سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- اخذ کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان فعلا منتفی شد

2- فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام(ره)

3- تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد

4-  توکیو آماده سرمایه‌گذاری در ایران شد

5- تجمع ۱۵۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان مقابل شرکت نگین خودرو

6- برخی انبوه‌سازان توان ساخت مسکن مهر را ندارند

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


اخذ کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان فعلا منتفی شد

ایرنا: هیات دولت در جلسه اخیر خود به بانک مرکزی دستور داد تمام جوانب موضوع اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان را بررسی کرده و پیشنهادات لازم درباره چگونگی و میزان اخذ کارمزد را به شورای پول و اعتبار منعکس و پس از تصویب آن در شورای مذکور، اقدام کند.براساس تصمیم هیات دولت  اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان به تعویق افتاد. بانک مرکزی چندی پیش تصمیم گرفت تا از ابتدای آبان‌ماه سال‌جاری به ازای هر تراکنش در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی مبلغ 100 تا 120 تومان از دارندگان این دستگاه‌ها کارمزد دریافت شود که این کارمزد از حساب بانکی آنها کسر خواهد شد.براساس تصمیم هیات دولت، اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارتخوان فعلا اجرایی نخواهد شد تا در آینده در این خصوص تصمیم‌گیری شود.کارشناسان معتقدند اگر بانک مرکزی از همان ابتدا دریافت کارمزد از دستگاه‌های کارتخوان را در دستور کار خود قرار می‌داد هم‌اکنون این مشکل به وجود نمی‌آمد اما پس از چند سال که از راه‌اندازی شبکه الکترونیک کارتی کشور(شاپرک) می‌گذرد بانک مرکزی قصد دارد از تراکنش‌ها کارمزد بگیرد. با توجه به تمام موارد به نظر می‌رسد بانک مرکزی باید تمهیدات ویژه‌تری در نظر بگیرد تا دستاوردهای بانکداری الکترونیک که طی سال‌ها تلاش و فرهنگسازی به دست آمده در مدت کوتاهی دچار خدشه و آسیب نشود.

 

فرود پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا در فرودگاه امام(ره) 

مدیرکل فرودگاه امام خمینی(ره) با بیان اینکه همه زیرساخت‌های لازم فرود ایرباس 380 در این فرودگاه فراهم است، گفت: پهن‌پیکرترین هواپیمای دنیا ساعت 16 امروز در فرودگاه امام به زمین می‌نشیند و ما در میان هزاران فرودگاه موجود در دنیا چهل‌و‌دومین فرودگاه در پذیرش این هواپیما خواهیم بود. سعید چلندری با اعلام خبر ورود پهن‌پیکر‌ترین ایرباس دنیا به فرودگاه امام خمینی(ره) اعلام کرد: طبق درخواست شرکت هواپیمایی امارت‌ایر، جلسات متعدد و هماهنگی‌های ارگان‌ها، بررسی‌های فنی ‌و عملیاتی برای حضور ایرباس 380 در فرودگاه امام انجام شد و هماهنگی‌ها به عمل آمد. وی اظهار کرد: تعداد بالای پروازهای بین‌المللی ایرانی‌ها موجب شده که این شرکت هواپیمایی تمایل به جابه‌جایی حجم بیشتری از مسافران داشته باشد به همین منظور این ایرباس برای پرواز به ایران انتخاب شده است.چلندری اضافه کرد: این هواپیما کاملاً مسافری است و با ظرفیت 515 صندلی پروازی، دارای سه کلاس اکونومی (عادی)، تجاری و درجه یک است.وی بیان کرد: این هواپیما در مسیر‌های دبی - تهران و تهران - دبی پرواز خواهد کرد و در صورت وجود تقاضا این پرواز به صورت منظم برگزار می‌شود؛ البته ظرفیت مسافری این هواپیما برای پرواز به ایران تکمیل شده و قطعاً در بازگشت از ایران هم تمامی بلیت‌های این پرواز فروخته شده است که یکی از دلایل پرواز این هواپیما به ایران است. مدیرکل فرودگاه بین‌المللی امام خمینی(ره) با بیان اینکه تمامی زیرساخت‌ها در فرودگاه امام برای انجام این پرواز آماده است، گفت: تمامی پروازهای فرودگاه با برنامه‌ریزی‌های قبلی به صورت منظم انجام می‌شود.

