سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- منجیل، بزرگ‌ترین نیروگاه بادی خاورمیانه

2- تولید 3 میلیارد نخ سیگار

3- بیکاران دائمی دوبرابر شده‌اند

4- افزایش پرداخت تسهیلات

5- افزایش قیمت سنگ آهن ایران در چین

6- ۶ میلیون تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


منجیل، بزرگ‌ترین نیروگاه بادی خاورمیانه

مهر: مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با اشاره به ساخت 10 نیروگاه جدید برق بادی در استان‌های مختلف کشور از تبدیل نیروگاه بادی منجیل به بزرگ‌ترین نیروگاه برق بادی منطقه خاورمیانه با نصب توربین‌های جدید خبر داد. یوسف آرمودلی درباره برنامه جدید ساخت و راه اندازی نیروگاه‌های جدید برق بادی و خورشیدی در کشور، گفت: در قالب برنامه پنجم توسعه، 10 هزار مگاوات مجوز برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر توسط بخش خصوصی صادر شد که تعدادی از آنها نیز به مرحله انعقاد قرارداد رسیده است. مدیرعامل سازمان انرژی‌های نو ایران با بیان اینکه قیمت خرید تضمینی برق حاصل از انرژی‌های تجدیدپذیر به نرخی کاملا مناسب تبدیل شده است، تصریح کرد: نرخ خرید برق متناسب با نرخ ارز و تورم تطبیق داده شد و هم‌اکنون به ازای هرکیلووات ساعت به 4630 ریال رسیده است.این مقام مسئول با اعلام اینکه طرح‌های نیروگاه‌های برق بادی تا سه سال گذشته با معضل تامین منابع مالی روبه‌رو شد که سرعت اجرای طرح‌ها از جمله نیروگاه بادی منجیل و نیروگاه زمین‌گرمایی را کاهش داد، اظهار کرد: با تصویب دریافت عوارض 30 ریال به‌ازای هر کیلووات ساعت مصرف برق از مشترکان خانگی به‌منظور توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در کشور، توانستیم قرارداد نیروگاه بادی منجیل را منعقد کرده و پره‌های آن را بسازیم.به گفته وی نصب 40 توربین بادی در سایت منجیل در مهرماه سال جاری کامل شده و این نیروگاه که یکی از نیروگاه‌های برق بادی بزرگ خاورمیانه است، پس از سال‌ها با تمام ظرفیت وارد مدار می‌شود. 

تولید 3 میلیارد نخ سیگار

ایسنا:در پنج ماهه نخست امسال بیش از سه میلیارد نخ سیگار در شرکت دخانیات ایران تولید شد. این درحالی است که برنامه تولید این شرکت در این مدت حدود 4/3 میلیارد نخ بوده است.شرکت دخانیات ایران پیش از این برنامه تولید امسال سیگار را در این شرکت شامل 16 میلیارد نخ سیگار مشارکتی و 5/5 میلیارد نخ توسط عاملیت‌های صنعتی اعلام کرده بود.براساس آمارهای منتشر شده سالانه حدود 65 تا 70 میلیارد نخ سیگار در کشور مصرف می‌شود که دست‌کم 30 درصد از نیاز بازار داخلی سیگار توسط سیگارهای قاچاق تامین می‌شود.نکته جالب اینجاست که بین آمار مصرف سیگار در کشور بین نهادهای مختلف اختلاف نظر جدی وجود دارد؛ به طوری که خردادماه امسال رئیس پژوهشکده آمار با اشاره به اینکه سالانه 8300 میلیارد تومان از درآمد مردم صرف خرید سیگار می‌شود، عنوان کرد که مصرف کل سیگار کشور در سال 1392 بیش از 55 میلیارد و 390 میلیون نخ برآورد شد که اختلافی دست‌کم 10 میلیارد نخی با آمار ارائه شده از سوی شرکت دخانیات ایران و حتی مرکز نظارت و برنامه‌ریزی دخانیات کشور دارد.از سوی دیگر براساس آمار گمرک ایران در ششماهه نخست امسال بیش از 6000 تن سیگار حاوی توتون به ارزش تقریبی 4/47 میلیون دلار وارد کشور شد. این درحالی است که چندی پیش سرپرست مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور گفته بود :طبق تبصره 3 ماده 102 برنامه پنجم توسعه موظف هستیم واردات سیگار را تا پایان برنامه به صفر برسانیم و نیاز بازار را از طریق تولیدات داخلی تامین کنیم.

