سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  استفاده از واکس میوه در تمام دنیا رایج است

2- قیمت نان بربری کاهش پیدا کرد

3- کمبود گوسفند و افزایش قیمت گوشت

4- کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده است

5- اعتراض صداوسیما به دولت بابت بودجه‌

6- افزایش قیمت سکه حبابی نیست

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


استفاده از واکس میوه در تمام دنیا رایج است

مهر: رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه در همه دنیا برای افزایش ماندگاری محصولات کشاورزی از واکس استفاده می‌شود، گفت: تشخیص این مساله که استفاده از واکس مجاز است یا نه، برعهده وزارت بهداشت است.محمدعلی باغستانی، در جمع خبرنگاران درمورد هورمون اتفون اظهارداشت: هورمون اتفون یا سم سرخ به مفهوم سم که آفتی را بکشد نیست این هورمون گازی به نام اتیلن تولید می‌کند و این گاز باعث تسریع در رسیدگی میوه‌ها می‌شود. رئیس سازمان حفظ نباتات با بیان اینکه موز به صورت سبز وارد کشور می‌شود و رسیده آن را نمی توان خریداری کرد، گفت: استفاده از همین گاز سبب تسریع در رسیدگی این میوه می‌شود، ضمن اینکه هر ترکیب شیمیایی که در کشور مصرف می‌شود باید در هیات نظارت بر سموم به ثبت برسد و بر این اساس اجازه مصرف به آن داده می‌شود.رئیس سازمان حفظ نباتات تصریح کرد: با توجه به اینکه ترکیب مذکور یا ترکیبات مشابه آن در کشور به ثبت نرسیده درخواست ما این بوده که این ترکیب ابتدا ثبت شود. دوم اینکه این مساله که آیا اتفون بر روی انسان تاثیر منفی دارد، بررسی شود. علاوه بر این، در دنیا برای رسیدن میوه از این هورمون استفاده می‌شود. باغستانی گفت: ما به شبکه حفظ نباتات استان‌ها اعلام کردیم که چون هنوز وزارت بهداشت جواب قطعی در این رابطه نداده است، فعلا از این هورمون استفاده نکنند. 

قیمت نان بربری کاهش پیدا کرد

ایرنا: معاون برنامه‌ریزی و اشتغال استانداری تهران، از کاهش 500 ریالی نان سنتی بربری و همچنین آغاز به کار بازرسی از خبازی‌های پایتخت خبر داد. نعمت‌ا... ترکی ضمن تاکید بر اجرای دستورالعمل دولت مبنی بر افزایش حداکثر 30 درصدی قیمت انواع نان سنتی در شهر تهران، افزود: قیمت نان بربری که بیش از 30 درصد گران شده بود از 700 به 650 تومان کاهش پیدا کرد.وی با اشاره به جلسه یکشنبه شب کارگروه تنظیم بازار استانداری تهران با رویکرد اصلاح قیمت نان، افزود: در بررسی صورت گرفته با اتحادیه نانوایان تهران درخصوص کاهش 500 ریالی نان بربری در شهر تهران به توافق رسیدیم و مصوبه مربوطه به منظور اجرا به اتحادیه نانوایان تهران ابلاغ شد. وی همچنین درباره انتقادات مردمی درخصوص عدم تغییر کیفیت نان با وجود افزایش قیمت، ضمن تائید این موضوع و با بیان اینکه، نانوایان نیز با اصلاح قیمت‌ها تا حدودی منتفع شده‌اند، گفت: به‌طور حتم انتقادات مردمی درخصوص عدم تغییر در کیفیت نان با وجود افزایش 30 درصدی قیمت این ماده غذایی منطقی است. وی تنها راهکار افزایش کیفیت نان را حذف یارانه از صنعت آرد و نان کشور و آزادپز شدن خبازها عنوان کرد و افزود: در همین راستا و مطابق با توافقات صورت گرفته با اتحادیه نانوایان حداقل 20 درصد از نانوایان شهر تهران بصورت آزمایشی و به منظور ارتقای کیفیت و جلوگیری از دورریزشدن نان تا پایان سال جاری آزادپز خواهند شد. 

کمبود گوسفند و افزایش قیمت گوشت

ایسنا: مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران از کمبود مقطعی دام سبک در ایام اربعین به دلیل نبود مدیریت و ساماندهی صحیح در بازار خبر داد و گفت:‌ نقص در زنجیره تولید تا مصرف باعث شده قیمت گوشت قرمز در ایام خاصی مانند اربعین به‌صورت ناگهانی تغییر کند و اکنون قیمت این محصول به بیش از کیلویی 30هزار تومان رسیده است.سعید سلطانی اظهار کرد: در این میان دلالان سودجو به صورت ناگهانی از چند روز قبل تا چند روز پس از مراسم‌هایی مانند اربعین، قیمت قربانی را هرطور خواستند تغییر دادند.وی افزود: به‌رغم وجود قانون و مصوبه دولتی برای واگذاری بازار گوشت قرمز به بخش خصوصی، خصوصی‌سازی معطل مانده و اجرای این قانون به سلیقه‌های شخصی برخی مدیران محدود شده است. مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران ادامه داد: وزارت جهاد کشاورزی به‌جای صرف هزینه‌های هنگفت برای تنظیم بازار محصولات کشاورزی مانند گوشت قرمز آن هم در ایام خاصی مانند اربعین می‌تواند بخشی از امکانات خود را با قیمت مناسب دراختیار تشکل‌های بخش خصوصی توانمند قرار دهد تا ساماندهی بازار این محصولات به بهترین نحو صورت گیرد. سلطانی گفت: درحال حاضر وضعیت بازار گوشت قرمز به‌گونه‌ای است که دامدار همواره هر کیلوگرم لاشه را کمتر از 20 هزار تومان می‌فروشد و متضرر می‌شود اما از سوی دیگر گوشت قرمز همیشه بیش از 50 درصد گران‌تر از این قیمت (بیش از کیلویی 30هزار تومان) به دست مصرف کننده می‌رسد که او هم ناراضی است.

کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده است

فارس: دبیرکل اوپک با اذعان به اینکه کاهش قیمت نفت بیش از حد بوده، این امر را ناشی از فعالیت دلالان و نه عوامل پایه‌ای دانست و هشدار داد اگر سرمایه‌گذاری در بخش بالادستی نفت متوقف شود، قیمت نفت به ۱۴۷ دلار سال ۲۰۰۸ بازمی‌گردد. رویترز نوشت؛ عبدا... البدری، دبیرکل اوپک با توضیح اینکه کشورهای عضو اوپک می‌توانند کاهش قیمت نفت را تحمل کنند و سقف تولید را تغییر ندهند، گفت، ضعف بازار ناشی از عوامل پایه‌ای عرضه و تقاضا نیست و می‌تواند به علت فعالیت‌های دلالان باشد. وی که در کنفرانسی در ابوظبی صحبت می‌کرد با دفاع از تصمیم اوپک در ماه نوامبر مبنی بر عدم کاهش سقف تولید روزانه 30 میلیون بشکه‌ای خود به‌رغم کاهش شدید قیمت نفت افزود: ما توافق کردیم که ادامه تولید (در سطح کنونی) برای دوره بعد اهمیت دارد. این تصمیم با موافقت تمامی وزرای عضو گرفته شد. این تصمیم اتخاذ شده است، همه چیز طبق روال پیشین ادامه خواهد‌یافت. پس از اینکه قیمت نفت برنت روز جمعه به کمتر از 62 دلار در هر بشکه رسید، سیاست اوپک (تصمیم اتخاذ شده) همچنان عامل تعیین‌کننده و تاثیرگذار بر چشم‌انداز جهانی اقتصاد به‌شمار می‌رود.علی العمر، وزیر انرژی کویت روز یکشنبه گفت: تصمیم اوپک مبنی بر حفظ سقف تولید با قصد حفظ سهم این سازمان از بازار اتخاذ شد حتی اگر این تصمیم تاثیر منفی بر قیمت‌ها داشته باشد.اما البدری خاطر نشان کرد، کاهش قیمت نفت بیش از حد صورت گرفته است. 

