سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- تفکیک آب شرب و بهداشتی در دستور کار وزارت نیرو

2- قیمت نان با آزادسازی اوج نمی‌گیرد

3- اولین روز منفی بورس تهران در پاییز

4- هیات تجاری ایران دیشب به روسیه رفت

5- مکاتبات جدید نفتی زنگنه و اردوغان

6- سه میلیون POSدر کشور وجود دارد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


تفکیک آب شرب و بهداشتی در دستور کار وزارت نیرو

ایرنا: به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، حمیدرضا جانباز مدیر عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به تاکید وزیر نیرو بر لزوم اجرایی‌شدن این طرح در کشور، اظهار داشت: هم‌اکنون چند شهر به‌صورت پایلوت برای انجام این طرح درنظر گرفته شده و حتی در بافت مرکزی شهر مشهد و اطراف حرم مطهر امام رضا (ع) و شهر قم به اجرا درآمده است.  وی افزود: در تمام استان‌ها شهرهایی برای اجرای این طرح در نظر گرفته شده است و درصورت اجرا و حصول نتیجه مناسب از طرح‌های پایلوت، این طرح به بتدریج در تمام شهرهای کشور اجرایی خواهد شد. جانباز با اشاره به اولویت‌های پیاده سازی طرح گفت: درنظر داریم ابتدا در شهرهایی که با تنش آبی مواجه هستند، مجوز اجرا را بگیریم و آب مورد نیاز این مناطق را از دو سامانه مجزا تامین کنیم. وی ادامه داد: با اجرای این طرح آب با کیفیت بهداشتی ازطریق شبکه‌های توزیع و آب شرب از سامانه‌های دیگری همچون آب بسته‌بندی، ایستگاه‌های برداشت آب و یا استفاده از بخش خصوصی برای توزیع در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به امکان اجرای طرح در کلانشهرها، گفت: اگر وضعیت کم‌آبی در کلانشهرها به روال سال جاری باشد، این طرح در کلانشهرهایی همچون تهران نیز به‌زودی اجرا می‌شود و این طرح می‌تواند راهگشا باشد. 

 

قیمت نان با آزادسازی اوج نمی‌گیرد

تسنیم: رئیس اتحادیه نان‌های صنعتی با اشاره به گفته معاون اجرایی رئیس‌جمهور مبنی بر اینکه تا پایان سال قیمت نان اصلاح خواهد شد، گفت: روش فعلی خرید گندم و تولید نان مناسب نیست و تغییر آن رضایت مصرف‌کننده و تولیدکننده را در برخواهد داشت. محمدجواد کرمی اظهار کرد: با آزادسازی قیمت نان، تولید و عرضه نان کاملا رقابتی شده و کنار افزایش رضایت مردم، نشتی آرد در پی اعطای یارانه آرد کاهش می‌یابد. وی ادامه داد: در 3 سال اخیر با وجود افزایش هزینه‌های جاری تولید نان، نرخ فروش به نانوایان داده نشده است در عین حال آزادسازی قیمت اوج‌گیری یکباره نرخ نان را در پی نخواهد داشت زیرا درحال حاضر در پی کاهش وزن و کیفیت مردم قیمت واقعی نان را می‌پردازند. این فعال صنفی یادآور شد: آردفروشی در نانوایی‌ها و کاهش وزن چانه برای جبران هزینه‌ها صورت می‌گیرد که اگر دولت به‌دنبال افزایش قیمت نان نیست می‌تواند نانوایی‌ها را کارگزار خود کند و هزینه‌های جاری تولید همچون بیمه و مالیات را کاهش دهد تا افزایش کیفیت و رضایت‌مندی را ایجاد کند. کرمی در پاسخ به این سؤال که نمایشگاه سال جاری نان چه اهدافی را دنبال می‌کرد، گفت: این نمایشگاه با هدف فرهنگ‌سازی، معرفی مشخصات و خواص نان سالم آغاز به‌کار کرد که عمده مشکلات این نمایشگاه برگزاری و نظارت توسط بخش غیرمرتبط با حوزه نان است. وی بیان کرد: در نمایشگاه باید همایش و کارگاه‌های آموزشی برگزار شود تا دانش افراد مرتبط با حوزه نان در تولید و عرضه نان کنار تولید ماشین‌آلات نان افزایش یابد. 

