سردبیر آزاداندیش


همانگونه که شما شهروندگرامی‌ درجریان هستید اواخر شهریورماه سال جاری خبری از سوی بانک مرکزی منتشر شد با عنوان طرح دریافت کارمزد از دستگاه‌های کارت‌خوان‌، بدین شکل که بانک مرکزی به ازای هر تراکنش در دستگاه‌های کارتخوان فروشگاهی مبلغ 100 تا 120 تومان از دارندگان این دستگاه‌ها کارمزد دریافت می‌کند که این کارمزد از حساب بانکی آنها کسر خواهد شد.

این خبر جامعه بازار و اصناف را بسیار نگران کرد و منتقدان این طرح بر این باورند‌، رویه‌ای که موجب شده بود گردش وجه نقد در کشور به حداقل برسد و گزینه مطلوب مردم جهت استفاده از خدمات نوین بانکداری الکترونیک جایگزین گردش اسکناس در کشور گردیده بود با اجرایی این طرح سیر نزولی را شاهد خواهد بود. در این بین بر‌اساس موجی از نارضایی و ناهماهنگی میان اصناف و دارندگان کارت‌خوان‌ها از یک سو و مردم و خریداران از سوی دیگر باعث شد در هفته ابتدای مهرماه هیئت دولت، خبری منتشر کند که اخذ کارمزد از دارندگان دستگاه‌های کارت‌خوان فعلا اجرایی نخواهد شد تا در آینده در این خصوص تصمیم‌گیری شود.

اما در هفته پایانی مهرماه دوباره خبری از طرف دبیرکل بانک مرکزی منتشر شده مبنی بر این موضوع که‌، اگر بخواهیم سیستم‌های ما به روز شود و استمرار پیدا کند، ناگزیر باید هزینه آن را استفاده کننده از این خدمات متقبل شود و از سوی دیگر به جهت توسعه صنعت بانک‌داری الکترونیک‌، دریافت کارمزد از کارت‌خوان‌ها قطعی و اجرایی است‌.

پرونده کارمزد فروشگاهی

در این راستا محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی طی گفتگو با تسنیم گفت: ورود بانک مرکزی به این مسائل به‌خاطر نفع و ضرر بانک مرکزی یا نظام بانکی نیست بلکه این بانک به‌خاطر نقش حاکمیت و آینده‌اندیشی به چنین مسائلی ورود می‌کند. بدین منظور راهی جز دریافت کارمزد نیست چرا که صنعت بانک‌داری الکترونیک ایجاد شده جزو پرمشغله‌ترین صنایع قرار گرفته است و بناست این صنعت با موفقیت و دستاوردهای جدید به کار خود ادامه دهد، از همین رو باید هزینه‌های آن نیز تأمین شود.

بانک مرکزی دلایل خود را در شورای پول و اعتبار مطرح می‌کند و از آنجایی که شورا نهادی فرادستگاهی است به‌طور حتم بهترین تصمیم درباره دریافت کارمزد از کارت‌خوان‌ها در این شورا گرفته خواهد شد.

در پایان و به نظر نگارنده "مهدی حیدرپور " اجرایی این طرح باعث می‌شود از یک سو بر قیمت تمام شده کالا و خدمات تاثیرگذار خواهد بود و از سوی دیگر بسیاری از صنوف ضعیف از دریافت کارتخوان انصراف می‌دهند و دریافت نقدی را به کارت ترجیح می‌دهند و در نهایت موجب فاصله میان اصناف و دولت محترم در خصوص همکاری بخش خصوصی و قوه مجریه جهت حل مشکلات اقتصادی خواهد بود.

.

نظرات  (۱)

سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" برگی دیگر از پرونده کارمزد فروشگاه‌ها ورق خورد "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/35774
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"آیت‌الله مهدوی کنی (ره): اگر روزی آمریکا و رژیم صهیونیستی و سایر دشمنان اسلام و جمهوری اسلامی از روش ما حمایت و تمجید کردند، باید بدانیم که قطعاً اشکالی در کارمان بوده است."
یا علی