سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

همانگونه که شما خواننده فهیم درجریان هستید، وام در زندگی‌های ما خواسته یا ناخواسته ریشه دوانده و موجب شده است مردم ایران وام گیرنده‌ترین مردم در دنیا شوند.یکی از اصلی‌ترین خواسته‌های هر فرد در زندگی، آرامش و آسایش است‌. جوان ایرانی هم یکی از مراحل رسیدن به آسایش و آرامش‌، تشکیل خانواده می‌داند و در این بین یکی از پیش‌نیاز‌های اصلی شروع یک زندگی وام ازدواج است.با این حال در اوخر خرداد بود که مدیر کل بانک مرکزی از ناتوانی بانک‌ها در تامین منابع وام ازدواج خبرداد و اعلام شد تا اطلاع ثانوی وام ازدواج پرداخت نمی شود.بعد از یک ماه از این تصمیم عجیب دولت،بااعتراض شهروندان و مجلس به این اقدام دولت ، دوباره بحث پرداخت وام ازدواج رونق گرفت که در این خصوص جهت ثبت نام وام ازدواج اطلاعیه ای از طرف بانک مرکزی  مهرماه سال جاری منتشر شد که در اطلاعیه ای شرایط در یافت وام ازدواج اطلاع رسانی شده است که در این راستا پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران به جزئیات این اطلاعیه پرداخته است که در آدامه می خوانیم
  الف - شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات ازدواج

           1- دارا بودن  تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

           2-  به هر یک از زوجـــین مــبلغ 30 میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد. 

تبصره 1 :  کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده ، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سند ازدواج تلقی می‌گردد .

  تبصره 2 :  اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود .

           3- دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی . 

           4- تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط یکبار به متقاضیان پرداخت می‌شود .

           5- متقاضیان تسهیلات قرض الحسنه ازدواج فقط از تاریخ وقوع عقد تا پایان سال بعد فرصت استفاده از تسهیلات موصوف را دارند .

    ب - مدارک مورد نیاز

           1- اصل و کپی سند ازدواج . 

           2- اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین .

           3- اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین .
 
           4- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین .

           5- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن .

           6- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین .

           7- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام .

    پ- شرایط ضامنین (یکی از موارد ذیل به تشخیص بانک مربوطه)
 

          تبصره 1 : اعمال شرایط ذیـل منوط به تشخیص مسئول بانک و با تـوجه به سوابق بانکی و اهلیت مشتری تعیین خواهد شد
    
          1-  چنانـچه متقاضی دریافت تسـهیلات ازدواج ، کارمند رسمی یا پیمانی دولت ، نیروی  نظامی و انتظامی ، نـهـادها و مـوسسات عمومی (نظیر شهرداری‌ و بنیاد ، کمیته امداد ، هـلال احمر) باشد ، ارائه گواهی تـعهد کسر اقساط از  سازمان مربوطه به همراه ارائه فـیش حقوق وحکم کارگزینی ، و در صورتیکه مانده حقوق نامبرده  کفایت نماید ، نیازی به اخذ ضامن نمی‌باشد .
 
          2- ضمانت یک نفر کارمند رسمی ، پیمانی ، بازنشسته دولت ، نــیروی نظامی و انتظامی ، نـــهـادها و مـوسسات  عمومی (نظیرشهرداری‌ و بنیاد ، کمیته امداد ، هلال احمر) ، کارگر یا کارمند شرکت‌های تولیدی صنعتی بزرگ و فعال ، با ارائـه آخرین فیش حقوقی و حکم کارگزینی و ...

          3- ضمانت یک نفر کاسب دارای پروانه کسب که در زمان اعطای تسهیلات دارای فعالیت اقتصادی دایر باشد .
 
          4- ضمانت یک نفر دارنده حساب جاری فعال و خوش حساب که به تایید و تشخیص شعبه پرداخت کننده رسیده باشد .
 
          5- در مورد متقاضیان تسهیلات در مناطق روستایی ، ضمانت یک نفر ساکن روستا که اهلیت و صلاحیت وی توسط شورای اسلامی روستا تایید شود (ممهور به مهر شورا) .
         
    ج- روش ثبت نام

  کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط فوق می‌باشند ، ابتدا باید از طریق همین سایت ثبت نـام کرده  و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت آمیِز بودن مراحل ثبت نام ، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می‌باشد ، به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود
 
متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به همین سایت مراجعه کرده و در صورتیکه شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام  می‌گردد ، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند . بدیـهی است در صورت عدم مــــراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده ، ثبت نـام آنهاکان لم یکن تلقی می‌گردد .
 
    د- مدت بازپرداخت تسهیلات و کارمزد

          - مدت بازپرداخت تسهیلات 36ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط ، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد .

          - نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4درصد تعیین می‌گردد .

بانک مرکزی با تشریح نحوه ثبت‌نام متقاضیان وام ازدواج، اعلام کرد: مهلت تکمیل مدارک مورد نیاز دوماه از زمان ثبت‌نام است. بانک مرکزی با تاکید بر اینکه 16بانک دولتی و خصوصی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج پرداخت می‌کنند، اعلام کرد: متقاضیان وام ازدواج که به شعب بانک‌ها مراجعه کرده‌اند، حداکثر طی دو‌ماه باید مدارک خود را تکمیل کنند. تمام متقاضیان وام ازدواج، ابتدا باید از طریق سامانه ازدواج به نشانی ve. cbi. ir ثبت‌نام کرده، فرم مربوطه را تکمیل کنند و در صورت موفقیت‌آمیز‌بودن مراحل ثبت‌نام، یک کد رهگیری 10رقمی محرمانه که مربوط به متقاضی است، به شخص ثبت‌نام‌کننده داده می‌شود. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی ، متقاضیان موظف هستند برای اطلاع از وضعیت ثبت‌نام خود و همچنین نام شعبه مربوطه، به همان سایت مراجعه کرده و در صورتی‌ که شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر 12روز کاری، به شعبه تعیین‌ شده مراجعه کرده و نسبت به پذیرش و اخذ وام اقدام کنند. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمـان تعیین‌شده، ثبت‌نام آنها کان‌لم‌یکن تلقی می‌شود.
درپایان و به نظر نگارنده " مهدی حیدرپور "به هر صورت تهیه مخارج ازدواج و آغاز یک زندگی مشترک آنقدر سنگین است که هر جوانی از هرمیزان کمکی که به او شود، استقبال می‌کند. حتی اگر این کمک به‌صورت وام باشد و تهیه آن با انواع مشکلات و دردسرها همراه باشد.

امید است دولت تدبیر و امید در زمینه پرداخت وام  به کلیه متقاضیان و با در نظر گرفتن تسهیلات مناسب،باعث شود تا شعار تدبیر و امید که درجامعه همچنان بر سر زبانها است گسترش یابد.

تهیه وتنظیم : مهدی حیدرپور

مدیر پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

نظرات  (۲)

سلام دوستان اگه میخواهید 5 میلیون بگیرید حتما بانک ملی ثبت نام کنید البته باید یکی از سه رط زیر را داشته باشد
1-فوت پدر
2-مهریه زیر 110 تا سکه
3-دانشجو بودن
یکی از اشنایان ما همین چند وقت پیش گرفت 5 میلیون

سلام، با تشکر از شما

 

"شرایط جدید ثبت نام وام ازدواج"

 

با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=26433

 

در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت.

 

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت نوبت شما: بیایید اگر گناه می کنیم نگوییم: "جوانی"  کردم... به جوانی علی اکبر علیه السلام  بر می خورد....

 

یا علی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .