سردبیر آزاداندیش


تشکر از شما بازدید کننده گرامی ، پایگاه خبری نقدی بر اقتصاد ایران، در بخش باشگاه اقتصادی امروز خود برگزیده ترین اخبار اقتصادی ایران و جهان را منتشر می نماید.

تیتر اخبار

1-  متانول ایران رقیب شیل گس آمریکا می‌شود

2- تصویب بزرگ‌ترین برنامه توسعه‌ای وزارت نفت در میادین مشترک

3- نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد

4- اعلام کارنامه 9 ماهه پذیرش شرکت‌ها در بورس

5- فروش تجهیزات پزشکی ایرانی با برندهای اروپایی

6- اسقاط ۲۰۰ هزار خودرو فرسوده در ۹ ماهه امسال

جهت آگاهی از متن کامل اخبار به ادامه مطلب مراجعه نمایید


متانول ایران رقیب شیل گس آمریکا می‌شود
ایرنا: معاون مدیرعامل پتروشیمی با بیان اینکه متانول ایران در آینده رقیب شیل گس آمریکا در صنعت پتروشیمی می‌شود، گفت: برای کشورهای اروپایی واردات از ایران و خاورمیانه ارزان‌تر از واردات از آمریکا خواهد بود. محمدحسن پیوندی روز دوشنبه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: ایران تنها کشور در دنیاست که از همه ظرفیت‌های لازم برای توسعه صنعت پتروشیمی برخوردار است. وی افزود: قرارگرفتن در کنار منابع آبی خلیج‌فارس، نزدیکی به بازارهای مصرف در هند و چین و دسترسی به خوراک گازی و خوراک مایع از امتیازاتی است که هیچ کشور دیگری در دنیا از آنها برخوردار نیست. معاون مدیرعامل پتروشیمی اظهار کرد: 5 طرح نیمه‌کاره تولید متانول در کشور داریم که با راه اندازی آنها تا پنج سال آینده ظرفیت تولید متانول به 25میلیون تن در سال افزایش یافته و ایران به یکی از بزرگ‌ترین و موثرترین کشورها در بازار متانول جهان تبدیل خواهد شد. پیوندی افزود: صادرات محصولات تولیدی از شیل گس‌های آمریکا برای استفاده در صنعت پتروشیمی نیاز به ظرفیت‌سازی برای حمل و آماده‌کردن واحدهای پتروشیمی در کشورهای اروپایی و بازارهای هدف دارد. وی خاطرنشان کرد: برای کشورهای اروپایی واردات از ایران و خاورمیانه ارزان‌تر از واردات از آمریکا خواهد بود.معاون مدیرعامل پتروشیمی گفت: درحال حاضر ظرفیت تولید سالانه 60 میلیون تن محصولات پتروشیمی در کشور وجود دارد که به علت کمبود خوراک در سال گذشته تنها 41 میلیون تن تولید شد.
تصویب بزرگ‌ترین برنامه توسعه‌ای وزارت نفت در میادین مشترک 
مهر: طرح توسعه یکپارچه میادین مشترک نفتی غرب کارون با هدف تولید روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت و احداث خط لوله انتقال نفت خام و پایانه‌های صادراتی در بنادر بهرگان و جاسک در جلسه شورای اقتصاد به تصویب رسید. طرح توسعه یکپارچه میادین مشترک نفتی غرب کارون با هدف ایجاد ظرفیت تولید روزانه 550 هزار بشکه نفت و با سرمایه گذاری 2/15 میلیارد دلار قرار است با زمانبندی اجرا طی 4 سال و بازپرداخت تا سال 1400 به انجام برسد. اسحاق جهانگیری در این جلسه که ظهردیروز برگزار شد، این طرح را از مهمترین تصمیمات دولت در ارتباط با میادین مشترک نفتی دانست و اظهار امیدواری کرد با اجرای این طرح شاهد تحول در پارس جنوبی و میادین مشترک نفتی باشیم. معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به تصویب طرح گازرسانی به باقیمانده شهرها و روستاهای سراسر کشور در این جلسه، اظهار کرد: تکمیل شبکه گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور برگی زرین و از افتخارات بزرگ جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود که براساس آن همه مردم از پایتخت