سردبیرآزاداندیش

و‌ حالا‌ شهردار‌ جدید‌ تهران

پنجشنبه سوت پایان پروسه انتخاب شهردار تهران زده و محمدعلی نجفی به عنوان ساکن بهشت معرفی شد. از میرزا عباس‌خان مهندس‌باشی که در سال 1287 برکرسی شهرداری تهران نشست تا همین چند روز گذشته که به محمدباقر قالیباف شهردار پایتخت می‌گفتند، انتخاب فردی برای شهرداری تهران با فراز و فرودهایی همراه بوده است که از آن جمله می‌توان به استفاده از افراد کم آگاه به موضوعات و معضلات کلانشهر تهران، در نظر داشتن کرسی شهرداری برای جهش به جایگاه‌های بالاتر، تخلفات مالی و... اشاره داشت. شورای پنجم با وعده انتخاب شهردار توانا و بی‌حاشیه پروسه انتخاب ساکن بهشت را آغاز کرد چنان که ابتدا طی فراخوانی نام افرادی را که در خود توانایی اداره شهر تهران را داشتند ثبت کردند و سپس از میان آنها طی مراحلی به افراد کمتری رسیدند و در نهایت 5 نفر ماندند. پنجشنبه گذشته موعد انتخاب شهردار همه کاندیداها با هدف انسجام و اتحاد کناره‌گیری کردند تا تنها محمدعلی نجفی که در سابقه فعالیت‌های خود عضویت در شورای شهر را هم دارد به‌عنوان شهردار معرفی شود.

‌او شانزدهمین شهردار تهران پس از انقلاب است و انتخاب او از سوی اعضای شورای شهر را می‌توان موفقیت دیگری از سوی امیدی‌ها دانست، چرا که منتخبان شورای شهر از لیست واحد امید به بهشت رفتند و تعهد آنها تداوم خدمت به مردم در سایه اتحاد تشکیلاتی است و با رأی به نجفی نشان دادند به این تعهد پایبند هستند. روز پنجشنبه محمدعلی نجفی سرانجام توانست 21 رأی اعتماد اعضای شورای پنجم را برای شهردار شدن کسب و پس از 12 سال ریاست قالیباف بر شهرداری تهران، این کرسی را از آن خود کند. مرتضی الویری رئیس سنی شورای شهر گفت: مرعشی استعفای خود را اعلام کرده و شهردار از بین آقایان نجفی، مهرعلیزاده و خانم کولایی انتخاب می‌شود.

امروز رأی‌گیری انجام می‌شود اما شهردار معرفی نمی‌شود. با اعلام انصراف کولایی و مهرعلیزاده مشخص شد که نجفی 66 ساله شهردار است. او دومین شهردار تهران است که از حزب کارگزاران انتخاب می‌شود؛ شهردار نخست غلامحسین کرباسچی بود. گفتنی است به گفته الویری، کار شورای پنجم از اول شهریور آغاز می‌شود. در این بین مرعشی یکی از گزینه‌های شهرداری در مورد مدیریت شهر و انتخاب دکتر نجفی چنین گفتند: زندگی در تهران باید گران شود زیرا وقتی زندگی در تهران ارزان باشد مردم به این شهر مهاجرت می‌کنند. اگر ما پایتخت‌های جدیدی به‌جز تهران تعریف نکنیم سیل مهاجرت به تهران افزایش پیدا خواهد کرد. باید با منشأ آلودگی مقابله کرد زیرا معتقدم چرا باید هوا را آلوده کرد و سپس آن را تصفیه نمود؟ بهترین و اقتصادی‌ترین راه برای کاهش آلودگی هوا و ترافیک در تهران افزایش حمل و نقل عمومی و به‌خصوص مترو است.»

او خطاب به اعضای شورای پنجم گفت: شهرداری که برآمده از رأی شماست باید جبهه‌ای به مسائل تهران نگاه کند و نباید برخورد حزبی داشته باشد. مرعشی درباره ویژگی‌های شهردار آینده افزود: شهردار منتخب اصلاح‌طلبان باید منتخب همه مردم باشد، کشور ما مدت‌هاست، از تنگ‌نظری‌ها رنج می‌برد. اصلاح‌طلبان باید سعه‌ی صدر را به نمایش بگذارند و رفتار شهروندان و گروه‌های اجتماعی باز و منصفانه باشد تا همه در شهر احساس آرامش کنند. او ادامه داد: قالیباف در شورای سوم با رأی اصلاح‌طلبان شهردار شد و رأی آنها تعیین‌کننده بود، اما شاهد بودیم در مقابل این حمایت اصلاح‌طلبان حتی یک شهردار منطقه از میان اصلاح‌طلبان انتخاب نشد و این نشان از برخورد تنگ‌نظرانه‌ی شهردار تهران داشت.

در همین راستا ماموریت شهردار آینده تهران برگرداندن تعادل است و نباید مانند آنها عمل کنیم. مرعشی با تاکید بر اینکه به هیچ وجه با فساد کنار نمی‌آید، گفت: من به هیچ وجه نمی‌توانم با مدیر فاسد کنار بیایم و کار کنم و در برخورد با مدیران هیچ‌گونه مماشاتی نباید صورت گیرد. مرعشی افزود: ‌اگر گزینه‌ای جز من نبود، شهردار می‌شدم. من به شهردار آینده کمک می‌کنم، بدون اینکه سمت رسمی داشته باشم. مرعشی از اعضا درخواست کرد که او را در رای‌گیری شرکت ندهند. وی گفت: رأی من محمد‌علی نجفی است. نحفی پس از اعلام انتخابش به‌عنوان شهردار در اینستاگرامش نوشت: ان‌شاءا... سعی خواهم کرد از همه امکانات در شهرداری و خارج از شهرداری استفاده کنم تا دو خواست اصلی شهروندان محقق شود؛ یکی ایجاد آرامش که جنبه‌های معنوی و روانی شهروندان در زندگی شهری را شامل می‌شود و دوم آسایش که جنبه‌های فیزیکی و مادی آنها را در بر می‌گیرد.

تمام تلاشم را به کار خواهم گرفت که نزد شهروندان تهرانی روسفید باشم و شرایطی را فراهم کنم که زندگی شهروندی آنها چهار سال دیگر به مراتب بهتر از امروز باشد. اما در سایه انتخاب دکتر نجفی آن چه که بیشتر ذهن هر شهروندی را به خود مشغول کرده است بحث چالش‌های موجود برسر راه مدیریت دکتر نجفی است که همگان می خواهند بدانند با این شرایط چگونه ایشان وعده شهری جدید را به مردم تهران داده است.

در این خصوص پروانه مافی نماینده مجلس دهم معتقداست: شورای شهر تهران در اولین تصمیم غیر رسمی‌خود، گزینه‌ی ‌نهایی اداره شهر تهران را معرفی کرد و قرار است تا چند روز دیگر مدیری با تجربه و اصلاح‌طلب جانشین محمدباقر قالیباف شود. محمدعلی نجفی در رزومه خود مدیریت‌های موفقی را تجربه کرده است؛ اعم از وزارت، معاونت وزارت، روسای سازمان‌ها. سازمان‌های مهم و تاثیرگذاری که هرگاه در آنها مسئولیت داشته به نحو شایسته‌ای از پس کار برآمده است.

در این راستا کارنامه موفق آقای نجفی از نظر شهری، تحصیلات، برجستگی‌های رزومه شخصی و تجربیات متعددی که در حوزه مدیریت داشته در مجموع نشان می‌دهد که شهردار موفقی خواهد بود. در شرایط کنونی شهر و شهرداری تهران با معضلات و مشکلات عظیمی رو‌به‌روست. ‌این موارد حاکی از این مسئله است که در راه حل و فصل این مشکلات باید به آقای نجفی به‌عنوان شهردار آینده تهران کمک شود. از این جهت حتی دولت و مجلس نیز باید در حوزه‌ی اداره شهر و حل مشکلات موجود در شهرداری تهران اعم از منابع مکمل و مادی مساعدت لازم را انجام دهند. در سال‌های گذشته مشکلاتی در سیاست‌های کلان شهرداری وجود داشته که باید اصلاحات اساسی در آن صورت گیرد و پس از آن نشست‌ها و برنامه‌های کارشناسی برنامه 5 ساله سوم شهرداری پیش روست که باید در همین سال جاری آغاز شود و برای به تصویب رساندن در صحن شورا آماده تحویل گردد.

بنابر این شهردار جدید تهران کارهای متعدد، سنگین و مهمی را پیش رو دارد. از سوی دیگر از طرف مجلس در کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و فراکسیون درآمدهای پایدار نیز کمک‌های خود را به شهرداری انجام داده و قول مساعدت و همکاری برای خروج شهرداری تهران از بن‌بست‌هایی که با آن درگیر است، خصوصا به لحاظ مالی را می‌دهیم تا شهر بهتری برای شهروندان آماده شود. همان‌طور که گفته شد شهرداری تهران با مشکلات زیادی مواجه است، از جمله کمبود منابع مالی، بدهکاری‌ها و قروضی که شهرداری به پیمانکارانی دارد که در دوره گذشته دریافتی نداشته‌اند، استخدام‌های بی‌رویه و مسائلی که در 12 سال گذشته پیرامون شهرداری اتفاق افتاده نیز از دیگر مشکلات پیش روست. در این راستا همه باید با عزمی راسخ به کمک شهرداری بیایند تا براین مشکلات فائق آید.

درپایان نگارنده مهدی حیدرپور(مهدی قزل)معتقداست:به نظر می‌رسد شورای پنجم این آمادگی را دارد و برای شهردار تهران شورای همراهی خواهد بود. برنامه‌محوری یکی از ویژگی‌های محمدعلی نجفی است، از این رو این شورا در عین حالی که بر برنامه‌های شهرداری نظارت خواهد داشت با برنامه‌محوری شهردار می‌تواند در از بین بردن معضلات و چالش‌های عظیمی که پیش روی شهرداری تهران قرار دارد کمک‌های قابل توجهی داشته باشد. با روی کارآمدن نجفی و قدرت هماهنگ کنندگی خوب ارتباط میان دولت و شهرداری نسبت به گذشته بسیار بهتر خواهد شد و همکاری‌های دوجانبه میان دولت و شهرداری بیش از گذشته خواهد بود. امید می‌رود با ویژگی‌هایی که در مدیریت نجفی وجود دارد و با کمک دولت، شهرداری بتواند بر بخش مهمی از مشکلات فائق آید.

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی