سردبیرآزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  کاهش بهای نفت

2- شرکت‌های بیمه در پرورش شتر سرمایه‌گذاری کنند

3- ۱۰۰ فروند هواپیما زمین‌‌گیر هستند

4- افزایش تعامل با بانک، رونق بورس را به همراه دارد

5- واردات روغن خام 12 درصد کاهش یافت

6- دستور راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی خرم‌آباد

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


کاهش بهای نفت 

ایسنا:‌ بهای نفت در بازارهای جهانی روز جمعه به دلیل افزایش ارزش دلار و تداوم اشباع بازار نفت آمریکا و بدون توجه به نگرانی‌ها درباره کاهش تولید نفت لیبی کاهش یافت.‌بازار نفت به دلیل گزارش وزارت انرژی آمریکا مبنی بر افزایش هفت میلیون و 300 هزار بشکه‌ای ذخایر نفتی این کشور و رسیدن به سطح بی‌سابقه در ماه دسامبر، تحت فشار قرار گرفت. تحلیلگران انتظار داشتند که شاهد یک کاهش فصلی در ذخایر نفتی این کشور باشند. روند کاهشی قیمت نفت همچنین به دلیل واکنش قیمت‌ها به تقویت شاخص دلار وخیم‌تر شده است. ریچارد هاستینگ، تحلیلگر نفتی گفت: هنوز ضعف قابل توجهی در اعتماد فعالان بازار وجود دارد و این به معنای این است که ما هر از گاهی شاهد تکرار این روند نزولی خواهیم بود. شاخص افزایشی دلار باعث تشدید روند نزولی قیمت نفت در روز جمعه شد. به علاوه بازار نفت همچنان از آمار نزولی ذخایر آمریکا درست قبل از تعطیلات کریسمس تاثیر گرفت. اندرو لبو، نایب‌رئیس شرکت سرمایه‌گذاری جفریز در نیویورک گفت: آمارها در روز چهارشنبه واقعا نزولی بود و احتمالا بازار همچنان سعی در هضم این موضوع دارد. آمارهای دولتی در ژاپن نشان می‌دهد، واردات نفت این کشور به‌عنوان چهارمین خریدار بزرگ نفت جهان در ماه نوامبر نسبت به دوره مشابه سال قبل با 3/17 درصد کاهش به 14 میلیون و 680 هزار کیلولیتر(سه میلیون و 80 هزار بشکه در روز) رسیده است. 

شرکت‌های بیمه در پرورش شتر سرمایه‌گذاری کنند

فارس:‌ مدیرعامل بیمه آسیا با اشاره به افزایش شدید نرخ دیه در چند سال گذشته، گفت: با توجه به نرخ‌گذاری دیه بر مبنای قیمت شتر، سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در صنعت پرورش شتر ضروری است. ابراهیم کاردگر با بیان اینکه جمعیت شتر در کشور از سال 53 تاکنون 50‌درصد کاهش یافته است، اظهار کرد: یکی از دلایل اصلی افزایش چند برابری نرخ دیه در طول سال‌های گذشته افزایش قیمت شتر به علت کاهش تعداد آن در کشور بوده است. وی با اشاره به این عامل در افزایش سالانه نرخ دیه که صنعت بیمه را از محل بیمه، شخص ثالث دچار زیان می‌کند، افزود: به همین دلیل یکی از پیشنهاد‌های بنده به فعالان صنعت بیمه سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیمه در پرورش شتر است. کاردگر تصریح کرد: با پرورش و واردات شتر امکان مدیریت قیمت آن در کشور وجود دارد و همین مساله مانع از رشد شدید نرخ دیه می‌شود. مدیرعامل بیمه آسیا با اشاره به مزایای اقتصای پرورش شتر علاوه بر کنترل قیمت، تاکید کرد: جان انسان‌ها بسیار ارزشمند است و نمی‌توان نرخی برای آن تعیین کرد اما وقتی مبنای نرخ‌گذاری دیه 100 شتر است، با کاهش جمعیت شتر، به یکباره نرخ دیه به‌شدت رشد می‌کند اما از طرف دیگر برای مراعات مشتریان صنعت بیمه، نرخ حق بیمه به نسبت کمتر افزایش می‌یابد.کاردگر اضافه کرد: عدم تناسب بین رشد نرخ دیه و حق بیمه‌ که در سال‌های گذشته تکرار شده است، موجب تضعیف صنعت بیمه شده و شرکت‌های بیمه را با مشکل مواجه کرده است. 

۱۰۰ فروند هواپیما زمین‌‌گیر هستند

مهر: مدیرعامل شرکت فرودگاه‌ها با اعلام اینکه سال قبل ۴ میلیارد دلار ارز بابت عملکرد ایرلاین‌های خارجی از کشور خارج شده است، گفت: بیش از ۱۰۰ فروند هواپیما به دلیل مشکلات مالی و تحریم زمین‌گیر هستند.محمدعلی ایلخانی با اشاره به کاهش رشد نشست و برخاست هواپیماها در مسیرهای داخلی، گفت: نشست و برخاست هواپیماها در مسیرهای داخلی سه درصد رشد داشته، همچنین در اعزام و پذیرش مسافر ۸ درصد و در ارسال و پذیرش بار و پست ۱۱ درصد رشد داشته‌ایم. وی با اشاره به اینکه متاسفانه بیش از ۱۰۰ فروند هواپیما زمین‌گیر هستند، گفت: به دلیل مشکلات مالی ایرلاین‌ها و مسائل ناشی از تحریم این هواپیماها امکان پرواز ندارند.ایلخانی افزود: عمده این هواپیماها فقط امکان پرواز در مسیرهای داخلی را دارند، بنابراین با زمین‌گیر شدن آنها رشد پروازها کاهش داشته است.وی با اشاره به کمبود نقدینگی در شرایط تحریم، اظهار کرد: اغلب هواپیماهای زمین‌گیر از نوع فوکر ۱۰۰ هستند که موتور این هواپیماها انگلیسی است و تاکنون این کشور با تعمیر موتور این هواپیماها موافقت نکرده است. مدیرعامل شرکت فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه در مسیرهای بین‌المللی هم شرکت‌های خارجی به کمک شرکت‌های ایرانی آمده‌اند، گفت: بخش عمده‌ای از مسافران بین‌المللی به وسیله ایرلاین‌های خارجی جابه‌جا می‌شوند، بنابراین در این بخش رشد بیشتری داشته‌ایم. ایلخانی افزود : در ۸ ماهه امسال حدود ۷ درصد در نشست و برخاست هواپیما رشد داشته‌ایم. 

افزایش تعامل با بانک، رونق بورس را به همراه دارد

تسنیم: رئیس سابق سازمان بورس گفت: ارتباط بین بانک و بازار سرمایه باید افزایش پیدا کند تا از این طریق بتوان شاهد رونق در بازار سرمایه باشیم.علی صالح‌آبادی صبح دیروز در مراسم تودیع و معارفه روسای سازمان بورس گفت: فعالیت حدود 10 سال من در بازار سرمایه ابتدا به‌عنوان دبیرکل سازمان کارگزاران و با فاصله اندکی به‌عنوان رئیس سازمان بورس آغاز شد. وی با بیان اینکه در آن زمان حجم انبوه کارها شرایط فرارو را سخت کرده بود اضافه کرد: در آن زمان نگاه کلی حاکم به توسعه بازار سرمایه سه رویکرد اصلی داشت که استفاده حداکثری از تجربه بشری در بازارهای مالی، نگاه اسلامی ایرانی به پیشرفت بازار سرمایه و توجه به توسعه کمی و کیفی بازار را شامل می‌شود. رئیس پیشین سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: بر این اساس اقدامات زیادی به کمک ذی‌نفعان بازار در بخش توسعه کیفی انجام شد و نظارت بر اجرا مورد تفکیک قرار گرفت. به‌علاوه اینکه ایجاد کانون‌های تخصصی، توسعه بازارهای مختلف مانند آتی، پایه، توافقی، توسعه الکترونیکی بازار سرمایه، استقرار سامانه جدید معاملات، سامانه انتشار اطلاعات و مرکز میانی امضای دیجیتال در این راستا قرار دارد و تاسیس کمیته فقهی، تدوین قوانین موردنیاز، مقررات پایین دستی، ارتقای شفافیت و نقدشوندگی و ورود بزرگ‌ترین شرکت های تولیدی و خدماتی به بورس از مهمترین اقدامات انجام شده در حوزه کیفی است.وی گفت: در حوزه کمی در سال‌های گذشته دو بورس به بورس‌های کشور اضافه شد. 

واردات روغن خام 12 درصد کاهش یافت

ایرنا: دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران به کاهش 12 درصدی واردات روغن خام در کشور اشاره کرد و گفت: طبق مصوبه دولت تنظیم بازار روغن نباتی توسط بخش خصوصی، کاهش واردات روغن خام، حذف دلالان و ثبات قیمت روغن نباتی را موجب شد.محمد قبله، روز شنبه در تشریح عملکرد این انجمن طی هشت ماه اخیر در جمع خبرنگاران، افزود: براساس مصوبه دولت مسئولیت تنظیم بازار روغن نباتی از 20 اردیبهشت‌ماه سال‌جاری برعهده انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران قرار گرفت درحالی که دولت کماکان وظایف حاکمیتی خود را در این بخش حفظ کرده است.وی با بیان اینکه طی این مدت تامین روغن خام مورد نیاز کشور مولفه اصلی تنظیم بازار بوده، اظهار کرد: حفظ شرایط عرضه و تقاضای این محصول نیز موجب برقراری تعادل نسبی قیمت‌ها در بازار مصرف شده است.وی ادامه داد: این انجمن توانست با نحوه تنظیم بازار روغن نباتی علاوه بر کاهش میزان واردات روغن خام نسبت به سال گذشته روند رو به رشدی در تولید و توزیع این محصول بین 2 تا 4 درصد ایجاد کند. وی تصریح کرد: تنظیم بازار روغن نباتی توسط بخش خصوصی باعث حذف واسطه‌های زائد در واردات و بازار روغن نباتی شد، به‌طوری که ارز به کارخانجات و تجار داده شد تا زیرنظر انجمن صنفی روغن خام وارد کنند و به کارخانجات تحویل دهند.دبیر انجمن صنفی صنایع روغن نباتی ایران گفت: در هشت ماه سال‌جاری 885 هزارتن انواع روغن خام وارد کشور شد که از لحاظ وزنی 12 درصد و ارزشی 22 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش نشان می‌دهد. 

دستور راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی خرم‌آباد

ایلنا: مدیر امور هماهنگی مناطق ویژه اقتصادی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با اشاره به اینکه راه‌اندازی منطقه ویژه اقتصادی خرم آباد در دستور کار قرر گرفته است، افزود: این موضوع پس از طی مراحل قانونی برای تصویب نهایی به هیات دولت ارسال می‌شود.به گزارش دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، جعفر آهنگران با بیان آنکه مسئولیت راه‌اندازی این منطقه ویژه اقتصادی برعهده شرکت شهرک‌های صنعتی است، افزود: دولت برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی، آیین نامه هایی را تصویب و ضوابطی را تعیین کرده است.وی با اشاره به اینکه تاکنون درخواست‌های بسیاری برای ایجاد مناطق ویژه اقتصادی دریافت کرده‌ایم؛ اظهار کرد: پس از بررسی این درخواست ها و تطابق آن با ضوابط و آیین‌نامه‌ها، راه‌اندازی این مناطق در دستور کار قرار خواهد گرفت.مدیر امور هماهنگی مناطق ویژه اقتصادی درخصوص راه‌اندازی منطقه ویژه دارویی در شهرستان ساوجبلاغ استان البرز نیز گفت: این منطقه مختص فعالیت‌های دارویی و داروهای‌های‌تک خواهد بود. وی فعالیت این منطقه ویژه دارویی را در بخش داروهای سرطانی عنوان کرد و افزود: راه‌اندازی منطقه ویژه دارویی برکت نهایی و برای تصویب به مجلس ارسال شده‌است.

fhlsm,gdk

.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی