سردبیر آزاداندیش

پر‌واضح است، استفاده از کارت‌خوان‌ها، ابزاری برای کاهش استفاده از پول نقد است که هم به نفع نظام است و هم ریسک فروشندگان برای نگهداری پول نقد را کاهش می‌دهد‌، علاوه بر این فروشگاه‌ها نقش باجه بانک را از نظر دریافت و پرداخت پول بین طرفین بازی می‌کنند و در این بین بانک‌ها بدون نیاز به سرقفلی برای ایجاد شعبه و هزینه‌کردن، از امکانات فروشگاه‌ها استفاده و ورودی پول به حساب گیرنده پول را به راحتی فراهم می‌کنند. حال آنکه بانک‌ مرکزی اصرار دارد تا شورای پول و اعتبار مجوز اخذ کارمزد از پایانه‌های فروش را صادر کند تا پذیرندگان پایانه‌های فروش از ابتدای آبان‌ماه به ازای هر تراکنش مبلغی به‌‌عنوان کارمزد پرداخت کنند. با این وجود بسیاری از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان و فروشنده‌ها واکنش‌های منفی نسبت به دریافت کارمزد از هر تراکنش نشان داده‌اند. در این خصوص ناصر حکیمی، مدیرکل نظام پرداخت‌های الکترونیک بانک مرکزی در پاسخ منتقدان گفت: با توجه به اینکه حدود 3.2 میلیون پایانه فروش در کشور داریم و قیمت هر دستگاه حدود 700 تا 800 هزار تومان است و سالانه برای جایگزینی این دستگاه‌ها حدود 400 تا 500 میلیارد تومان باید هزینه شود؛ از سوی دیگر شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات با مشکلات زیادی روبرو هستند و اعلام کردند که در حال ورشکسته‌شدن می‌باشند چرا که یارانه پرداختی بانک‌ها جوابگوی هزینه‌ها نیست و شبکه به‌ شدت مستهلک شده و نیازمند سرمایه‌گذاری جدید است. به همین دلیل ما چاره‌ای نداریم که مبلغی به‌عنوان کارمزد وضع کنیم تا با اضافه شدن آن به یارانه پرداختی بانک‌ها بتوانیم شبکه را سرپا نگه‌داریم.

کارمزد پایانه ها

دراین راستا کارشناسان نیز معتقدند که پرداخت کارمزد از خدمات بانکداری الکترونیکی رویه‌ای معمول در تمام دنیا است و برای نوسازی و توسعه خدمات نوین دریافت آن ضروری است، اما توجه به اصلاح هزینه‌های بانکداری برای ترغیب مردم به استفاده از این خدمات هم حائز اهمیت است. به عبارت دیگر تغییر و تحولات در این بخش باید متناسب با شرایط عمومی جامعه باشد تا انگیزه مردم از بین نرود.

درپایان و به نظر نگارنده"مهدی حیدرپور" اجرای این طرح و اینکه باید بابت کشیدن کارت از دارنده دستگاه مبلغی کسر شود، باعث خواهد شد که از یک سو بازار عقبگرد داشته باشد و به سمت استفاده‌ی بیشتر از اسکناس پیش برود، و از سویی دیگر میزان مراجعه مردم به دستگاه‌های خودپرداز بانکی برای دریافت پول نقد به دلیل امتناع فروشگاه‌ها از قبول کارت افزایش یابد و دوباره شاهد افزایش صف‌های بانکی مقابل خودپردازها باشیم. پس بهتر است مسئولان بگذارند روالی که تاکنون وجود داشته ادامه یابد و مشکلاتی جدید برای بانکداری الکترونیکی رقم نزنند.

مهدی حیدرپور


باز نشر این مطلب در خبرگزاری ایرنا

بازنشر این مطلب در سایت خبری نوبت شما

باز نشر این مطلب در سایت خبری حرف تو

.

نظرات  (۴)

اخذ کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان فعلا منتفی شد
ایرنا: هیات دولت در جلسه اخیر خود به بانک مرکزی دستور داد تمام جوانب موضوع اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان را بررسی کرده و پیشنهادات لازم درباره چگونگی و میزان اخذ کارمزد را به شورای پول و اعتبار منعکس و پس از تصویب آن در شورای مذکور، اقدام کند.براساس تصمیم هیات دولت  اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به تعویق افتاد. بانک مرکزی چندی پیش تصمیم گرفت تا از ابتدای آبان‌ماه سال‌جاری به ازای هر تراکنش در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی مبلغ 100 تا 120 تومان از دارندگان این دستگاه‌ها کارمزد دریافت شود که این کارمزد از حساب بانکی آنها کسر خواهد شد.براساس تصمیم هیات دولت، اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان فعلا اجرایی نخواهد شد تا در آینده در این خصوص تصمیم‌گیری شود.کارشناسان معتقدند اگر بانک مرکزی از همان ابتدا دریافت کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان را در دستور کار خود قرار می‌داد هم‌اکنون این مشکل به وجود نمی‌آمد اما پس از چند سال که از راه‌اندازی شبکه الکترونیک کارتی کشور(شاپرک) می‌گذرد بانک مرکزی قصد دارد از تراکنش‌ها کارمزد بگیرد. با توجه به تمام موارد به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید تمهیدات ویژه‌تری در نظر بگیرد تا دستاوردهای بانکداری الکترونیک که طی سال‌ها تلاش و فرهنگسازی به دست آمده در مدت کوتاهی دچار خدشه و آسیب نشود.
سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" دغدغه دریافت کارمزد از پایانه‌های فروش "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/34652
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"امام جواد (علیه‌السّلام): مؤمن در هر حال نیازمند به سه خصلت است: توفیق از طرف خداوند متعال، واعظی از درون خود، قبول و پذیرش نصیحت کسی که او را نصیحت نماید."
یا علی
۰۶ مهر ۹۳ ، ۱۰:۴۶ سایت حرف تو

با سلام و خدا قوت مطلب شما در سایت حرف تو با آدرس:

http://harfeto.ir/?q=node/34567

منتشر شد.

خواهشمندیم مطالب تولیدی خود را به سایت حرف تو ارسال نمائید .

هدیه سایت حرف تو به شما:

امام علی(ع): هرچه که تو را از خدا منصرف کرده است او بت توست.

سلام، با تشکر از شما

 

"دغدغه ای با عنوان دریافت‌کارمزد از پایانه‌های فروش"

 

با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=25255

 

در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت.

 

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت نوبت شما: شهید سید مجتبی علمدار: شهدا! شما مطمئن باشید که ما شما را فراموش نکردیم و نخواهیم کرد.

 

یا علی