اعتراض صداوسیما به دولت بابت بودجه‌

ایلنا:عضو کمیسیون برنامه و  بودجه مجلس گفت: برخی از نهادها مانند صداوسیما از رشد اندک بودجه خود شکایت دارند. جعفر قادری درخصوص سهم فاینانس در منابع درآمدی بودجه سال 94 گفت: به‌طور معمول هرساله ما اجازه ورود 30 میلیارد دلار از درآمدهای فاینانس به کشور را صادر می‌کنیم و درحال حاضر نیز مجوزهای گذشته کماکان به قوت خود باقی است، اما نکته مهم در این مساله این است که آیا کشوری وجود دارد که در سال آینده به ما فاینانس بدهد یا خیر؟ قادری در ادامه گفت: تا به حال و در سال جاری 22 میلیارد دلار از طریق کشور چین به صورت فاینانس کسب شده است که مجددا این کشور اعلام آمادگی کرده است که سال آینده، در حدود 30 میلیارد دلار دیگر فاینانس دهد، اما کماکان مشخص نیست که نتیجه این توافق چگونه است. وی با اشاره به روند نزولی قیمت جهانی نفت اعلام کرد: به عقیده بنده قیمت نفت باید در بودجه سال 94 تعدیل شود، در عین حال بعضی از انتظارات مانند نیاز کارمندان به افزایش دستمزد وجود دارد که در همین راستا انتظار دارند تا مجلس به آنها کمک کند، یا از سوی دیگر بعضی از بخش‌های اداری به عدم رشد بودجه سازمان خود در بودجه سال 94 شکایت دارند.این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد:شاهد مشکلاتی در بودجه هستیم، به همین علت ما نیاز داریم تا این بودجه اصلاح شود. زیرا برخی از نهادها مانند صداوسیما نیز از رشد اندک بودجه خود شکایت دارند و اعلام کرده‌اند که بودجه آنها فقط  4 درصد رشد داشته است. 

افزایش قیمت سکه حبابی نیست

تسنیم: رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران قیمت‌های حال حاضر طلا و سکه را منطقی دانست و گفت: میزان عرضه و تقاضا کاملا منطقی است و سکه دارای حباب قیمت نیست و افزایش قیمت طلا و ارز در بازار در پی افزایش قیمت نرخ ارز و اونس جهانی طلاست. محمد کشتی‌آرای در رابطه با افزایش قیمت طلا و سکه در بازار، اظهار کرد: افزایش قیمت طلا و سکه در بازار در پی افزایش ارزش جهانی طلا و تقویت نرخ ارز در بازار بوده است. وی در پاسخ به این سوال که چرا ارزش طلا در بازارهای  جهانی افزایش یافته است، گفت: به‌دلیل تقارن زمانی با ایام پایان سال میلادی و کاهش قیمت فروش نفت ارزش طلا در بازارهای جهانی افزایش یافته است.این فعال صنفی تاکید کرد: کاهش ارزش سهام بازار‌های آسیا و اروپا در کنار تقویت ارزش دلار بر افزایش ارزش جهانی طلا بی‌تاثیر نبوده است. کشتی‌آرای در پاسخ به این سوال که افزایش قیمت طلا در بازار تهران بر ریزش شاخص سهام در کشور تاثیر گذار بوده است،‌ گفت: درحال حاضر تغییرات قیمت طلا در بازار ایران تاثیری بر شاخص‌های بازار سهام ندارد و به‌صورت کاملا موازی درحرکت هستند. رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر تهران افزود: درحال حاضر قیمت سکه در بازار منطقی و بدون حباب است و این موضوع به‌دلیل آن است که حجم عرضه و تقاضا کاملا منطقی بوده و بازار دارای جو غیرمتعارف نیست.

fhlsm,gdk

.