سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1- همکاری ایران و آذربایجان برای توسعه میادین نفتی

2- آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌ شهرام جزایری

3- ممنوعیت واردات شکر تا بهمن ماه

4-افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران

5- صادرات به عراق ۲۶ درصد افت کرد

6- ۲۰ هزار مسکن مهر آماده تحویل در انتظار آب و برق

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


همکاری ایران و آذربایجان برای توسعه میادین نفتی
ایرنا: پژوهشگاه صنعت نفت و مرکز تحقیقات نفت آذربایجان(موسسه سوکار)، با هدف توسعه میدان‌های نفتی، بهبود برداشت از ذخایر و فعالیت‌های زیست‌محیطی، تفاهمنامه همکاری امضا کردند. امیرعباس حسینی، معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت، اظهار کرد: مرکز تحقیقات نفت آذربایجان با 80 سال تجربه در حوزه استخراج دریایی با تمرکز بر دریای خزر فعالیت می‌کند. وی موضوع این تفاهمنامه را در حوزه بالادستی تمرکز بر مخازن دریاچه خزر دانست و افزود: البته به‌دلیل دغدغه مشترک طرفین نسبت به حفظ محیط زیست و به‌ویژه آلودگی‌های دریاچه خزر، انجام فعالیت‌های زیست محیطی نیز از اهم موضوعات مورد توافق است. معاون فناوری و روابط بین‌الملل پژوهشگاه صنعت نفت، محصوربودن دریاچه خزر و نداشتن ارتباط با آب‌های آزاد را از جمله عواملی دانست که ضرورت توجه به مسایل زیست محیطی را دوچندان می‌کند؛ از این رو ارائه فناوری پاکسازی زیستی خاک‌های آلوده از سوی پژوهشگاه به آذربایجانی بسیار مثمرثمر است.وی افزود: موسسه سوکار در سال‌های اخیر با شتاب‌دهی فعالیت‌ها درحوزه نانو سعی در صنعتی‌سازی محصولات دارد و در این راستا بسیار علاقه‌مند است از تجربیات گروه توسعه فناوری نانو پژوهشگاه صنعت نفت در تجاری‌سازی محصولات خود بهره گیرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شرکت ملی نفت ایران، حسینی گفت: همسایگان ایران برای تامین انرژی در حوزه دریاچه خزر برنامه‌های زیادی دارند.
 
آخرین وضعیت پرداخت بدهی‌ شهرام جزایری
 مهر:مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران با تاکید بر اینکه ظرف هفته آینده، رقم کامل بدهی شهرام جزایری به صندوق را اعلام خواهیم کرد، گفت: اگر شخص شهرام جزایری مانند سایر افرادی که به صندوق خسارت وارد کرده است، خسارت خود را بپردازد و تسویه کند، درباره او فکر خواهیم کرد. طاهر شه‌حامد با اشاره به اعلام آمادگی مجدد شهرام جزایری برای بازگشت به عرصه اقتصادی گفت: بدهی‌های شهرام جزایری به صندوق ضمانت صادرات ایران، به دو بخش تقسیم می‌شود که بخشی از آن را که دادگاه تعیین کرده و به وی ابلاغ شده است، به‌طور کامل پرداخت شده؛ اما بخشی از آن نیز به صندوق باقی مانده است که درحال برآورد دقیق آن هستیم.وی در پاسخ به این سوال که در صورت مراجعه مجدد شهرام جزایری، آیا صندوق ضمانت صادرات ایران مجددا حاضر به ارائه خدمات به وی خواهد بود، تصریح کرد: صندوق ضمانت صادرات ایران با هیچ فردی غرض‌ورزی ندارد و قرار است که این صندوق، به فضای تعاملی با صادرکنندگان و توسعه صادرات غیرنفتی ایران بیندیشد. شه‌حامد ادامه داد: بر همین اساس اگر شخص شهرام جزایری مانند سایر افرادی که به صندوق خسارت وارد کرده است، خسارت خود را بپردازد و تسویه کند، درخصوص او فکر خواهیم کرد. وی تاکید کرد: در این صورت، چنانچه سیستم بانکی کشور حاضر به ارائه تسهیلات به وی شود، ما نیز حاضریم ریسک حاصل از اقدامات صادراتی وی را پوشش دهیم و البته اقدامات کنترلی مضاعفی از سوی صندوق ضمانت صادرات ایران افزون بر بانکها صورت خواهد گرفت. 
 
ممنوعیت واردات شکر تا بهمن ماه
ایسنا: رئیس کمیسیون بازرگانی داخلی و خدمات توزیعی اتاق بازرگانی ایران گفت: واردات شکر به دلیل حمایت از تولیدکنندگان داخلی تا پایان فصل برداشت چغندر ممنوع شد و ثبت سفارش این محصول در بهمن‌ماه انجام خواهد شد. خسرو فروغان گران‌سایه اظهار کرد: درحال حاضر به دلیل اینکه فصل برداشت چغندر است، ثبت سفارش برای واردات شکر به منظور حمایت از تولیدکننده داخلی ممنوع است.وی افزود: نوع ارز برای واردات آتی هنوز مشخص نشده است.به گفته وی پس از مشخص شدن میزان برداشت چغندر داخلی (بهمن) و تعیین نیاز واردات، ثبت سفارش انجام و در بهمن اجازه واردات داده می‌شود.وی اظهار کرد: میزان شکر موجود نشان می‌دهد تا پایان سال کمبود شکر و افزایش نرخ نخواهیم داشت.در تیرماه امسال علیرضا اشرف، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی صنایع قند و شکر اعلام کرده بود با توجه به موجودی حدود یک میلیون و 300 هزار تنی قند و شکر در کشور و تولید این محصول به همین میزان در سال‌جاری، دولت باید از ادامه واردات این محصول جلوگیری کند.به گفته وی موجودی قند و شکر در انبارهای کارخانه‌ها و واردات آنها به اضافه میزان واردات دولت به حدود یک میلیون و 300 هزار تن می‌رسد که با توجه به پیش‌بینی تولید یک میلیون و 300 هزار تنی شکر در سال جاری که از ابتدای مهر ماه آغاز می‌شود، می‌توان گفت که در پایان سال جاری حدود 700 هزار تن از تولید این محصول برای سال آینده باقی می‌ماند. 
 
افزایش سفر گردشگران خارجی به ایران
تسنیم: به نقل از پایگاه اینترنتی ان پی آر با اشاره به افزایش سفر گردشگران به ایران نوشت؛ آژانس‌های مسافرتی آمریکایی می‌گویند درحال برنامه‌ریزی انجام سفرهای بیشتری به ایران هستند.بنابراین گزارش پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی، ایران با افزایش قابل توجه و فزاینده تعداد گردشگران خارجی مواجه شده است.آژانس‌های مسافرتی آمریکایی می‌گویند، آنها در حال برنامه‌ریزی انجام سفرهای بیشتری به ایران هستند. مقامات در ایران می‌گویند در حال صدور روادید گردشگری بیشتری هستند.اکثر گردشگران غربی در قالب تورهای مسافری به ایران سفر می‌کنند که معمولا از تهران شروع می‌شود؛. اما به گردشگران توصیه می‌شود علاوه بر پایتخت، به شهرهای دیگری همچون اصفهان نیز سر بزنند که دارای عالی‌ترین مساجد جهان است.یک فعال گردشگری در این باره گفت: «اگر شما به اصفهان بروید، پشیمان نمی شوید... برای مثال یک مسجد قدیمی در اصفهان هست به نام منارجنبان که دارای دو مناره است. اگر شما بر بالای یکی از مناره‌ها بروید و سعی کنید مناره را تکان بدهید، مناره تکان می‌خورد. قدمت این مسجد به قرن‌ها قبل بازمی‌گردد». وی همچنین گردشگران را به یک تجربه اصیل فارسی دعوت می‌کند: نوشیدن چای در هتل عباسی. «به متکاهای ایرانی تکیه بدهید... و به صدای فواره‌ها و پرنده‌های آوازخوان گوش فرا دهید» تا واقعا در فرهنگ ایرانی غوطه‌ور شوید. 
 
صادرات به عراق ۲۶ درصد افت کرد
ایلنا: مسئول دفتر امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران گفت: هر ساله حدود ۱۰ تا ۱۲ نمایشگاه بین‌المللی دراقیلم کردستان برگزار می‌کردیم که همه منجر به عقد قرارداد وصادرات کالاهای مختلف می‌شد؛ اما این پروسه تا حدودی به تعطیلی کشیده شده است. مجید قربانی‌فراز، مسئول دفتر امور تجاری عراق در سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: طی شش ماه ابتدای سال ۹۳ رقمی به ارزش ۲ میلیارد و ۱۶۹ میلیون دلار کالا به عراق صادر شده است، همچنین در این مدت۴۰۰ میلیون دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی و حدود ۲۰ میلیون دلار واردات کالایی از عراق صورت گرفته است.وی خاطر نشان کرد: در رأس صادرات کالا به عراق مصالح ساختمانی (سیمان وکاشی) بوده که نسبت به سال گذشته ودر همین مدت میزان صادرات کالایی به این کشور ۲۶ درصد کاهش یافته است. قربانی‌فراز، علت اصلی کاهش صادرات را بی‌ثباتی در عراق ودر مرزهای شمالی کشور اعلام کرد و گفت: این موضوع نه‌تنها باعث کاهش صادرات شده بلکه از ۲۰ خرداد به بعد هیچگونه نمایشگاهی در عراق نداشته‌ایم. وی گفت: هر چند عراق شریک اول صادراتی ما محسوب می‌شود؛ اما شریک تجاری ما به لحاظ آمار کشور چین است که مقادیر زیادی نفت به این کشور می‌فروشیم و به نوعی به چین تنها خام‌فروشی داریم و شریک اصلی صادرات کالای با ارزش افزوده بالا برای ما کشور عراق است. قربانی‌فراز در خاتمه ابراز امیدواری کرد؛ شرکتهای توانمند صادراتی بتوانند میزان صادرات خود به عراق را افزایش دهند. 
 
۲۰ هزار مسکن مهر آماده تحویل در انتظار آب و برق
فارس:مدیرعامل شهر پرند با بیان اینکه ۲۰ هزار مسکن مهر آماده تحویل در انتظار انشعاب آب و برق است، گفت: تبدیل مسکن مهر ۹۹ساله به خودمالکی در قانون ساماندهی و حمایت از تولید مسکن نیست، اما مصوبه مجمع عمومی دارد و به تائید وزیر راه و شهرسازی رسیده است. باران‌هاشم‌زهی ادامه داد: به هر حال این موضوع به اطلاع شرکت‌های تعاونی مسکن رسیده است، تا متقاضیانی که علاقه‌مند به تبدیل مسکن مهر 99 ساله به خود مالکی هستند، اقدامات لازم را انجام دهند.وزیر راه و شهرسازی درحالی با تعیین قیمت اراضی مسکن مهر 99 ساله توسط کارشناس رسمی دادگستری با لحاظ زمان واگذاری واحدها موافقت کرده که این اقدام خلاف قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن و آئین‌نامه اجرایی آن است.اگر چه این اقدام از سوی آخوندی تایید شده، نیازمند مصوبه مجلس و یا حداقل نیازمند مصوبه هیات وزیران است.هاشم‌زهی در پاسخ به این سوال که آیا این روزها سرعت نصب انشعاب آب و برق واحدهای مسکن مهر با توجه به ابلاغ اعتبار 300 میلیارد تومانی از سوی دولت افزایش یافته است یا نه، گفت: به هر حال کار ساخت واحدهای مسکن مهر انجام شده است و مابقی کار و نصب انشعابها بر عهده وزارت نیرو و وزارت نفت است.وی تصریح کرد: درحال حاضر 20 هزار مسکن مهر در شهر پرند تکمیل شده و منتظر نصب انشعاب آب، برق و گاز است.
مهدی حیدرپور

fhlsm,gdk

.