سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  هشدار ارزی 3 نماینده اقتصاددان به روحانی

2- خودروهای فرسوده دولتی با اجرای مزایده اسقاط می‌شوند

3- ایران ۳ محموله گازوئیل وارد می‌کند

4- بورس بالاخره مثبت شد

5- کیفیت آب تهران خط قرمز وزارت نیرو است

6- استفاده از خمیرمرغ  مجاز شد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


هشدار ارزی 3 نماینده اقتصاددان به روحانی

مهر: سه نماینده اقتصاددان مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهور نسبت به نوسانات اخیر ارزی هشدار دادند و مطرح کردند: عدم مدیریت بازار ارز خطر جدیدی برای اقدامات ضدتورمی دولت است. در نامه احمد توکلی، الیاس نادران و غلامرضا مصباحی‌مقدم سه نماینده اقتصاددان مجلس به رئیس‌جمهور آمده است: «نوسانات صعودی قیمت ارز در بازار تهران و به‌طور همزمان افزایش قیمت سکه و کاهش ارزش شاخص بازار بورس، علائم ناخوشایندی است که ممکن است سرآغاز دوره جدیدی از تلاطم بازار ارز باشد، و موجب افزایش تازه­ای در هزینه تولید و کاهش قدرت بنگاه‌­های تولیدی در تأمین سرمایه در گردش و کاهش تولید ناشی از این دو عامل شود و رکود موجود را دو چندان سازد. علاوه بر آن، گرانی ناشی از انتظارات نامناسب، و با وقفه‌ای نسبت به آن، افزایش هزینه تولید، ممکن است وارد صحنه شوند و تورمی را که رو به کاهش بود، مجدداً تشدید کنند. این فرآیند، خروج سرمایه از بورس را شدت می­‌بخشد و فشار بر بنگاه­‌ها را بیشتر می‌­کند و با تقویت انتظارات نامناسب تورم را هم­ افزون می­‌سازد. اضافه بر اینها، کاهش قیمت نفت و اثر رکود تشدیدشده امسال بر درآمدهای مالیاتی سال آتی، دولت را در تنظیم بودجه بدون کسری با مشکلات جدی روبه‌رو می‌­سازد؛ به‌ویژه آنکه دولت و مجلس به شرایط تحریمی کم‌توجه‌­اند و عدم صرفه‌­جویی در دولت و خلق هزینه در مجلس ادامه دارد. 

خودروهای فرسوده دولتی با اجرای مزایده اسقاط می‌شوند

آرمان: در سومین جلسه کارگروه هماهنگی نوسازی ناوگان طرح جدید از رده خارج نمودن خودروهای فرسوده دولتی با استفاده از مزایده مصوب گردید. حسین‌هاشمی، سرپرست معاونت نوسازی ناوگان  ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت ضمن اعلام این خبر  گفت: بر این اساس، سازمان‌ها و شرکت‌های دولتی، خودروهای فرسوده خود را در سایت نرم‌افزاری مربوطه ثبت‌نام نموده و پس از انجام تشریفات قانونی که به‌صورت مزایده و با حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی و مراکز اسقاط داوطلب سراسر کشور برگزار می‌گردد، اداره کل اموال دولتی وزارت اقتصاد و دارایی به‌عنوان مجری طرح، نسبت به تخصیص خودروها به مرکز اسقاط واجد شرایط، اقدام می‌نماید. ‌هاشمی افزود: در فرآیند جدید که پس از بررسی‌های کارشناسی در جلسات کارگروه نوسازی ناوگان نهایی گردیده است  با هدف سرعت بخشیدن به از رده خارج کردن خودرو‌های دولتی، طرح جدید با همکاری وزارت اقتصاد و دارایی تا پایان ماه جاری  نهایی شده و روند توقف خودرو‌های دولتی از ماه آینده با ابلاغ دستورالعمل جدید فعال خواهد شد. سرپرست نوسازی ناوگان ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت با اشاره به حدود 30 هزار خودرو فرسوده دولتی که با اجرای این طرح  در فرآیند اسقاط قرار خواهند گرفت اظهار کرد: خودرو‌های فرسوده دولتی هیچ‌گونه یارانه و تسهیلات از منابع عمومی دریافت نکرده و دستگاه‌های دولتی جهت شماره گذاری خودرو‌های جدید باید خودرو‌های فرسوده خود را از رده خارج کنند. 

