سردبیر آزاداندیش

حذف یارانه نقدی اغنیا تا پایان سال ۹۳


بر اساس بند (و) تبصره‌۲۱ قانون بودجه سال جاری یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوار‌های متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت می‌گردد که عملا تا‌کنون قانون حذف یارانه پردرآمدها اجرا نشده و طی این هفته نیز پر درآمدها مرحله ۴۵ یارانه خود را ‌دریافت خواهندکرد.

امادردولت  یازدهم پرداخت نقدی به مشکلی مهم برای دولت بدل شده است ، چراکه طبق لایحه‌ بودجه سال 93 که رئیس‌جمهور در اختیار مجلس قرار داد، در مجموع برای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها 38 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد؛ رقمی که جوابگوی 71 میلیون و‌ 62 هزار ایرانی نبود و طبق اعلام مرکز آمار ایران که درسال ‌92 میزان جمعیت ایران را‌ 77 میلیون و 48 هزار اعلام کرد در مجموع سازمان هدفمندی، پولی برای پرداخت یارانه به بیش از پنج میلیون و 986 هزار نفر نداشت.

نکته قابل تامل این است که‌ با وجود ثبت‌نام مجدد در مرحله دوم و انصراف حدود‌ 2.5 میلیون نفری بازهم حداقل 73 میلیون نفر همان‌ 45 هزار و500 ‌تومان را خواهان شدند و دریافتی آنها از سال 1389‌ ادامه دارد، از سوی دیگر طبق گزارش منتشرشده توسط سازمان هدفمندی تعداد یارانه‌بگیران در سال جاری افزایش یافته و به 76 میلیون نفر رسیده است.

با این حال اگر دولت قصد داشته باشد با همین شیوه پیش برود و همچنان به تمام ثبت‌نام‌کنندگان یارانه پرداخت کند، یا باید به فکر کسب درآمد جدیدی برای تامین منابع آن باشد یا بازهم از سهم 30 درصدی بخش تولید یا سهم ‌20 درصدی بخش توسعه خدمات عمومی و بهداشتی کسر کند.http://harfeto.ir/sites/default/files/Capture_508.PNG?1415874027


در همین حال و طی روزهای اخیر خبری منتشر شده با این عنوان "حذف یارانه اغنیا تا پایان سال 93"؛ این خبر درحالی منتشر می شود که مسئولان به‌رغم تکلیف بودجه ۹۳ هنوز اقدام به حذف یارانه نقدی پردرآمدها نکرده اند و تنها ربیعی وزیر کار از حذف یارانه نقدی اغنیا طی ماه‌های آتی خبرداده است: تا پایان سال تصمیم‌گیری‌ها بر اساس شناسایی خانوارها انجام می‌گیرد.

او این را هم گفته که: یکی از مشکلاتی که در بخش یارانه‌های نقدی با آن روبه‌رو هستیم ضعف در شناسایی خانوارهاست که قرار شده بانک اطلاعاتی با همکاری دستگاه‌ها تشکیل شود و به‌طور حتم ظرف ماه‌های آتی درصد خطاها کاسته خواهد شد و در این صورت می‌توانیم تعداد دقیق نیازمندان و افرادی که باید به آنها یارانه تعلق گیرد، شناسایی کنیم. قطعا تا پایان سال تصمیم‌گیری‌ها بر اساس شناسایی خانوارها انجام می‌گیرد ضمن اینکه ما نمی‌خواهیم بی‌عدالتی با تصمیم‌گیری‌هایمان همراه شود.

موضوعی که اگر به درستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد مزیت های همچون ایجادشغل بیشتر، توزیع عادلانه ثروت، کاهش فاصله طبقاتی، برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی و ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه گسترش تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و بیمه درمان را به همراه خواهد داشت.

در پایان و به نظر نگارنده”مهدی حیدرپور ” با توجه به اینکه‌۱۰ میلیون نفر دارای درآمد بالا هستند که اگر یارانه نقدی آنها حذف شود.

جمع و تفریق‌ها نشان می‌دهد که این ۱۰ میلیون نفر ماهانه در مجموع ‌۴۴۵ میلیارد تومان یارانه نقدی می‌گیرند که با حذف یارانه اغنیا، دولت می تواند با این مبلغ اقشار آسیب‌پذیر و مصارف دیگر قانونی را به بهترین شکل ممکن تحت حمایت و پوشش قراردهد.

منتشر شده در:

http://namanews.com/News/106321/%D9%BE%D8%B1%D8%AF%D8%B1%D8%A2%D9%85%D8%AF%D9%87%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D9%87%D9%85-%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%DB%8C-%DA%AF%DB%8C%D8%B1%D9%86%D8%AF--

.