 بیکاران دائمی دوبرابر شده‌اند 

فارس: به نقل از فرانس ۲۴، سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی هشدار داد بیکاری طولانی‌مدت در بسیاری از کشورها به دلیل بحران‌های اقتصادی تثبیت می‌شود و برگشت بیکاران به کار زمانی که شواهد بهبود اقتصادی دیده نمی‌شود بسیار سخت خواهد بود.سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی در گزارش سالانه خود اعلام کرد: بیکاری دائم در بسیاری کشورها به اوج رسیده‌است و به‌عنوان عامل نگرانی در این کشورها است. این گزارش نوشت در ۳۴ کشور عضو سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی حدود 3/16 میلیون نفر یعنی یک سوم جمعیت آنها بیکار دائم هستند که در سه ماهه نخست امسال ۱۲ ماه در سال را بیکار بودند.سازمان توسعه و همکاری‌های اقتصادی اعلام کرد:تعداد بیکاران دائم از سال ۲۰۰۷ تاکنون دو برابر یعنی ۵۸ درصد اضافه شده است این افزایش بیکاری قبل از بحران بدهی منطقه یورو و سقوط اقتصاد جهانی رخ داده است. برای کشورهایی که بیشترین افزایش بیکاری را داشتند شواهد بارزی مبنی بر اینکه بخشی از آنچه اساسا افزایش دوره‌ای بیکاری به ساختار تبدیل شده است وجود دارد و به همین دلیل روند برگشت این بیکاری را حتی طی بهبود اقتصادی سخت‌تر خواهد کرد.سازمان توسعه و همکاری اقتصادی به کاهش رشد دستمزدها در منطقه یوروهشدار داد یعنی منطقه‌ای که نگرانی‌های کاهش تورم بیش از حد نیز وجود دارد. نرخ میانگین رشد دستمزد سالانه از 1/2 درصد از زمان آغاز بحران در سال ۲۰۰۹ به 1/0  درصد رسیده است. 

افزایش پرداخت تسهیلات

آرمان:تسهیلات پرداختی بانک‌ها در 5 ماهه سال جاری به بخش‌های اقتصادی معادل 1135 هزار میلیارد ریال می‌باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال 1392 (مبلغ 808 هزار میلیارد ریال) افزایش قابل ملاحظه‌ای به میزان 5/40 درصد داشته است. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،اطلاعات موجود بیانگر سهم بخش‌ها از تسهیلات پرداختی بانک‌ها می‌باشد. سهم پرداختی تسهیلات بانکی به بخش صنعت و معدن در 5 ماهه اول سال جاری بالغ بر 363 هزار میلیارد (معادل 32 درصد تسهیلات پرداختی ) می‌باشد که نسبت به دوره مشابه سال گذشته بالغ بر 126 هزار میلیارد ریال (2/53 درصد) تسهیلات بیشتری به بخش صنعت و معدن کشور پرداخت شده است. سهم تسهیلات پرداختی در قالب سرمایه در گردش در کلیه بخش‌های اقتصادی در پایان مرداد ماه سال جاری معادل 673 هزار میلیارد ریال (معادل 3/59 درصد کل تسهیلات پرداختی) می‌باشد که در مقایسه با دوره مشابه سال 1392 (مبلغ 381 هزار میلیارد ریال) سهم مذکور معادل 1/47 درصد بوده است. این امر بیانگر افزایش پرداخت سرمایه در گردش در 5 ماهه سال جاری نسبت به دوره مشابه سال قبل به میزان 292 هزار میلیارد ریال (6/76 درصد) می‌باشد. سهم تسهیلات اعطایی بابت تأمین سرمایه در گردش بخش صنعت و معدن در 5 ماهه سال جاری معادل 289 هزار میلیارد ریال بوده است. 

افزایش قیمت سنگ آهن ایران در چین

ایرنا: انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران اعلام کرد: حضور هیات بخش خصوصی ایران در چین و مذاکرات با طرف چینی موجب افزایش دو دلاری قیمت سنگ آهن صادراتی به این کشور شد.به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انجمن یادشده، براساس این توافق کلیه سنگ آهن‌های صادراتی کشورمان به بازار یادشده با هر عیاری مشمول این افزایش نرخ خواهد شد.

خبرهای منتشر شده از بازار سنگ آهن حاکی است، قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد کمتر از 80 دلار داد وستد می‌شود. فعالان و صاحب نظران در بازار بر این باورند، قیمت سنگ آهن که در ماه سپتامبر به پایین ترین میزان در پنج سال اخیر رسید ، برای مدتی طولانی افزایش نخواهد یافت زیرا عرضه بیش از تقاضاست و کاهش نرخ رشد اقتصاد چین سبب می‌شود تغییری در این شرایط پدید نیاید. اخبار منتشره در اوایل مهرماه حاکی است که قیمت هر تن سنگ آهن با عیار 62 درصد در بندر کینگداو چین برابر با 58/78 دلار بود. دست‌اندرکاران بازار سنگ آهن متوسط قیمت هر تن این ماده معدنی را در سال جاری میلادی (2014)تاکنون 66/104  دلار ذکر کرده‌اند اما برای سال آینده (2015) انتظار دارند متوسط قیمت هر تن سنگ آهن به 80 دلار برسد. یک هیات از بخش خصوصی ایران به عنوان تنها نماینده از خاورمیانه برای مشارکت در چهاردهمین کنفرانس فولاد و مواد خام دالیان چین از دوم تا چهارم مهر جاری به این کشور سفر کرد. صادرات سنگ آهن ایران در چهار ماهه نخست سال 1393 به بیش از پنج میلیون و 203 هزار تن رسید. 

۶ میلیون تن کالا از مرزهای کشور ترانزیت شد

تسنیم: مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی سازمان راهداری از ترانزیت ۶ میلیون و ۷۶۰ هزار تن کالا از مرزهای کشور طی نیمه نخست امسال خبر داد و گفت: بندر امام فعال‌ترین مرز ترانزیت خروجی کشور در مدت یادشده بود. به نقل از سازمان راهداری محمدجواد عطرچیان اظهار کرد:‌ در نیمه نخست امسال  6 میلیون و  494 هزار تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی معادل 96 درصد از طریق جاده و 265 هزار تن معادل 4 درصد از طریق راه‌آهن ترانزیت شد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ترانزیت جاده‌ای 6 درصد افزایش یافته است.وی تصریح کرد:‌از مجموع کالاهای ترانزیت شده، 3 میلیون و 182 هزار تن را مواد نفتی و 3 میلیون و 576 هزار تن را مواد غیرنفتی تشکیل داده‌اند که عمده‌ترین بخش مواد غیرنفتی کالاهایی نظیر مواد سوختی، انواع پنبه، کالاهای ساختمانی، لوازم خانگی، وسایل نقلیه باری و مسافری است.وی افزود: در مدت زمان مذکور، از میان مرزهای کشور پرویزخان با یک ‌میلیون و 851 هزار تن معادل 27 درصد فعال‌ترین مرز در زمینه ترانزیت ورود کالا به شمار می‌رود. پس از آن مرزهای بندرعباس، باشماق و بازرگان در رده‌های بعدی قرار دارند.مدیرکل دفتر ترانزیت و پایانه‌های مرزی گفت:‌در زمینه ترانزیت خروج کالا از کشور، بندر امام با 2 ‌میلیون و 383 هزار تن معادل 35 درصد در رده نخست و پس از آن مرزهای بندرعباس، سرخس و لطف‌آباد در رده‌های بعدی قرار دارند.
مهدی حیدرپورfhlsm,gdk
.