ایران ۳ محموله گازوئیل وارد می‌کند

تسنیم: ایران پس از وقفه‌ای چند ماهه به دلیل افزایش مصرف نفت حرارتی در طول فصل زمستان، واردات گازوئیل را در سه ماهه پایانی ۲۰۱۴ از سر گرفته است، اما با توجه به فصلی بودن تقاضا، بعید به نظر می‌رسد این واردات ادامه یابد. به گزارش رویترز، منابع صنعتی گفتند، ایران پس از وقفه‌ای چند ماهه به دلیل افزایش مصرف نفت حرارتی در طول فصل زمستان، واردات گازوئیل را در سه ماهه پایانی امسال از سر گرفته است، اما با توجه به فصلی بودن تقاضا، بعید به نظر می‌رسد این واردات ادامه یابد. به گفته تجار، انتظار نمی‌رود واردات گازوئیل از سوی ایران تاثیر ملموسی بر بازار آسیا بگذارد، زیرا حجم واردات بسیار پایین است و در زمانی انجام می‌شود که منطقه با فزونی عرضه مواجه است. محسن قمصری، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران گفت: «واردات گازوئیل به‌دلیل شرایط فصلی انجام شده است و مطمئنا ادامه نخواهد داشت». قمصری تاکید کرد، در طی 2 ماه گذشته تنها حجم کمی گازوئیل وارد کشور شده است. یک منبع آگاه که نخواست نامش فاش شود، اظهار کرد: انتظار می‌رود ایران امسال حدود 2 تا 3 محموله گازوئیل با سولفور بالا وارد کند. وی افزود: «این واردات ممکن ست مشابه سال قبل باشد و به اندازه 2 و 3 سال قبل قابل توجه نخواهد بود، زیرا تولید (داخل) بالاست.»یک تاجر در این باره گفت، هر محموله احتمالا حامل حدود 60 هزار تن گازوئیل است. 

بورس بالاخره مثبت شد

ایسنا: شاخص بورس تهران بعد از یک هفته حرکت نزولی،دیروز با افزایش نسبی قیمت‌ها مواجه شد و به مسیر صعودی برگشت.بورس اوراق بهادار تهران که در یک هفته گذشته ریزش‌های سنگینی را تجربه کرده و زیان سهامداران را به شدت افزایش داده بود، دیروز بالاخره مثبت شد. در بازار دیروز شاخص بورس بیش از 100 واحد رشد کرد، اما با انتشار اخباری پیرامون مذاکرات هسته‌ای و نیز ادامه روند نزولی قیمت نفت، این افزایش تا سطح 60 واحدی افت کرد به‌طوری که در بازار دیروز شاخص بورس تنها 62 واحد رشد کرد و به کانال 69 هزار و 608 واحد رسید. بورس تهران درحالی به روند منفی خود ادامه می‌دهد که عدم رخداد مثبت در حوزه سیاسی در کنار تداوم کاهش قیمت نفت و ابهامات لایحه بودجه 1394 و نیز تغییر رئیس سازمان بورس موجب شکل‌گیری روند منفی بازار سرمایه شده است. تجربه نشان می‌دهد بورس تهران در زمان بررسی لایحه بودجه تا تصویب قانون، همواره نوسانات منفی را شاهد بوده و با سردرگمی سهامداران مواجه است. این شرایط در حالی فضای تردید و ابهام را در بورس تهران تشدید کرده است که کارشناسان معتقدند بورس تهران در انتظار محرک قوی سیاسی و اقتصادی بوده و در صورت کاهش نرخ سود سپرده بانکی، انتشار اخبار مثبت پیرامون مذاکرات هسته‌ای کشور و نیز توقف روند نزولی قیمت نفت مثبت می‌شود.در بازار دیروز گروه‌های بانکی و خودرویی بار دیگر مورد توجه اهالی تالار شیشه‌ای قرار گرفتند. 

کیفیت آب تهران خط قرمز وزارت نیرو است

فارس: مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با تاکید بر اینکه خط قرمز وزارت نیرو کیفیت آب تهران است، گفت: منابع آلوده‌کننده شهر تهران که پیش از این وارد شبکه می‌شدند، حذف شده‌اند. حمیدرضا جانباز دیروز در حاشیه بازدید پانزدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهشی و فناوری آب و فاضلاب کشور در مورد بحث‌های مطرح‌شده درمورد آلودگی آب تهران گفت: مرجع رسمی اعلام آلودگی آب وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو است، اما ما نیز مدام آب تهران را به‌طور مستمر پایش می‌کنیم.وی افزود: منابع آلوده‌کننده شهر تهران که پیش از این وارد شبکه می‌شدند، حذف شده‌اند. جانباز درباره نیترات موجود در آب تهران گفت: کیفیت در بخش آب همواره یکی از خطوط قرمز وزارت نیرو بوده است و سه سال پیش که منابع آلوده کننده آب وارد شبکه آب می‌شد حذف شده‌اند. وی با اشاره به اینکه ممکن است در قسمت‌هایی از تهران کیفیت آب نزدیک به استاندارد باشد، اما تلاش می‌کنیم تا آب باکیفیت در اختیار مشترکان قرار دهیم، گفت: به هر حال از زمانی که بحران کیفی آب به دلیل کاهش بارش‌ها به وجود آمد اعلام کردیم که خط قرمز ما کیفیت آب تهران است. مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به اینکه سدهای تهران همانطور که پیش از این اعلام شده بود تا آذرماه به شرایط نامطلوب رسیده‌اند، گفت: استان تهران با وجود بارش‌هایی که از مهرماه تاکنون صورت گرفته تاثیر چندانی در تغییر وضعیت سدهای آن به‌وجود نیامده است. 

استفاده از خمیرمرغ  مجاز شد

ایرنا: رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در پی تفاهم صورت‌گرفته بین معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان دامپزشکی تولید و استفاده از خمیرمرغ استاندارد در تولید فرآورده‌های گوشتی مجاز شد. مهدی خلج افزود: معیارهای تولید خمیرمرغ در ایران براساس استانداردهای کدکس و اتحادیه اروپاست و مشکلی در تولید بهداشتی خمیر مرغ نداریم و مختصات بهداشتی بر آن حاکم است. وی با بیان آنکه نقشه فنی، دستگاه‌ها و ماشین‌آلات مورد استفاده از خمیرمرغ در ایران مورد تائید سازمان دامپزشکی کشور است، تصریح کرد: جلسه مشترک اواخر هفته گذشته با حضور روسای معاونت غذا و دارو و استاندارد برگزار شد و پس از ارائه توضیحات از سوی سازمان دامپزشکی مبنی بر معرفی چگونگی تولید خمیرمرغ در خطوط مجاز تولید به این نتیجه رسیدیم که اگر خمیرمرغ در این بستر بهداشتی و نظارتی تولید می‌شود، دارای هیچ مشکلی نیست. وی افزود: براساس این جلسه مشترک و تفاهم‌های صورت گرفته، تولید و استفاده از خمیرمرغ هیچ مشکلی ندارد و سازمان دامپزشکی از محصولی که با شرایط بهداشتی مناسب و عمر ماندگاری استاندارد تولید شود، حمایت می‌کند. رئیس سازمان دامپزشکی گفت: در جلسه مشترک با سازمان غذا و دارو و استاندارد همه ابعاد تولید خمیرمرغ در واحد‌های دارای مجوز بررسی و در نهایت این نتیجه حاصل شد که تولید خمیرمرغ در بستر بهداشتی مورد نظر هیچ مشکلی ندارد. 

fhlsm,gdk


۱۵۰ کاربر این مطلب را دیده اند و تعداد کل بازدید ها از این پست : ۱۷۲
موافقین۰ مخالفین۰
نظرات
نظرات (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
... man1357.blog.ir