 

اولین روز منفی بورس تهران در پاییز

فارس: شاخص کل بورس برای اولین‌بار در پاییز ۹۳ در وضعیت قرمز قرار گرفت و با تأثیر منفی نمادهای پتروشیمی، بانکی و خودرویی ۸۵ واحد به عقب برگشت. در پایان معاملات دیروز بازار سهام، شاخص کل با افت 85 واحدی با تأثیر منفی نمادهای هلدینگ پتروشیمی 

خلیج فارس، بانک پاسارگاد، ایران خودرو، بانک صادرات، توسعه صنایع بهشهر، سرمایه‌گذاری غدیر و فولاد مبارکه اصفهان 85 واحد به عقب برگشت و به ارتفاع 71 هزار و 702 واحد رسید. ارزش معاملات هم با داد و ستد بیش از 357 میلیون و 559 هزار سهم به 98 میلیارد تومان نزدیک شد و ارزش بازار هم به کمتر از 322 هزار و 500 میلیارد تومان رسید. همچنین دیروز تمام شاخص‌های منتخب از جمله صنعت، 50 شرکت فعال‌تر، آزاد شناور، 30 شرکت بزرگ، بازار اول و دوم به وضعیت قرمز درآمدند. در جریان معاملات دیروز تالار شیشه‌ای اکثر شرکت‌های دارویی افزایش قیمت داشتند و در برخی از آنها صف خرید تشکیل شد؛ در این گروه طبق اعلام مسئولان وزارت بهداشت در برخی اقلام دارویی که با زیان تولید می‌شوند، حاشیه سود به واسطه افزایش قیمت افزایش خواهد یافت. در فرابورس هم شاخص با افت 0/50 واحدی به 821 واحد رسید که پتروشیمی مارون، ذوب‌آهن اصفهان، بانک خاورمیانه، توسعه خدمات دریایی و بندری سینا و پتروشیمی خراسان بیشترین تأثیر منفی را داشتند. در این بازار اوراق امتیاز خرید مسکن به محدوده 90 تا 95 هزار تومان رسید. 

 

هیات تجاری ایران دیشب به روسیه رفت

ایسنا:هیات تجاری ایرانی دیشب - پنجم مهرماه - برای توسعه روابط بازرگانی با شرکت‌های روسی به روسیه رفت. غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی،‌ صنایع،‌ معادن و کشاورزی ایران و اسدا... عسگراولادی، رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه در رأس این هیات تجاری هستند. هدف از این سفر شناسایی شرکت‌های پرمزیت روسی و توسعه روابط تجاری بخش خصوصی ایران با بخش خصوصی روسیه است. پس از تیره‌شدن روابط روسیه و غرب به دلیل ناآرامی‌های اوکراین و اعلام ممنوعیت ورود کالا از اتحادیه اروپا از سوی رئیس‌جمهور روسیه، این کشور در صدد رفع نیاز کالاهای کشاورزی و صنایع غذایی خود از سایر کشورها شد. در همین راستا فهرست کالاهای مورد نیاز خود را به ایران فرستاد و چندی پیش تفاهم‌نامه همکاری با هدف توسعه روابط تجاری بین دو کشور بین وزیر نفت ایران و وزیر انرژی روسیه امضا شد و بخش خصوصی دو کشور سعی در توسعه این روابط دارند. به گفته فعالان بخش خصوصی مهمترین مشکلات برای افزایش تبادلات تجاری روسیه، مهلت پایین روادید و مشکلات حمل‌ونقل به خصوص کمبود کانتینرهای یخچال‌دار است.  البته مشکل تبادلات بانکی نیز به قوت خود باقی است و قول ایجاد بانک ایران و روسیه روزنه امید بهبود روابط بانکی بین دو کشور است. درحال حاضر مهمترین حوزه صادراتی ایران به روسیه،‌ صادرات محصولات کشاورزی است. 

 

مکاتبات جدید نفتی زنگنه و اردوغان

مهر: یک مقام مسئول در صنعت پتروشیمی با اشاره به مکاتبات و مذاکرات وزرای نفت و صنعت ایران با رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد: مقامات ایرانی رسما اعتراض خود را نسبت به افزایش تعرفه پلیمرهای صادراتی ایران به ترکیه اعلام کرده‌اند. علیرضا صدری درباره واکنش جدید ایران به افزایش نرخ تعرفه‌های محصولات پتروشیمی و فرآورده‌های پلیمری صادراتی ایران به ترکیه گفت: درحال حاضر تمامی محصولات پتروشیمی صادراتی ایران دارای بالاترین استانداردهای بین‌المللی همچون نظام‌نامه ریچ هستند. مدیرعامل پتروشیمی تبریز با اعلام اینکه اخیرا دولت ترکیه اقدام به افزایش تعرفه‌های محصولات پتروشیمی صادراتی ایران به این کشور به حدود 6/5 درصد کرده است، اظهار داشت: با وجود افزایش تعرفه‌ها اما صادرات محصولات پتروشیمی ایران و به ویژه پتروشیمی تبریز به ترکیه کماکان ادامه دارد و تاکنون متوقف نشده است. این مقام مسئول از مکاتبه و مذاکرات بیژن زنگنه وزیر نفت و محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت معدن و تجارت با رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه خبر داد و افزود: در حالی دولت ترکیه تعرفه محصولات پتروشیمی وارداتی از ایران را افزایش داده است که تعرفه محصولات پتروشیمی وارد شده به ترکیه از کشورهای مصر، کره جنوبی و جمهوری آذربایجان هیچ‌گونه افزایشی نیافته است. صدری، یکی از دلایل افزایش تعرفه محصولات پتروشیمی صادراتی ایران به ترکیه را بالابودن تقاضا و رقابتی‌کردن آن با محصولات پتروشیمی سایر کشورها عنوان کرد. 

 

سه میلیون POSدر کشور وجود دارد

ایلنا: پیش از ظهر دیروز فعلان بانکی برسر یک میزگرد هم آمدند تا درخصوص آخرین وضعیت دستگاه‌های خودپرداز با یکدیگر به گفت‌وگو بپردازند. در نشستی که پیش از ظهر دیروز در خصوص کارمزد دستگاه‌های کارتخوان برگزار شد، رستم شاه‌گشتاسبی، مدیرعامل پرداخت الکترونیک ملت گرفتن کارمزد از پذیرنده‌ها را در راستای هدفمندی یارانه‌ها دانست و گفت: رایگان‌بودن ارائه این خدمات برای زمانی بود که هنوز فرهنگ‌سازی برای استفاده از خدمات الکترونیک بانک‌ها صورت نگرفته بود. وی افزود: هزینه‌های شرکت پرداخت مستقل از بانک‌ها است و این شرکت‌ها باید هزینه‌های خود را جبران کنند که گرفتن این کارمزد‌ راه‌حل جبران این هزینه‌ها است. مدیرعامل پرداخت الکترونیک ملت با بیان این مطلب که به دلیل رایگان‌بودن این خدمات مغازه دارها اهمیتی به دستگاه‌های کارتخوان نمی‌دهند، افزود: هر مغازه حدود ۶ تا ۷ دستگاه دارد که هزینه آنها را بانک مرکزی از بیت‌المال پرداخت می‌کند در صورتی اگر قرار بود برای هر کدام از این دستگاه‌ها هزینه‌ای را پرداخت کنند، مطمئنا برخورد کنونی را آنها نداشتند. حسین‌نژاد مدیرعامل پرداخت الکترونیک سامان نیز  با بیان این مطلب که باید به این موضوع در مسیر ملی نگاه کنیم، افزود: درحال حاضر سه میلیون POSدر کشور وجود دارد که به دلیل مدلی که وجود داشته است صددرصد هزینه‌های آن را بانک‌ها پرداخت می‌کنند. 
مهدی حیدرپور

.