 

تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا فعلا منتفی شد

ایسنا: دبیرکل کمیته ایرانی اتاق بازرگانی بین‌المللی گفت: تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا پس از لغو تحریم‌ها امکانپذیر است. محمد مهدی بهکیش انتشار قطعی شدن خبر تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا توسط برخی رسانه‌ها را غیراخلاقی دانست و گفت:‌ یکی از خبرگزاری‌ها بدون انجام مصاحبه با بنده، خبری مبنی بر قطعی شدن تشکیل اتاق بازرگانی مشترک ایران و آمریکا منتشر کرد که باعث سردرگمی جامعه بازرگانان کشور شده است. وی افزود: در مجمع اتاق بازرگانی بین‌المللی گفته شد که اتاق بازرگانی بین‌المللی ( ICC ) امکانات گسترده‌ای برای توسعه صادرات دارد و به دلیل وجود اکثریت شرکت‌های آمریکایی، این اتاق می‌تواند نقطه تماس مناسبی با بازار آمریکا باشد و مسئولانش نیز اعلام آمادگی کردند. بهکیش اظهار کرد: پس از حل شدن جریان تحریم‌ها در صورت صلاحدید هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران می‌توان اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا را با اتکای نقطه تماس گسترده ICC تشکیل داد اما تا لغو تحریم‌ها ایجاد اتاق مشترک بی‌فایده است و ما فقط مقدمات کار را فراهم کرده‌ایم. اتاق بازرگانی بین‌الملل (International Chamber of Commerce) یا به اختصار (ICC) سازمانی است بین المللی، غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی و تخصصی که به همت بخش خصوصی در قرن بیستم تأسیس شد.

 

 توکیو آماده سرمایه‌گذاری در ایران شد

مهر: معاون برنامه‌‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تشریح مذاکرات صورت گرفته بین این وزارتخانه و یک هلدینگ بزرگ ژاپنی، گفت: ژاپن آماده سرمایه‌گذاری کلان در طرح‌های آب و برق ایران است. علیرضا دائمی گفت: شرکت ژاپنی اعلام کرده که آمادگی کامل برای سرمایه‌گذاری در بخش وسیعی از صنعت آب و برق کشور را داراست و در اینباره محدودیت سرمایه‌ای ندارند و چنانچه ظرفیت‌های خوبی برای همکاری فراهم باشد، آماده هستند تا به هر میزان در زمینه‌های یادشده سرمایه‌گذاری کنند. معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو با تاکید بر اینکه این شرکت دارای تجربه‌های وسیعی در سطح جهانی است افزود: این شرکت یک شرکت هلدینگ مادرتخصصی در ژاپن است که دفاتر زیادی در جهان دارد و آمادگی خود را برای سرمایه‌گذاری در صنعت آب و برق ایران اعلام کرده است. وی افزود: با اعلام آمادگی این شرکت و ارائه برنامه کاری، پیشنهاد همکاری در زمینه سامانه‌های هوشمند بهره‌وری آب و برق مطرح شد که با توجه به تجربه‌های گسترده‌ای که این شرکت در کشورهای دیگر داشت، مورد استقبال قرار گرفت. این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: براساس پیشنهادی که از طرف شرکت ژاپنی صورت گرفت، قرار شد پس از شناسایی ظرفیت‌ها، از سال 2015 میلادی امکانی فراهم شود تا این نشست‌ها برای دو هدف اصلی یعنی استفاده از سامانه‌های هوشمند و استفاده از ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری در بخش صنعت آب و برق برگزار شود.

 

تجمع ۱۵۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان مقابل شرکت نگین خودرو

ایلنا: یکی از ثبت‌نام‌کنندگان در شرکت نگین خودرو آفتاب از تجمع ۱۵۰ نفر از ثبت‌نام‌کنندگان خودرو مقابل این شرکت خبر داد. جواد سیدوند، یکی از ثبت‌نام کنندگان شرکت نگین خودرو آفتاب اظهار کرد: بنده سال گذشته مبلغ ۱۶ میلیون تومان بابت خرید پژو ۴۰۵ به شرکت نگین خودرو آفتاب در خیابان ستارخان پرداخت کردم و قرار بود پس از ۴۵ روز این خودرو را دریافت کنم اما اکنون پس از ۱ سال هنوز خودرویی دریافت نکرده‌ام و متوجه شدم نمایندگی تعطیل شده و کسی پاسخگو نیست!وی افزود: تعداد افرادی که برای تهیه خودرو دراین نمایندگی ثبت‌نام کرده‌اند حدود ۴۶۰۰ نفر است و تاکنون ۲۰۰ نفر از این تعداد در شعبه ۵ سعادت‌آباد ۲ پرونده تشکیل داده‌اند. سیدوند با بیان اینکه از سال گذشته تاکنون به بهانه نوسان قیمت خودرو ما را در انتظار تحویل خودرو باقی گذاشتند، گفت: ثبت‌نام کنندگان مقابل این شرکت تجمع کردند تا اعتراض خود را به گوش مسئولان برسانند. شرکت لیزینگ نگین خودرو آفتاب که در زمینه فروش لیزینگی خودرو فعال بود، با حکم دادسرای ناحیه ۲ تهران پلمب شد. تعدادی از مشتریان این شرکت لیزینگی صبح دیروز مقابل ساختمان پلمب شده این شرکت تجمع کردند و قصد تجمع مقابل مجلس را داشتند که به دلیل تعطیل بودن مجلس، این تجمع برگزار نشد. سایر مشتریان معترض این شرکت می‌گویند: نگین خودرو آفتاب علاوه بر تأخیر در عرضه خودرو به مشتریان، در پرداخت پول به انصراف‌دهندگان نیز تأخیر داشته و با شاکیان این موضوع نیز برخورد غیر قابل قبولی می‌شده است. 

 

برخی انبوه‌سازان توان ساخت مسکن مهر را ندارند

تسنیم: رئیس انجمن سراسری انبوه‌سازان کشور با اعلام برگزاری همایش سراسری این انجمن همزمان با روز جهانی اسکان بشر، گفت:‌ برخی انبوه‌سازان مسکن مهر توانایی لازم را برای اتمام این پروژه‌ها ندارند. جمشید برزگر در نشست خبری اظهار کرد:‌ انجمن انبوه‌سازان تهران بیش از توان برخی انبوه‌سازان به آنها ساخت مسکن مهر را واگذار کرد و به‌دلیل تورم لجام‌گسیخته آنها گیر کرده‌اند و نمی‌توانند پروژه‌ها را تکمیل کنند. وی با اشاره به اینکه شماری از انبوه‌سازان مسکن مهر شهر پردیس با این مشکل مواجه هستند، تصریح کرد:‌ با توجه به مشکلاتی که به‌وجود آمده از طریق وزارت راه و شهرسازی به‌دنبال حل این مشکل هستیم تا بتوانیم از طریق افزایش سقف تسهیلات مسکن مهر و حل مشکلات مربوط به خدمات زیربنایی طی امسال و سال آینده پرونده این پروژه‌ها را ببندیم. وی با بیان اینکه از انبوه‌سازان استان تهران می‌خواهیم که بیشتر از این ما را زیر سوال نبرند، افزود: انبوه‌سازان در طرح مسکن مهر توانسته‌اند 75 تا 80 درصد از پروژه‌ها را تحویل دهند، این درحالی است که فقط 2 تا 3 درصد از پروژه‌های تعاونی‌های مسکن تحویل شده است. رئیس انجمن سراسری انبوه‌سازان کشور همچنین با بیان این‌که در ایران انبوه‌سازی با پیمانکاری اشتباه گرفته می‌شود، ‌بیان کرد: در دوران وزارت سعیدی‌کیا ساخت مسکن مهر به تعاونی‌ها واگذار شد، از همان ابتدا هم با این برنامه مخالفت کردیم چراکه اعتقادی به فعال کردن حوزه مسکن توسط تعاونی‌ها نداریم.
مهدی حیدرپور

.