تا دورافتاده‌ترین روستاها از امکانات یکسان برای بهره برداری از گاز طبیعی برخوردار خواهند شد. زنگنه، وزیر نفت نیز در این جلسه درخصوص طرح توسعه یکپارچه میادین مشترک نفتی غرب کارون و احداث خط لوله انتقال نفت خام و پایانه‌های صادراتی در بنادر بهرگان و جاسک به ارائه گزارشی پرداخت و از این طرح به‌عنوان بزرگ‌ترین برنامه توسعه‌ای وزارت نفت نام‌برد و افزود: این میدان یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین میادین نفتی در کشور محسوب می‌شود و با اجرای این طرح شاهد افزایش ظرفیت تولید نفت کشور خواهیم بود. 
نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی شد
فارس: رئیس‌جمهور در حکمی، محمدباقر نوبخت را به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منصوب کرد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حسن روحانی رئیس‌جمهور در حکمی، محمدباقر نوبخت را به‌عنوان معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور منصوب کرد.متن حکم روحانی به این شرح است: بسم‌ا... الرحمن الرحیم جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت بر اساس اصل یکصدوبیست‌وششم قانون اساسی و در اجرای مصوبه شماره 206/93/12991 مورخ 26/09/1393 شورای‌عالی اداری، با توجه به تعهد، شایستگی و سوابق مفید و ارزنده جناب‌عالی به موجب این حکم به‌عنوان «معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور» منصوب می‌شوید. با عنایت به جایگاه رفیع و نقش ممتاز سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در ایجاد تحول بنیادین در راهبری توسعه کشور، طراحی زیرساخت‌ها و رصد توسعه پایدار و متوازن در کشور، انتظار می‌رود جناب‌عالی با بهره‌گیری از صاحب‌نظران و کارشناسان برجسته و پایه‌ریزی ساختاری مناسب و چابک برای آن سازمان، نسبت به تحقق اهداف و وظایف محوله تلاش وافر به کار بندید. امید است با اتکال به خداوند متعال و همکاری اعضای محترم دولت در خدمت به ملت شریف ایران و نظام جمهوری اسلامی با رعایت اصول قانون‌مداری، اعتدالگرایی و منشور اخلاقی دولت تدبیر و امید موفق باشید. حسن روحانی
اعلام کارنامه 9 ماهه پذیرش شرکت‌ها در بورس
ایلنا: مدیر پذیرش شرکت بورس و اوراق بهادار کارنامه 9 ماهه پذیرش شرکت‌ها را اعلام کرد وگفت: از ابتدای سال جاری، تعداد هشت جلسه پذیرش در شرکت بورس اوراق بهادار برگزار شد.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بازار سرمایه (سنا)، اسماعیل درگاهی، افزود: این جلسات، نسبت به موضوعات مختلفی از جمله بررسی درخواست پذیرش و انتقال شرکت­‌ها، طبقه‌بندی شرکت‌ها در بازارها و تابلوهای بورس، لغو اجباری و نیز لغو اختیاری شرکت­های پذیرفته شده و سایر موارد مرتبط با هیات پذیرش اوراق بهادار، تصمیم‌گیری شده است. وی افزود: مدیریت پذیرش اوراق بهادار در کنار عملیاتی‌کردن مصوبات مربوط به جلسات یادشده هیات پذیرش در سال جاری، نهایی‌سازی پروند­ه‌های پذیرش مربوط به سال­‌های قبل را نیز دنبال کرده است.درگاهی تصریح کرد: از ابتدای سال، تعداد سه اوراق بهادار پذیرش شده و 6 اوراق بهادار هم درج شده است. به‌علاوه تعداد هفت اوراق بهادار برای اولین بار در بازار عرضه شد.وی توضیح داد: طی مدت یادشده، با پذیرش سهام شرکت‌های توسعه سرمایه و صنعت غدیر، پتروشیمی مبین و بیمه ما موافقت شد. همچنین در این فاصله زمانی، اقدامات مربوط به درج نام شرکت‌های متعددی صورت گرفت. مدیر پذیرش شرکت بورس تصریح کرد: در تکمیل فرآیند پذیرش شرکت‌ها، درج نماد دو شرکت نفت جی و سرمایه‌گذاری توسعه معین ملت در خردادماه سال جاری صورت گرفت. به‌علاوه، درج نماد شرکت صنعت غدیر در آبان‌ماه امسال صورت گرفت.
فروش تجهیزات پزشکی ایرانی با برندهای اروپایی
ایسنا: رضا کمپانی با بیان اینکه 40 تا 50 درصد از نیاز بخش تجهیزات پزشکی کشور در داخل تولید می‌شود، اظهار کرد: بخش دیگر، واردات است که عمدتا مربوط به دستگاه‌های گرانقیمت می‌شود. وی با اشاره به واردات 832 میلیون دلار تجهیزات پزشکی در سال گذشته تصریح کرد: براساس تفسیر جهانی از وضعیت تجهیزات پزشکی، ایران در سطح دنیا مقام سی و هشتم در واردات دارد. دبیر اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان تجهیزات پزشکی افزود: اگر کالاهایی که اکنون در کشور تولید می‌شود قرار بود وارد شود، حجم واردات ایران به دو میلیارد دلار می‌رسید. درصورتی که در حال حاضر با حدود نصف این مبلغ تجهیزات پزشکی تولید می‌شود و به بخش خدمات می‌رسد؛ بنابراین نصف دیگر این مبلغ تبدیل به ارزش‌افزوده می‌شود. براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی، سال گذشته ایران 13 میلیون دلار تجهیزات پزشکی به 44 کشور دنیا صادر کرده است و به گفته کمپانی صادرات تجهیزات پزشکی به سه گونه انجام می‌شود؛ مورد اول اینکه ایران تجهیزاتش را با برند ساخت ایران به کشورهای دیگر ارسال می‌کند. در شرایط دوم کالا در کشور ما تولید و با نام شرکت اروپایی به کشورهای خارجی فروخته می‌شود و آنها نیز این کالا را در کشور خود استفاده نمی‌کنند و با قیمت‌های چندبرابر به کشورهای جهان سوم می‌فروشند. روش سوم ایجاد خط تولید در کشورهای دیگر است که در این روش قطعات ایرانی به کشورهای خارجی ارسال و در آنجا اسمبل می‌شود و نام شرکت خارجی روی آن حک می‌شود و در داخل همان کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
اسقاط ۲۰۰ هزار خودرو فرسوده در ۹ ماهه امسال
تسنیم: رئیس ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت از اسقاط ۲۰۰ هزار خودرو فرسوده در سال ‌۹۳ خبر داد و گفت:‌ بیشترین رقم اسقاط طی یک سال، ۲۵۰ هزار دستگاه بوده است. به گزارش  ستاد مدیریت حمل‌ونقل و سوخت، علیرضا فیض‌بخش افزود: طبق اعلام کارشناسان، میزان آلایندگی هر خودرو کاربراتوری 50 برابر  یک خودرو «یورو4» و 22 برابر یک  خودرو «یورو2» است و با توجه به تولیدات خودروسازان داخلی و واردات خودرو که بیشتر آنها با استانداردهای یورو 4 است، 200‌هزار خودرو فرسوده معادل 10 میلیون خودرو یورو 4 برای شهرها تولید آلایندگی می‌کند. وی با اشاره به تفاوت فرآیند خروج خودرو‌های فرسوده در سال جاری گفت: با اجرای مصوبه قانونی سال 1388 که به دلایل مختلف به اجرا نرسیده بود، واردکنندگان خودرو در تعامل با مراکز اسقاط، مصوبات مربوطه را عملیاتی نمودند و با توجه به جدول پیش‌بینی شده و درنظر گرفتن میزان مصرف بنزین خودروی وارداتی، موظف به اسقاط خودروهای  فرسوده شدند و این روند با نظارت عالیه ستاد و همکاری مراکز اسقاط و بازیافت خودرو در سراسر کشور درحال اجراست. فیض‌بخش به برون‌سپاری این طرح و اجرای قانون اشاره کرد و افزود: در سال‌های گذشته مبالغی از وارد کنندگان بابت خروج خودروهای فرسوده دریافت می‌گردید اما اسقاط به دلایل مختلف محقق نمی‌شد اما با تدبیر ستاد، اسقاط و از رده خارج کردن خودروها به وارد کنندگان و مراکز اسقاط سپرده شد.

fhlsm,gdk

.