سردبیرآزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  روایت ‌بانک‌مرکزی از‌افزایش پایه‌پولی

2- مدیرعامل دخانیات ایران استعفا کرد

3- پیشنهاد جایگاه‌داران به زنگنه

4- چاپ طرح جدید 50 هزار تومانی

5- نرخ بیکاری تابستان 5/9 درصد شد

6- توزیع شیر فله‌ای به تدریج متوقف می‌شود

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


روایت ‌بانک‌مرکزی از‌افزایش پایه‌پولی

تسنیم:‌ بانک مرکزی اعلام کرد: بخش دیگری از افزایش خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی که از خرید 1/4 میلیارد دلاری ارز توسط بانک مرکزی از دولت در پایان سال ۹۲ نشأت می‌گیرد، موجبات افزایش 4/10 واحد درصدی پایه پولی در سال ۹۲ را فراهم آورد. محاسبات بانک مرکزی نشان می‌دهد که پایه پولی طی سال 92 معادل 8/17 درصد افزایش یافت که در مقایسه با رشد پایه پولی در سال 91 (6/27 درصد) 8/9 درصد کاهش را نشان می‌دهد.بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی با 9/21 درصد رشد نسبت به پایان سال 91 و سهمی فزاینده معادل 11 واحد درصد مهم‌ترین عامل فزاینده رشد پایه پولی در پایان سال 92 بود.این متغییر در دوره مشابه سال 91 نیز با رشدی معادل 7/16 درصد سهم فزاینده‌ای به میزان 2/9 واحد درصد در رشد پایه پولی داشت. هر چند که به لحاظ آماری مهم‌ترین دلیل افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در سال 92 افزایش اعتبارات مستقیم بانک‌ها بوده است، لیکن این امر صرفاً به دلیل تغییر طبقه‌بندی و انتقال بخش عمده‌ای از اضافه‌برداشت بانک مسکن به اعتبارات مستقیم بوده و اعتبارات مستقیم جدید در قالب قراردادهای جدید به بانک‌ها ارائه نشده است. خالص دارایی‌های خارجی بانک مرکزی با 2/118 درصد افزایش نسبت به پایان سال 91 و سهمی فزاینده معادل 2/93 واحد درصد از دیگر عوامل فزاینده رشد پایه پولی در پایان سال 92 بود. 

مدیرعامل دخانیات ایران استعفا کرد

مهر:‌ معصوم نجفیان، مدیرعامل شرکت دخانیات ایران در نامه‌ای خطاب به علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی استعفای خود را اعلام کرده است. گفته می‌شود این استعفا در پی تحولات اخیر در شرکت دخانیات ایران رخ داده است. وزیر صنعت، معدن و تجارت در روزهای اخیر حکم «عبدالحمید رحمانی‌خلیلی» را به‌عنوان عضو هیات‌مدیره شرکت دخانیات ایران صادر کرده است. نعمت‌زاده، این حکم را در راستای ماده ۱۱۰ اصلاحیه قانون تجارت و تصویب هیات وزیران صادر کرده است. رحمانی‌خلیلی در ابتدای دهه ۸۰ مدیرعاملی دخانیات ایران را برعهده داشت که همان زمان پرونده‌های زیادی درباره او در رسانه‌های کشور منتشر شد. نجفیان بعد از واگذاری شرکت دخانیات ایران از بهمن‌ماه ۹۱ تاکنون مدیرعامل این شرکت بوده است. بر همین اساس، درحال حاضر ۵۵ درصد سهام شرکت دخانیات ایران متعلق به صندوق بازنشستگی فولاد زیر نظر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ۴۰ درصد سهام عدالت و ۵ درصد سهام ترجیحی کارکنان است. اخیرا مجوز ویژه محمدرضا نعمت زاده برای احداث کارخانه «فیلیپ موریس» در ایران و واردات انحصاری سیگار این برند جنجال‌ساز شده است، چراکه رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس، شرکت «فیلیپ موریس» را براساس گزارش وزارت اطلاعات، "صهیونیستی" عنوان کرده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت هم در واکنش به این ماجرا، توپ را به زمین وزارت امورخارجه انداخته و اعلام کرده است که این وزارتخانه دیگر شرکت «فیلیپ موریس» را صهیونیستی نمی‌داند. این پرونده درحال حاضر در کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به‌صورت ویژه در دست بررسی قرار دارد.

