سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

نقدی بر اقتصادایران:برهمگان مشخص و مبرهن است،افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی طی سالیان اخیر توسط بانک‌های خصوصی و دولتی علاوه بر اینکه توانست حجم عظیمی از نقدینگی را به سمت سیستم بانکی هدایت کند موجب اثرات منفی در بازار سرمایه شد، بدین منظور دولت یازدهم ترمز افزایش نرخ سود بانکی را در دی‌ماه سال جاری کشید و نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت 6 تا 9 ماه با دو درصد افزایش از 16 به 18 درصد و سود سپرده‌های کوتاه‌مدت 9 تا یک سال با دو درصد افزایش از 18 به 20 درصد اعلام کرد.

در این خصوص میان اقتصاددانان کشور بر سر کاهش نرخ سود بانکی بر نرخ تورم و تقدم و تاخر این دو شاخص همواره اختلاف نظر‌هایی وجود دارد‌. بسیاری از کارشناسان اقتصادی همگام با عموم مردم و دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی موافق کاهش سود بانکی هستند و افزایش سود‌بانکی را دلیل افزایش هزینه‌های تولید و تورم ارزیابی می‌کنند و معتقدند نرخ سود بالای تسهیلات بانکی، موجب افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، افزایش قیمت تمام شده کالاها و کاهش قدرت رقابتی محصولات داخلی می‌شود و کاهش این نرخ را باعث افزایش بازدهی سرمایه، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران، توسعه بخش تولید، ایجاد اشتغال و کاهش تورم می‌دانند.‌

کاهش نرخ سود

در مقابل این گروه، عده‌ای دیگر از افراد به‌عنوان مخالف کاهش نرخ سود بانکی‌، بر این اندیشه هستند که کاهش سود تسهیلات موجب کاهش میزان سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها و در نتیجه خروج سرمایه‌ها و سپرده‌های مردم و حرکت آن به سمت خرید مسکن طلا سکه ارز و در نهایت ایجاد تورم جدید می‌شود به‌عبارتی دیگر کاهش سپرده‌گذاری در بانک‌ها باعث بی‌ثباتی، افزایش نا‌اطمینانی و سوق یافتن وجوه مازاد جامعه از فعالیت‌های تولیدی مولد و بلندمدت به سمت خرید و فروش کالاهای مصرفی و فعالیت‌های سفته بازی در سایر بخش‌ها همچون مسکن می‌شود‌، آنها براین باورند با توجه به اینکه در ایران بانک‌ها اصلی‌ترین منبع تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی هستند، با تشدید تقاضا برای اخذ تسهیلات مواجه شده و به تبع آن بخش وسیعی از متقاضیان از تسهیلات بانکی به ویژه تسهیلات خرد محروم خواهند شد.

ضمن آنکه مخالفان مدعی هستند کاهش سود تسهیلات باعث افزایش تقاضا برای دریافت وام از سیستم بانکی هم می‌شود و بانک‌ها قادر به پاسخگویی به نیاز متقاضیان نخواهند بود. در این بینکارشناسان و تحلیلگران اقتصادی دو نکته را در خصوص سپرده‌گذاری در بانگ‌ها مطرح می‌کنند، اول اینکه‌، بایستی سرمایه‌گذاران جهت جابجایی سپرده‌های فعلی و ایجاد سپرده‌گذاری جدید با توجه به شرایط استثنایی و منحصر به‌فرد اقتصاد کشور شتابزده تصمیم نگیرند و با خبرگان حوزه اقتصاد و پول و بانک مشورت کنند.

دوم با این نرخ تنزیلی که در جامعه و اقتصاد ما حاکم است سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات کار عقلانی تلقی نمی‌شود و دولتمردان با اتخاذ این تصمیم‌، با هدف هدایت سرمایه‌های خرد و کلان مردم به سمت بازار سرمایه سعی در کنترل وضعیت نقدینگی دارند و با ابزارهایی که به‌دلیل عدم شفافیت بورس اوراق بهادار در اختیاردارند راحت‌تر می‌توانند رشد نقدینگی را کنترل کنند.

در پایان و به نظر نگارنده‌"مهدی حیدرپور"در طول دو دهه گذشته نظام بانکی کشور به عموم مردم ایران و بخش‌های تولیدی فشار هزینه‌ای مضاعفی بابت دریافت سود فراوان تحمیل کردند که لازم است جبران شود اما دولت هم باید همزمان با کاهش تدریجی نرخ سود بانکی اقداماتی جهت تقویت منابع پولی بانک‌ها انجام دهد‌.

تهیه وتنظیم : مهدی حیدرپور

مدیرپایگاه نقدی براقتصادایران

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

نظرات  (۱۰)

سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" باید‌ها و نباید‌های‌ کاهش نرخ سود بانکی "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/38538
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"پیامبر خدا (صلّی‌الله‌علیه‌وآله): هر که با زبان (بیان) خود حقّی را زنده کند، اجر آن را ببرد."
یا علی
۱۳ دی ۹۳ ، ۲۰:۱۰ نقدی بر اقتصاد ایران
این یک واقعیت انکارناپذیر هست که :در طول دو دهه گذشته نظام بانکی کشور به عموم مردم ایران و بخش‌های تولیدی فشار هزینه‌ای مضاعفی بابت دریافت سود فراوان تحمیل کردند که لازم است جبران شود اما دولت هم باید همزمان با کاهش تدریجی نرخ سود بانکی اقداماتی جهت تقویت منابع پولی بانک‌ها انجام دهد‌.
الحق درست کفتید که : با این نرخ تنزیلی که در جامعه و اقتصاد ما حاکم است سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات کار عقلانی تلقی نمی‌شود و دولتمردان با اتخاذ این تصمیم‌، با هدف هدایت سرمایه‌های خرد و کلان مردم به سمت بازار سرمایه سعی در کنترل وضعیت نقدینگی دارند و با ابزارهایی که به‌دلیل عدم شفافیت بورس اوراق بهادار در اختیاردارند راحت‌تر می‌توانند رشد نقدینگی را کنترل کنند.

ببخشید با احترام به همه نظرات من صد درصد اعلام معتقدهستم  که:کاهش سود تسهیلات باعث افزایش تقاضا برای دریافت وام از سیستم بانکی هم می‌شود و بانک‌ها قادر به پاسخگویی به نیاز متقاضیان نخواهند بود.

۱۳ دی ۹۳ ، ۲۰:۰۸ نقدی بر اقتصاد ایران
بنده به عنوان یک محقق کوچک حوزه اقتصاد معتقد هستم:کاهش سپرده‌گذاری در بانک‌ها باعث بی‌ثباتی، افزایش نا‌اطمینانی و سوق یافتن وجوه مازاد جامعه از فعالیت‌های تولیدی مولد و بلندمدت به سمت خرید و فروش کالاهای مصرفی و فعالیت‌های سفته بازی در سایر بخش‌ها همچون مسکن می‌شود‌، آنها براین باورند با توجه به اینکه در ایران بانک‌ها اصلی‌ترین منبع تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی هستند، با تشدید تقاضا برای اخذ تسهیلات مواجه شده و به تبع آن بخش وسیعی از متقاضیان از تسهیلات بانکی به ویژه تسهیلات خرد محروم خواهند شد.


آقا من مخالف هستم چرا، به دلیل این که کاهش سود تسهیلات موجب کاهش میزان سپرده‌های مردم نزد بانک‌ها و در نتیجه خروج سرمایه‌ها و سپرده‌های مردم و حرکت آن به سمت خرید مسکن طلا سکه ارز و در نهایت ایجاد تورم جدید می‌شود

اینجانب به عنوان استاددانشگاه و پژوهشگر حوزه اقتصاد براین باور هستم که : نرخ سود بالای تسهیلات بانکی، موجب افزایش هزینه‌های سرمایه‌گذاری، افزایش قیمت تمام شده کالاها و کاهش قدرت رقابتی محصولات داخلی می‌شود و کاهش این نرخ را باعث افزایش بازدهی سرمایه، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران، توسعه بخش تولید، ایجاد اشتغال و کاهش تورم

به عنوان یک کارشناس حوزه اقتصاد کشورمعتقد هستم ،دریافت‌کنندگان تسهیلات بانکی موافق کاهش سود بانکی هستند و افزایش سود‌بانکی را دلیل افزایش هزینه‌های تولید و تورم ارزیابی می‌کنند

تشکر از دولت جدید با این نرخ های جدید که : نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت 6 تا 9 ماه با دو درصد افزایش از 16 به 18 درصد و سود سپرده‌های کوتاه‌مدت 9 تا یک سال با دو درصد افزایش از 18 به 20 درصداعلام کردند

بهتر شد که کاهش پیدا کرد ،چراکه افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی طی سالیان اخیر توسط بانک‌های خصوصی و دولتی علاوه بر اینکه توانست حجم عظیمی از نقدینگی را به سمت سیستم بانکی هدایت کند موجب اثرات منفی در بازار سرمایه شد،

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .