سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- احتمال پرداخت ۱۰هزارمیلیاردتومان بدهی دولت

2- نیترات آب تهران  در حد استاندارد است

3- قبول مسوولیت خانه‌دارشدن کم‌درآمدها

4- کسری 132میلیاردتومانی  یارانه نقدی از خزانه تامین شد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


احتمال پرداخت ۱۰هزارمیلیاردتومان بدهی دولت
فارس: احتمال توافق نهایی مجلس با پرداخت 10هزارمیلیاردتومان از بدهی دولت از طریق تسعیر نرخ ارز وجود دارد. علی‌محمد احمدی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اظهار کرد: در لایحه پرداخت 40هزارمیلیاردتومانی بدهی آورده شده که طبق پیشنهاد کاهش خواهد یافت و مهم این است که اعضای کمیسیون مشترک با آن مخالفت نکنند.وی با تاکید بر اینکه دو پیشنهاد در بحث بدهی‌های دولت وجود داشت، تصریح کرد: کف پرداخت بدهی 10هزارمیلیاردتومان است و امیدواریم توافق نهایی در این راستا صورت بگیرد.

قائم مقام وزارت نیرو:
نیترات آب تهران  در حد استاندارد است
ایسنا: قائم‌مقام وزیر نیرو با تاکید بر اینکه کیفیت آب تهران نسبت به دوسال گذشته تفاوتی ندارد و همانگونه است، اظهار کرد: براساس استاندارد بین‌المللی نیترات آب باید تا 50میلی‌گرم در لیتر باشد. ستار محمودی در واکنش به صحبت‌های رییس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر تهران مبنی بر اینکه براساس استاندارد، نیترات باید 45میلی‌گرم در لیتر باشد، گفت: استانداردی که از آن پیروی می‌کنیم همان استاندارد سازمان بهداشت جهانی است که 50 میلی‌گرم در لیتر را به‌عنوان حداکثر میزان نیترات مشخص کرده است. استانداردهای دیگری به‌صورت منطقه‌ای در دنیا وجود دارند که تا 70 تا 80میلی‌گرم در لیتر نیترات را مجاز دانسته‌اند اما استانداردی که بیانگر لزوم وجود نیترات کمتر از 50میلی‌گرم باشد، تاکنون مطرح نشده است.

قبول مسوولیت خانه‌دارشدن کم‌درآمدها
ایسنا: رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد: مسوولیت مسکن کم‌درآمدها اعم از مسکن ملکی و اجاره‌ای از سوی بنیاد مسکن بر عهده گرفته می‌شود. علیرضا تابش درباره طرح جامع مسکن اظهار کرد: طرح جامع مسکن در حال تهیه است، مسایل اولیه آن منتشر شده و وزارت راه‌وشهرسازی در اختیار دستگاه‌های مرتبط گذاشته است. وی افزود: قرار است هر دستگاه نظرات خود را به‌صورت اولیه به معاونت راه‌وشهرسازی، آقای مظاهریان بدهد و در همه دستگاه‌ها این اقدام صورت گرفته است و قرار است در حضور وزیر راه‌وشهرسازی مسایل به‌صورت کامل جمع‌بندی شود.

کسری 132میلیاردتومانی  یارانه نقدی از خزانه تامین شد
فارس: گزارش‌ها نشان می‌دهد تا پایان سال گذشته ۱۳۲میلیاردتومان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت شده و کسری منابع از بانک مرکزی، خزانه و بودجه تامین شده است و هنوز از پرداخت یارانه به شیوه عادلانه خبری نیست. با وجود گذشت چهارسال از اجری قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها که مرحله اول آن از آذرماه سال89 شروع شد، ایراد و انتقادات متعددی به شیوه اجرا گرفته شده است. گزارش کمیسیون اصل 90 مجلس در این راستا نشان می‌دهد شیوه اجرای این قانون طی سال‌های اخیر مطلوب نبوده و نواقص، نارسایی‌ و انحرافات زیادی دارد. این گزارش نشان می‌دهد برابر ماده (7) قانون هدفمندسازی یارانه‌ها دولت مجاز بوده حداکثر تا 50درصد خالص وجوه حاصل از اجرای قانون را در قالب بندهای (الف) و (ب) قانون مذکور به خانوارها پرداخت کند. با این وصف نیمی از مبلغ 948‌هزارمیلیاردریال منابع حاصل از اصلاح قیمت‌ها یعنی رقم 474هزارمیلیاردریال در طول سال‌های یادشده باید به خانوارها پرداخت می‌شد و 30درصد آن به تولید اختصاص می‌یافت و 20‌درصد مابقی به خزانه برای اعتبارات عمرانی دولت واریز می‌شد. در صورتی که طی سال‌های مذکور طی 37 مرحله تا پایان سال1392 مبلغ یک‌میلیون‌و320‌هزارمیلیاردریال یارانه نقدی به خانوارها پرداخت شده و کسری منابع از بانک مرکزی، خزانه‌داری کل و بودجه عمومی دولت (ردیف‌ها) تامین شده است. 

مهدی حیدرپور

.