سردبیرآزاداندیش

ترامپ شخصیتی بسیار پیش‌بینی‌ناپذیر و شیفته بحران‌سازی و به تعبیر بسیاری دچار آسیب‌های روحی بسیار است. همه عمر خود را به شکل‌بخشی و حکومت بلامنازع بر امپراتوری اقتصادی خود سپری کرده است و اکنون در مقام قدرتمندترین کشور دنیا می‌خواهد با همان شیوه به اداره کشور و دنیا بپردازد. حال آنکه تهدیدها و تحریم‌های رئیس‌جمهور امریکا ادامه دارد و در جدیدترین تهدیدهای خود برعلیه ایران و ضد ایران، قراردادن نام سپاه پاسداران ایران در فهرست سازمان تروریستی دولت امریکا است.

آن‌طور که خبرگزاری رویترز گزارش داده است؛ ترامپ در دومین اقدام ضدایرانی خود در تلاش است پیشنهادی مبنی بر افزودن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی دولت آمریکا ارائه دهد. رویترز تأکید کرده که هنوز نسخه‌ای از این طرح را رؤیت نکرده است و درعین‌حال هنوز مشخص نیست ترامپ آن را امضا خواهد کرد یا خیر. این طرح می‌تواند در قالب یک حکم اجرائی ابلاغ شود و از وزارت امور خارجه بخواهد درخصوص گروه تروریستی نامیدن سپاه پاسداران بررسی‌های لازم را انجام دهد.

در این خصوص هیچ‌کس در ایران تلاش‌ها برای افزودن نام سپاه پاسداران به فهرست گروه‌های تروریستی را جدی نگرفته و به آن واکنش نشان نداده است اما چندی پیش سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه در گفت‌وگویی ، قدرتمندشدن سپاه را عامل افزایش تحریم‌ها علیه ایران در سال‌های گذشته دانسته است. او با اشاره به اینکه با قدرتمندترشدن سپاه عرصه تهدیدات هم کامل‌تر و بیشتر شد، گفت: »سیاست‌های سلطه‌طلبانه آمریکا در مدیریت تهدیدات علیه نظام اسلامی ما کاملا نمایان است».

سردار سلامی افزود: »تهدید از عرصه نظامی به عرصه اقتصادی و فرهنگی، تلاش برای انزوابخشی جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل همراه با تلاش برای ارعاب نظامی و متوقف‌کردن رشد علمی و فناوری کشورمان و فلج‌کردن نظام اقتصادی ما و سست‌کردن باورها و اعتقادات مردم از جلوه‌های متنوع تهدیداتی هستند که پس از دفاع مقدس علیه ملت ایران تحمیل شدند و دامنه آن هنوز ادامه دارد». از آنجا که برنامه موشکی ایران یکی از بهانه‌های افزایش تحریم‌ها علیه کشورمان است، سلامی به این مسئله نیز پرداخت و گفت: »قدرت دفاعی ما متاثر از هیچ جزرومد و تحولات سیاسی نیست بلکه متاثر از نیازها و اقتضائات ما برای حفظ تمامیت ارضی، استقلال کشور، امنیت ملی و حفاظت از همه دستاوردهای بزرگی است که یک ملت در مسیر یک تاریخ سخت آنها را به‌ دست آورده است».

او به نقش سپاه پاسداران در دورکردن تهدیدات داعش از مرزهای جغرافیایی ایران اشاره کرد و افزود: »مستقیم یا غیرمستقیم صحنه‌گردان همه تهدیدات اعم از سیاسی، نظامی، اقتصادی، فرهنگی، روانی و علمی، آمریکاست و رژیم صهیونیستی در پرتو تهدیدات آمریکا عرض اندام می‌کند». جانشین فرمانده کل سپاه با بیان اینکه آمریکا سال‌های سال با استفاده از منابع و تسلط سیاسی بر جهان اسلام دامنه قدرت خود را جهانی کرده است، ادامه داد: »ما باید دامنه قدرت خود را به حدی افزایش دهیم که آنها احساس کنند اعمال یا اعلام تهدید علیه کشورمان چیزی جز خسارت‌های ویرانگر برای آنها ندارد«. سرلشکر جعفری در همین راستا به نقل از برخی تحلیلگران آمریکایی گفت که ایران آمریکا را »ببر کاغذی« می‌بیند. او ترامپ را رئیس‌جمهوری ناشی توصیف کرد و با اشاره به چند تحلیل از صاحب‌نظران آمریکایی درباره آمریکا گفت: »یکی از این تحلیل‌ها این است که تقابل با ایران خطرات درخورتوجهی دارد و برخی از آنها ترامپ را نصیحت می‌کنند که بداند ایران موقعیتی دارد که آمریکا را ببر کاغذی می‌بیند و برخی معتقدند آمریکا باید این نیمه ابرقدرت‌بودن در جهان را فراموش کند«.

او افزود: برخی تحلیلگران نیز نام شیطان بزرگ برای آمریکا را دقیق و حکیمانه می‌دانند و اگر به این جملات دقت کنیم، می‌بینیم که این امر بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی است که سبب شده دشمنان ما و بیگانگان این‌گونه به مجد و عظمت ایران اقرار کنند«. فرمانده کل سپاه پاسداران این‌ موضع را درست یک روز بعد از آن بیان کرد که مقام معظم رهبری هفته گذشته در دیدار با فرماندهان و کارکنان نیروی هوایی و قرارگاه پدافند هوایی ارتش به اظهارات گستاخانه و تهدیدات ترامپ پاسخ داد. رئیس‌جمهور جدید آمریکا که مدعی است »ایران با آتش، بازی می‌کند«، با اشاره به اینکه به مهربانی اوباما نیست، گفته بود »ایران باید از دولت قبلی آمریکا تشکر کند و ایران در شرایط بحرانی و در آستانه ورشکستگی و فروپاشی بود که‌ آمریکا از راه رسید و با توافق هسته‌ای 150 میلیارد دلار به آنها پرداخت کرد

« مقام معظم رهبری هفته گذشته با تأکید بر اینکه »به‌هیچ‌وجه از آن دولت متشکر نیستیم«، تصریح کردند: »چرا باید از دولت قبلی آمریکا تشکر کنیم، به‌خاطر تحریم‌های ضدایرانی؟ به علت ایجاد داعش؟ به دلیل به‌آتش‌کشیدن منطقه در سوریه و عراق؟ یا به علت نفاق و دورویی یعنی ابراز ارادت و همکاری در نامه خصوصی اما حمایت صریح و آشکار از فتنه پس از انتخابات 88؟«.

مقام معظم رهبری با کنایه از ترامپ تشکر کرد و گفت: »البته ما از این آقای تازه‌آمده متشکریم چراکه زحمت ما را کم کرده و با نشان‌دادن چهره واقعی آمریکا، حرف‌های 38ساله جمهوری اسلامی ایران را درباره فساد سیاسی، اقتصادی، اخلاقی و اجتماعی دستگاه حاکم بر آمریکا ثابت کرده است«. حرف‌های روز 19بهمن ماه و تشکر کنایه‌آمیز مقام معظم رهبری، ساکنان تازه کاخ سفید را به واکنش واداشت. از همین‌رو جان اسپایسر سخنگوی کاخ سفید در کنفرانس خبری روزانه خود گفت: »من فکر می‌کنم که اگر ایران درک نکند یک رئیس‌جمهور جدید در آمریکا روی کار است، خودش را فریب داده است«. او مدعی شد: »نظام ایران به زودی می‌فهمد که رئیس‌‌جمهور جدیدی در آمریکا در مسند امور است.

این رئیس‌جمهور قصد ندارد کنار بنشیند تا ایران به نقض آشکار توافق هسته‌ای ادامه دهد. وی در صورت اقتضا، واکنش نشان خواهد داد. رئیس‌جمهور بارها نیز گفته است که از پیش نخواهد گفت که اقداماتش چه هستند و هیچ گزینه‌ای را نیز از روی میز برنمی‌دارد«. گفتنی است سردار سلامی در واکنش به ادعای »روی‌میزبودن همه گزینه‌ها از سوی آمریکا« گفته است: »آمریکایی‌ها از روی‌میزبودن گزینه نظامی سخن گفتند یعنی رسما و آشکارا کشورمان را تهدید نظامی کردند اما هرگز قادر به اعمال آن نشدند زیرا برآورد آنها از قدرت واکنش جمهوری اسلامی ایران به واقعیت نزدیک است و می‌دانند درگیرشدن با این قدرت چه پیامدهای خطرناکی برای منافع آمریکا در منطقه دارد«.

در پایان و به نظر نگارنده"مهدی حیدرپور"(مهدی قزل): ما در همه عرصه‌های احتمالی تهدید نظامی و امنیتی آن‌قدر قدرت ساخته‌ایم که در آن جهات به بازدارندگی رسیده‌ایم و حتی اگر براساس برآوردهای غلط دشمنان ما و محاسبات غلط یا حماقت‌های راهبردی و مواجهه‌های احساسی، دشمن بخواهد عملی انجام دهد، سراسر زمین، دریا و آسمان آتش خواهد شد و این آتش تا قلب سرزمین‌های دشمنان ما پیش خواهد رفت.

.

نظرات  (۱)

۲۶ بهمن ۹۵ ، ۱۷:۰۰ گلستان بلاگ
سلام. خداقوت.
باتشکر. این مطلب در گلستان بلاگ منتشر شد
 برای نشر سریعتر مطالب خود به ما بپیوندید.و مطالب خود را از طریق نظرات سایت برای ما ارسال کنید
http://golestanblog.ir/%D8%AC%D9%86%DA%AF%E2%80%8C-%D9%86%D8%B1%D9%85%E2%80%8C-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%85%D9%BE%E2%80%8C-%D9%88%E2%80%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%A7%D9%87%E2%80%8C%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D8%A7%D9%86/
موید باشید
یاعلی. التماس دعا

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی