سردبیر آزاداندیش


همانگونه که شما خواننده فهیم می دانید مهمترین عامل موثر در جهت قطع ایادی شرق و غرب و دستیابی به حاکمیت و استقلال چیزی جزخودباوری نیست و این روحیه وقتی بوجود خواهد آمد که تحولی عظیم را در جان و درون خود بوجودآوریم.

بر پایه برخی نظریات خودکفایی معمولاً به میزان تولید داخلی وابسته است، علاوه بر آن، به قابلیت و توانایی کشور در واردات محصولات راهبردی در شرایط مطلوب اقتصادی نیز وابسته است

دراین راستانظراتى که امام خمینى در جریان انقلاب اسلامى و پس از آن در این خصوص ارایه کرده اند, اقدام عملى و آغاز تحقق این ضرورت محسوب مى شود. در این راستا دولت های برسرکار آمده تلاش های نسبی در خصوص خودکفایی داشته اند که در این یاداشت مجال یادآوری آنها نمی باشد چرا که در حال حاضربایستی به این موضوع اشاره شود که برای خودکفایی و استقلال ملی در بخش محصولات کشاورزی چه اهداف و برنامه های برنامه ریزی شده است.طبق آخرین اظهار نظر معاون زراغت وزیر جها دکشاوری در بخش محصولات کشاورزی (برنج و روغن )همچنان بعد از 35سال متاسفانه نمی توانیم به خودکفایی برسیم

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/fa/9/99/%D8%AE%D9%88%D8%AF%DA%A9%D9%81%D8%A7%DB%8C%DB%8C.gif

در این خصوص معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی ابراز داشتند در دولت یازدهم  هم منتظرخودکفایی در این محصولات نباشید و خودکفایی در تولید برخی محصولات کشاورزی همچون برنج و روغن امکان‌پذیر نیست. درتکمیل این سخن وی در جلسه شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان لرستان ضمن اشاره به اینکه به‌دنبال این هستیم تراز تجاری منفی هشت میلیارد دلاری ایران در بخش کشاورزی را در چهار سال آینده به کمتر از منفی دو میلیارد دلار برسانیم، ابراز داشتند: این نشان‌دهنده این است که چقدر فضا را از نظر تجاری از دست داده‌ایم. عباس کشاورز با اشاره به اینکه همچنین باید ضریب خوداتکایی انرژی به حدود 80درصد ارتقا یابد، گفت: در راستای سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی باید واردات کالاها را بهینه کرد؛ اما در مورد تولید برخی کالاها مثل «برنج»، «شکر»، «روغن» و «ذرت» امکان خودکفایی نداریم؛ به‌خصوص در مورد «برنج» که نه به مصلحت و نه امکان‌پذیر است. به گفته وی هشت محصول برای افزایش تولید داخلی با سیاست افزایش عملکرد در دستور کار است.  معاون زراعت وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه شرکت‌های فرانسوی و استرالیایی در مناطق مختلف با ایران همکاری می‌کنند، اظهار کرد: وزیر جهاد کشاورزی صحبت‌هایی را با ایکاردا (مرکز تحقیقات بین‌المللی در مناطق خشک که مقر آن در شهر حلب سوریه است) در راستای افزایش تولید محصولات دیم داشته است که از پاییز طرح‌های مورد نظر آغاز می‌شود.

خودکفایی کشاورزی

درپایان و به نظر نگارنده " مهدی حیدرپور " جالب است بدانید که بخش کشاورزی، تنها بخشِ مولد جامعه است. در بخش صنعت، مواد خام تغییر شکل می‌دهند؛ مثلاً چوبِ جنگل تبدیل به میز می‌شود، ماهی تبدیل به تن ماهی می‌شود. این‌ها همه فرآورده‌های بخش کشاورزی هستند. با اینکه تنها بخش مولد جامعه بخش کشاورزی است، متأسفانه بیشترین بی‌توجهی نیز (چه قبل از انقلاب چه بعد از انقلاب) به این بخش بوده است. در واقع، این توضیحات، سایه‌ی بحث بلای نفت و بدعت یارانه را، در بخش کشاورزی، سنگین‌تر می‌کند

مهدی حیدرپور

.

نظرات  (۳)

سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" خودکفایی یک داستان ناتمام "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/35088
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیها): همانا سعادتمند (به معنای) کامل و حقیقی کسی است که امام علی (علیه‌السّلام) را در دوران زندگی و پس از مرگش دوست داشته باشد."
یا علی

سلام، با تشکر از شما

 

"خودکفایی یک داستان ناتمام"

 

با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=25410

 

در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت.

 

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت نوبت شما: شهید سید تقی حسینی: از سختی های راه مهراسید و روح الله را تنها نگذارید این راه هرچند پر رنج است ولی لذت ابدی شما را تضمین می کند این کوچه ها هرچند پرپیچ و خم است ولی در انتهایش خانه معشوقه ی ماست.

 

یا علی


تهیه و تنظیم : مهدی حیدرپور

سلام، با تشکر از شما

 

"خودکفایی یک داستان ناتمام"

 

با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=25410

 

در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت.

 

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت نوبت شما: شهید سید تقی حسینی: از سختی های راه مهراسید و روح الله را تنها نگذارید این راه هرچند پر رنج است ولی لذت ابدی شما را تضمین می کند این کوچه ها هرچند پرپیچ و خم است ولی در انتهایش خانه معضوقه ی ماست.

 

یا علی