پیشنهاد جایگاه‌داران به زنگنه

مهر:‌ همزمان با سقوط آزاد قیمت بنزین متاثر از بهای نفت در بازار جهانی، انجمن جایگاه‌داران سوخت کشور با انجام مکاتباتی با زنگنه وزیر نفت خواستار کسب مجوز واردات بنزین توسط بخش خصوصی شدند. با توجه به اینکه هم اکنون هر بشکه بنزین معادل 159 میلیون لیتر ظرفیت دارد و با احتساب قیمت دلار آزاد حدود 3000 تومانی هم اکنون قیمت یک لیتر بنزین سوپر با استاندارد یورو پنج اتحادیه اروپا و با اکتان بالیا 90 حدود 1200 تا 1300 تومان تخمین زده می‌شود. ناصر رئیسی‌فرد دیروز با بیان اینکه جایگاه‌داران سوخت آماده واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا هستند، گفت: بر اساس اصل 44 قانون اساسی باید وزارت نفت مجوز واردات بنزین برای بخش خصوصی واقعی را صادر کند.رئیس انجمن کارفرمایی جایگاه‌داران سوخت کشور با اعلام اینکه قرار بود شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران خصوصی شود تصریح کرد: با توجه به دولتی باقی ماندن این شرکت نفتی فعلا بخش خصوصی فرصتی برای واردات و فروش بنزین با کیفیت در داخل کشور پیدا نمی‌کند.این مقام مسئول با تاکید بر اینکه امکان واگذاری مخازن وانبارهای نفتی به بخش خصوصی هم مطابق با اصل 44 قانون اساسی وجود دارد، اظهار کرد: جایگاه داران در صورت فراهم شدن زیر ساخت ها حاضر به واردات بنزین با استاندارد و کیفیت بالا و مطابق با سیاست های وزارت نفت هستند. 

چاپ طرح جدید 50 هزار تومانی 

ایسنا:‌ رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک با بیان اینکه ایران‌چک حدود 50 درصد ریالی ترکیب پولی کشور را تشکیل می‌دهد از امحای بیش از 500 میلیون قطعه از این اسکناس در سال خبر داد.  مجید صنیعی با اشاره به اینکه طرح جدید ایران‌چک 50هزار تومانی که در اواخر شهریورماه و در هفته دولت رونمایی شد در دست چاپ قرار دارد اظهار کرد: این اسکناس از نظر ابعاد کوچکتر و از لحاظ طرح نیز متفاوت از نوع فعلی است . وی درباره زمان ورود ایران‌چک‌های 50 هزار تومانی طرح جدید به بازار گفت: ایران‌چک‌های طرح فعلی را موجود داریم؛ بنابراین تا زمانی که در جریان بوده و موجودی ما به حدی است که بتوان جایگزین کهنه‌هایی که امحا و از رده خارج می‌شوند قرار گیرد، نیازی به انتشار طرح جدید نیست . به گفته صنیعی زمانی ایران‌چک 50 هزار تومانی طرح جدید به چرخه پولی کشور وارد می‌شود که هیچ اثری از ایران‌چک های قدیمی در خزانه بانک مرکزی باقی نمانده باشد و وقتی بانکها اعلام نیاز کنند، به آنها ایران‌چک جدید ارائه می‌شود.  رئیس سازمان تولید اسکناس و مسکوک، همچنین با اشاره به میزان ایران‌چکها در ترکیب پولی کشور بیان کرد: ایران‌چک 50 هزار تومانی و تا حدی 100 هزار تومانی حدود چهار تا پنج درصد تعداد و حدود 50 درصد ریالی را در ترکیب پولی تشکیل می‌دهد. 

نرخ بیکاری تابستان 5/9 درصد شد 

اقتصاد آنلاین:‌ بر اساس گزارش یافته‌های مرکز آمار ایران، نرخ بیکاری تابستان امسال به 5/9 درصد رسید و نرخ بیکاری مردان 9/7 درصد و بیکاری زنان 18 درصد بوده است. به گزارش مرکز آمار ایران، خلاصه یافته‌های طرح آمارگیری نیروی کار- تابستان 1393 منتشر شد .نرخ مشارکت اقتصادی نشان می‌دهد چند درصد از جمعیت در سن کار، فعال یعنی شاغل یا بیکار هستند. مطابق نتایج به دست آمده، در فصل تابستان، نرخ مشارکت اقتصادی در جمعیت 10 ساله و بیشتر در کل کشور 2/37 درصد بوده است. این شاخص در بین مردان 7/62 درصد و در بین زنان 7/11 درصد محاسبه شده اسیت همچنین نتایج نشان می‌دهد، درصد جمعیت فعال 10 ساله و بیشتر در نقاط روستایی بیشتر از نقاط شهری است، به‌طوری که نرخ مشارکت اقتصادی در نقاط روستایی 8/39 درصد و در نقاط شهری 2/36 درصد بوده است. شاخص نرخ بیکاری نشان می‌دهد، چند درصد از جمعیت فعال، بیکار هستند در مقابل نرخ اشتغال نشان می‌دهد، چند درصد از جمعیت فعال، شاغل هستند. بنابراین، بررسی نرخ بیکاری به‌طور ضمنی بررسی نرخ اشتغال نیز می‌باشد. بر اساس نتایج به دست آمده در فصل بهار، نرخ بیکاری جمعیت 10 ساله و بیشتر در کل کشور 5/9 درصد بوده است. این شاخص در بین مردان 9/7 درصد و در بین زنان 18 درصد محاسبه شده است. همچنین نتایج بیانگر آن است که نرخ بیکاری در نقاط شهری بیشتر از نقاط روستایی است. به طوری که نرخ بیکاری در نقاط شهری 5/10 درصد و در نقاط روستایی 7 درصد است. 

توزیع شیر فله‌ای به تدریج متوقف می‌شود

فارس:‌ رئیس سازمان دامپزشکی کشور با بیان اینکه نظارت کامل بر امکان عرضه شیر فله‌ای وجود دارد، گفت: با توافق‌نامه‌ای که با وزارت کشور داشته‌ایم، در صدد نظارت بیشتر بر این امکان و حذف تدریجی توزیع آن هستیم. مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور امروز در حاشیه مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه کشور در جمع خبرنگاران  درمورد نظارت بر توزیع شیر فله‌ای گفت: سازمان دامپزشکی به همه مراکز شیر نظارت دارد ولی تلاش شد، با همکاری استانداری‌ها، شهرداری و توافقنامه‌ای با وزارت کشور موضوع تشدید نظارت بر اماکن عرضه شیر خام فله‌ای افزایش یابد و به تدریج از عرضه آن جلوگیری شود. وی درمورد کشتارگاه‌های غیرصنعتی نیز توضیح داد: سازمان دامپزشکی تلاش دارد تا کشتارگاه‌های غیر‌صنعتی به صورت تدریجی از بین برود و کشتارگاه‌های صنعتی هم رونق یابد زیرا کشتارگاه‌های صنعتی یک پایگاه اقتصادی و تأمین‌کننده بهداشت عمومی است. رئیس سازمان دامپزشکی کشور بیان کرد: استان گیلان اولین استانی است که تمام کشتارگاه‌‌های  سنتی دام در آن بسته شده است و گوشت قرمز در این استان به‌صورت صنعتی عرضه می‌شود. خلج با بیان اینکه صادرات محصولات پروتئینی از اروپا نداریم، گفت: هم‌اکنون به دلیل بروز بیماری آنفلوانزای طیور واردات جوجه یک روزه و بوقلمون از اروپا متوقف شده است. 

fhlsm,gdk

.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی