام، بوشهر، تهران، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قم، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، مرکزی، هرمزگان و گلستان است.  وی در خصوص پرداخت وجوه گندمکاران نیز افزود:  تاکنون بیش از 98 درصد وجوه گندمکاران به صورت آنلاین به حسابشان واریز شده و مابقی مبلغ باقیمانده نیز طبق وعده دولت، تا پایان هفته جاری به حساب آنها واریز می‌شود. وی یادآورشد؛ نرخ خرید تضمینی هر کیلوگرم گندم در سال زراعی 93 - 92 معمولی به قیمت 1050 تومان و گندم دروم به قیمت 1080 تومان از گندمکاران سراسر کشور خریداری می‌شود. 

 

خودرویی‌ها در صدر تقاضا

فارس: در پایان معاملات بازار دیروز سهام، شاخص کل بورس با افزایش 100 واحدی به رقم 71 هزار و 545 واحد رسید که شرکت‌های خودرویی و معدنی بیشترین تأثیر مثبت را داشتند. در گروه شرکت‌های خودرویی، ایران خودرو با حدود 4 میلیون صف خرید، سایپا یک میلیون و 200 هزار صف خرید و پارس خودرو نیز با بیش از 20 میلیون تقاضای خرید به کار خود پایان دادند. درحالی شرکت‌های خودروساز و قطعه‌ساز بورسی با افزایش تقاضا مواجه شدند که شایعاتی مبنی بر تعدیل مثبت غول‌های خودروسازی در بازار به وجود آمده، اما این اخبار هنوز از سوی مدیران شرکت‌های بزرگ از جمله ایران خودرو و سایپا تأیید و یا تکذیب نشده است. بر اساس این گزارش، ارزش معاملات دیروز بورس تهران به کمتر از 75 میلیارد تومان رسید که نسبت به ماه‌های اخیر کاهش شدیدی را نشان می‌دهد. به عبارت دیگر ارزش معاملات در سال 92 به بیش از 800 میلیارد تومان هم رسید و به طور متوسط روزانه 400 تا 600 میلیارد تومان سهام دادوستد می‌شد. در فرابورس هم شاخص به رقم 810 واحد نزدیک شد که شرکت‌های پتروشیمی مارون، نفت پاسارگاد، پتروشیمی زاگرس، فولاد ارفع، پتروشیمی جم، توکاریل و بانک خاورمیانه بیشترین تأثیر مثبت را داشتند. در این بازار اوراق امتیاز تسهیلات مسکن در برخی نمادها به قیمت بیش از 100 هزار تومان معامله شد و برخی دیگر از سررسید‌ها به محدوده 95 تا 100 هزار تومان رسیده است. 

 

اول جریمه، بعد قطع انشعاب مشترکین پر مصرف

ایسنا: مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اعلام این خبر که گام به گام تهران به وضعیت قرمز نزدیکتر می‌شود گفت:  مشترکینی که الگوی مصرف را رعایت نمی‌کنند به ازای هر مترمکعب مصرف مازاد جریمه می‌شوند و در صورت عدم توجه در مراحل بعدی انشعاب آنها قطع خواهد شد. حمیدرضا جانباز شنبه‌شب با اشاره به اینکه تنها 22 درصد قیمت تمام شده تولید آب از مشترکین دریافت می‌شود، گفت:  یک چهارم کل آب کشور در شهر تهران مصرف می‌شود و با توجه به مصرف گاه بی‌رویه آب تا 200 متر مکعب هیات وزیران با تصویب مصوبه‌ای برای مشترکین جریمه در نظر گرفته است. وی با اشاره به این‌که با توجه به پیش بینی‌های افزایش دمای هوا وشرایط منابع آبی از ابتدای سال آبی جاری که فردا به پایان می‌رسد میزان منابع و مصارف آب شرب به تفکیک شهرها و روستاها ارزیابی شد و پس از ارزیابی‌ها مشخص شد که 517 شهر در مرحله تنش آبی قرار دارند،‌ افزود:  شهرهای کرمان و اصفهان به دلیل بیشتربودن مصرف در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، به گونه‌ای که مصرف بیش از میزان تولید آب بود و با وجود این که تهران در وضعیت زرد قرار دارد اگر بارش پاییزه نباشد و مردم در مصرف آب صرفه جویی نکنند به مرحله قرمز به ویژه در سامانه شرق تهران می‌رسیم. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور از رشد ناموزون افزایش تقاضای آب در پی حاشیه‌نشینی‌های تهران انتقاد کرد.  

 

توان تأمین نیاز بازار روسیه به تجهیزات سی.ان.جی را داریم

تسنیم:  دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سازندگان تجهیزات سی.ان.جی استقبال شرکت‌های روسیه برای استفاده از توان و ظرفیت صنعت سی.ان.جی ایران را خبر خوبی دانست و گفت:  در صورت شناخت بیشتر از بازار روسیه، ظرفیت تأمین نیاز بازار روس وجود دارد. شهریار خاشع با بیان اینکه خبر اعلام نیاز روسیه به فناوری صنعت سی.ان.جی را تنها از رسانه‌ها شنیده است، در پاسخ به این سؤال که آیا صنعت سی.ان.جی کشور توان تأمین نیاز روس‌ها را دارد؟ گفت:  در کشور ظرفیت زیادی برای تولید تجهیزات سی.ان.جی و صدور آن وجود دارد؛ چراکه ظرفیت‌های این صنعت بیش از نیاز داخل کشور است. وی با اشاره به اینکه اگر چه روسیه امکاناتی را برای خودروهای سبک خود فراهم کرده است و حتی به طور سمبلیک قطار سی.ان.جی سوز دارد گفت:  اما به عنوان یک کشور مطرح مصرف‌کننده گاز طبیعی در بخش ناوگان حمل‌ونقل نیست، در واقع  سهم سی.ان.جی در سبد سوخت حمل‌ونقل روسیه مشخص نیست و گمان نمی‌کنم که گاز طبیعی سهم عمده‌ای در این سبد داشته باشد. دبیر انجمن صنفی کارفرمایان سازندگان تجهیزات سی.ان.جی با اظهار این که مخزن گاز تولید شده در ایران نسبت به مخزن روسی به دلیل استفاده از فناوری‌های روز کیفیت بهتری دارد گفت:  همچنین صنعت کشور قابلیت‌های قابل‌توجهی برای تولید کیت موردنیاز روس‌ها دارد. خاشع افزود: در صورتی که اعلام شود این کشور چه تجهیزاتی و با چه مشخصاتی نیاز دارد تولیدکنندگان داخلی کیت، شیرآلات و تجهیزات کنترلی صنعت سی.ان.جی می‌توانند محصولات موردنیاز آنها را با کیفیت قابل‌قبولی تولید کنند. 

 

آموزش 1500 مهماندار اتوبوس

ایلنا: مدیرکل پایانه‌های استان تهران با اشاره به نظارت دقیق بر عملکرد مدیران فنی شرکت‌ها مبنی بر لزوم رعایت ایمنی و بررسی دقیق تخلفات آنها، از راه‌اندازی سامانه ‌CRM (مدیریت ارتباط با مشتری) در آینده نزدیک خبر داد و گفت:  رعایت ایمنی سیر باید اولویت شرکت مسافری و مدیران فنی باشد. به گزارش روابط عمومی اداره کل حمل‌نقل وپایانه‌های استان تهران حمیدرضا شهرکی ثانوی با اشاره به رشد سریع تکنولوژی در بخش انواع مدل‌‌های حمل‌ونقلی، اظهار داشت: ‌ وقت آن رسیده است که به حمل‌ونقل به صورت تخصصی نگاه کرد و مسئولان، مسافران، رانندگان و در کنار آنها متولیان خبر در این عرصه، باید نگاهی نوین و تخصصی به این صنعت داشته باشند، بدین ترتیب است که مسافران حقوق خود را می‌شناسند، رانندگان با وظایف خود‌ آگاه می‌شوند و نحوه اطلاع رسانی دقیق‌تر می‌شود. شهرکی ثانوی با بیان اینکه دستور‌العملی پیشنهادی تحت عنوان تکریم مسافر تهیه کرده‌ایم که در آن به نوعی وظایف مهماندار و راننده تعیین و تفکیک شده است، افزود: ‌ از ‌هدفگذاری‌های امسال‌ که در قالب دستور‌‌العمل ارائه خدمت به مسافران آمده است، ساماندهی مهمانداران اتوبوس است. مدیرکل حمل‌ونقل و پایانه‌های استان تهران با اشاره به اینکه در سنوات اخیر 1500 مهماندار آموزش رسمی دیده‌اند، ادامه داد:  برای مهمانداران اتوبوس دوره‌های آموزش برگزار کرده‌ایم که آنها باید در این دوره‌ها شرکت کرده و گواهینامه اخذ کنند، امسال هم‌ این موضوع آموزش را به طور کامل فعال می‌کنیم. 
مهدی حیدرپور

.