سردبیر آزاداندیش

پایگاه فرهنگ مالیاتی کشور، این‌روزها که درآمدهای نفتی به ریپ زدن افتاده ، جایگزینی درآمدهای دیگر از جمله مالیات با نفت در بودجه یکی از اولویت‌های دولتی‌ها شده است‌

موضوعی که مردم با نگاه از کف‌دادن پول بیشتر به آن نگاه می‌کنند، دولتی‌ها چاله‌های بودجه را با آن پرشده می‌بینند و کارشناسان و دلسوزان به آغازی بر پایان فرار مالیاتی می‌اندیشند و بهارستان نشینان نیز می‌‌خواهند تابوی اقتصادی‌های خاص را بشکنند.
برای همین این روزها بازار اخبار مالیاتی داغ است، از افزایش مالیات بر ارزش افزوده، ورود نهادهای خاص از جمله آستان قدس به لیست بلندبالای سازمان مالیاتی گرفته تا گلایه از پرداخت نکردن مالیات توسط 40 درصد تولید ناخالص داخلی.

خواب مالیات

وضعیت فرار مالیاتی برخی شرکت‌ها که به شرکت‌های لیست سیاه معروف شده‌اند، چنان صدای رئیس سازمان امور مالیاتی را درآورده که به دادخواهی از نظام قضایی متوسل شده است. درحالی‌که عسگری از 12 هزار میلیارد تومان معوقات مالیاتی خبر داده، اعلام کرده که بیش از ١٢٠‌میلیارد تومان از معوقات مالیاتی مربوط به باشگاه‌ها و ورزشکاران و ٦٥‌ درصد این رقم مربوط به باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال است. در عین حال ٨٠ تا ٩٠‌ درصد ورزشکاران از دادن مالیات طفره‌ رفته و می‌روند.
درپایان وبه نظرنگارنده"مهدی حیدرپور"امیدواریم کاهش قیمت نفت که البته ضرر اقتصادی ماست، به فرصتی برای احیای همه ظرفیت های مالیاتی تبدیل شود که به نفع همه مؤدیان، تولید کنندگان، صاحبان درآمد، بهبود فضای کسب و کار و به نفع خود دولت و اقتصاد ملی خواهد بود البته این مسائل نباید بهانه ای برای افزایش ضریب مالیاتی شود بلکه باید پایه های مالیاتی را گسترده تر کنیم که با حذف فرار مالیاتی، ساماندهی معافیت های مالیاتی و مدیریت هزینه های جدی دولت امکان پذیر است و مجلس هم در بررسی لایحه بودجه سال آینده این روند را پیگیری می کند.

تهیه وتنظیم: مهدی حیدرپور

خبرنگارحوزه اقتصاد

مدیرپایگاه فرهنگ مالیاتی کشور

.