سردبیر آزاداندیش

وقوع انقلاب اسلامی و اتخاذ رویکرد حمایت از مستضعفین جهان موجب گردید که از همان روز‌های اولیه پیوند نزدیکی با گروه‌های مختلفی از سوی انقلاب اسلامی درسراسر منطقه‌ی غرب آسیا صورت پذیرفت و سبب شد تا افکار اسلامی ایران در سراسر منطقه طنین انداز گردد.

این روند در طول دهه‌های سپری شده پس از انقلاب اسلامی موجب اثر‌گذاری عظیمی بر تحولات منطقه شد که بعدها موجی از بیداری اسلامی را در سراسر منطقه به ارمغان آورد‌. استراتژی کشورهای غربی و عربی در خلال رویداد بیداری اسلامی بر این امر استوار بود که هم از میزان نفوذ افکار اسلامی بکاهند و همچنین زمینه انحراف آن را در راستای تحقق منافع خویش فراهم نمایند.

طرحی که یک سمت آن استراتژی حوزه‌ی امن پیرامونی صهیونیست‌ها توسط غرب به سرکردگی آمریکا در آن دنبال شده و از سویی دیگر محور مرتجع منطقه به ویژه محور تکفیری –وهابی عربستان به دنبال یکدست سازی منطقه و جلوگیری از افزایش بیداری اسلامی است.

درتکمیل مقدمه عنوان شده بایستی به این نکته اذعان نمود که‌، تحولات منطقه غرب آسیا، شرایط دشوار و حساسی را سپری می‌کند، این شرایط که با دستکاری بیگانگان به‌وجود آمده، هدف اصلی و نخست آن، فشار بیشتر به جمهوری اسلامی ایران است در شرایطی که به تیر‌ماه سال جاری نزدیک می‌شویم و می‌رود تا نتیجه سالها گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران و 1+5 تعیین تکلیف شود،

راهبرد ایران در شرایط کنونی منطقه غرب آسیا

تغییرات و تحولاتی که در سوریه و عراق در حال شکل‌گیری است، نشان‌دهنده دخالت‌هایی است که آمریکایی‌ها در این منطقه انجام می‌دهند تقویت هر چه بیشتر تروریست‌های تکفیری داعش و النصره و توفیقات و تصرفات نظامی آنها در سوریه و عراق، جان تازه‌ای است که آمریکایی‌ها و کشورهای هم‌پیمان مرتجع عربی منطقه به آنها دمیده‌اند به واقع غربی‌ها و کشورهای مرتجع عربی جنگ نیابتی را علیه ایران آغاز کرده‌اند و این هشداری بود که رهبر معظم انقلاب در چند نوبت از سخنانشان، به آن اشاره کردند آمریکایی‌ها نه‌تنها برای مقابله و مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه راهبردی ندارند، بلکه برای ماندن و تقویت آنها، راهبردهای خود را پیاده می‌کنند.

دیگر پشت پرده‌ای از اتفاقات و تحولات منطقه وجود ندارد و همه‌چیز آشکار شده است. آمریکایی‌ها از یک سو در موضوع هسته‌ای فشارهای خود را براساس مطالبات علیه ایران افزایش داده‌اند و از سوی دیگر با حمایت از تروریست‌های تکفیری در منطقه و همچنین حمایت از تجاوز جنایتکارانه آل‌سعود به یمن، فاز تازه‌ای از دشمنی‌های خود را علیه ایران آغاز کرده‌اند جمهوری اسلامی ایران، همان‌گونه که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای فرمودند، الگوی مناسبی برای مردم کشورهای مسلمان است که البته این الگو از سوی آنها دریافت شده و بدون هیچ دخالتی از سوی ایران در چندین کشور در حال پیاده‌شدن است.

اما در مقابل ایدئولوژی تاثیرگذار ایران اسلامی، رفتار و واکنش‌های سران کشورهای مرتجع منطقه، سخت و با اقدامات نظامی و جنایت و سرکوب همراه است چنین واکنش‌هایی نسبت به بیداری اسلامی مردم مسلمان منطقه، به‌خاطر ضعف شدید ایدئولوژیک در ساختار تفکری و حاکمیتی آنها است اکنون در چنین شرایطی که تحولات و اتفاقات منطقه به ویژه در سوریه و عراق واقع شده است، بدون این که به گفت‌وگوهای هسته‌ای بی‌توجهی یا کم‌توجهی شود، بخش زیادی از ظرفیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه‌های سیاسی مستشاری و دیپلماسی باید صرف حمایت از مردم و دولت‌های قانونی کشورهای سوریه، یمن و عراق شود.

در پایان و به نظرنگارنده " مهدی حیدرپور "راهبرد اساسی انقلاب اسلامی ایران در زمینه‌ی مسائل اخیر منطقه‌ای بر دفاع از کیان انقلاب اسلامی، حمایت از ملت‌های مظلوم منطقه و محور مقاومت و در نهایت انسجام درونی امت واحده‌ی اسلام استوار است که همواره از سوی زورگویان بین‌المللی مورد تهدید واقع می‌شود‌. پس باید در گفت‌وگوهای هسته‌ای علاوه بر مسائل داخلی به موضوع حمایت آمریکا و کشورهای عربی منطقه از تروریست‌ها مطالبه و اشاره شود که آنها دست از حمایت این تروریست‌ها بردارند. این موضوع می‌تواند یکی از بندهای توافق هسته‌ای باشد.

.