سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

همان‌گونه که شما خواننده‌ی گرامی درجریان هستید‌ داستان یارانه‌ی نقدی در آذر 1389 کلید خورد، و این طرح ملی در مرحله‌ی اول با همه‌ی کمی‌ها وکاستی‌ها اجرا و به مرحله‌ی دوم رسید که در این مرحله دولت تدبیر و امید برسرکار آمد.

اما پرداخت نقدی یارانه‌ها به مشکلی برای دولت یازدهم تبدیل شد چرا که طبق لایحه‌ی بودجه سال 93 که رئیس‌جمهوری در اختیار مجلس قرار داد، در مجموع برای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها 38 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد که این رقم جوابگوی 71 میلیون و‌ 62 هزار ایرانی بود و طبق اعلام مرکز آمار ایران که درسال‌92 میزان جمعیت ایران را‌ 77 میلیون و 48 هزار اعلام کرد در مجموع سازمان هدفمندی، پولی برای پرداخت یارانه به بیش از پنج میلیون و 986 هزار نفر را نخواهد داشت.

بدین منظو‌ر اواخر مهرماه سال 92‌، طبق تبصره 21 قانون بودجه 93‌، کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دولت راملزم نمود تا 3 دهک از لیست یارانه‌بگیران را حذف نماید‌. ‌

بر اساس بند (و) تبصره‌21 قانون بودجه سال جاری یارانه نقدی صرفا به سرپرستان خانوار‌های متقاضی که به تشخیص دولت نیازمند دریافت یارانه باشند، پرداخت می‌گردد که عملا تا‌کنون قانون حذف یارانه پردرآمدها اجرا نشده و طی این هفته نیز پر درآمدها مرحله 45 یارانه خود را ‌دریافت خواهندکرد.

123

بر این اساس با واریز مرحله 45 یارانه نقدی، رقم دریافتی هر متقاضی به‌ 2 میلیون ‌و 145500 تومان می‌رسید. در حالی تا پایان فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در فروردین‌ماه سال‌جاری در مجموع حدود 134هزار میلیارد تومان در قالب یارانه نقدی در هر‌ماه بیش از‌ 3500 میلیارد تومان بین 76 میلیون‌نفر پرداخت شد که درآمد حاصل از افزایش قیمت حامل‌های انرژی نزدیک به‌ 95 هزار میلیارد تومان بوده و طبق قانون باید تنها 50 درصد آن یعنی حدود 48 هزار میلیارد تومان به این بخش اختصاص می‌یافت؛ حال نکته قابل تعمل این است که‌: با وجود ثبت‌نام مجدد در مرحله دوم و انصراف حدود‌ 2.5 میلیون نفری بازهم حداقل 73 میلیون نفر همان‌ 45 هزار و500 ‌تومان را خواهان شدند و دریافتی آنها از سال1389‌ادامه دارد و از سوی دیگر طبق گزارش منتشر شده توسط سازمان هدفمندی تعداد یارانه‌بگیران در سال جاری افزایش یافته و به 76 میلیون نفر رسیده است.

با این حال اگر دولت قصد داشته باشد با همین شیوه پیش برود و همچنان به تمام ثبت‌نام‌کنندگان یارانه پرداخت کند، باید در فکر کسب درآمد جدیدی برای تامین منابع آن باشد یا باز هم از سهم 30 درصدی بخش تولید یا سهم ‌20 درصدی بخش توسعه خدمات عمومی و بهداشتی کسر کند.

در پایان و به نظر نگارنده"مهدی حیدرپور " به استناد سخن، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی‌10 میلیون نفر دارای درآمد بالا هستند که باید یارانه نقدی آنها حذف شود. جمع و تفریق‌ها نشان می‌دهد که این 10 میلیون نفر ماهانه در مجموع ‌445 میلیارد تومان یارانه نقدی می‌گیرند که اگر دولت قانون را اجرا و پردرآمدهای یارانه‌بگیر را جریمه می‌کرد، ماهانه 1365میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شد که می‌توانست برای اقشار آسیب‌پذیر و مصارف دیگر قانونی هزینه کند.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

نظرات  (۹)

موضوعی که اگر به درستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد مزیت های همچون ایجادشغل بیشتر، توزیع عادلانه ثروت، کاهش فاصله طبقاتی، برقراری عدالت اجتماعی و اقتصادی و ارتقای سطح سلامت و بهداشت جامعه گسترش تامین اجتماعی، بیمه بیکاری و بیمه درمان را به همراه خواهد داشت.
یکی از مشکلاتی که در بخش یارانه‌های نقدی با آن روبه‌رو هستیم ضعف در شناسایی خانوارهاست که قرار شده بانک اطلاعاتی با همکاری دستگاه‌ها تشکیل شود و به‌طور حتم ظرف ماه‌های آتی درصد خطاها کاسته خواهد شد و در این صورت می‌توانیم تعداد دقیق نیازمندان و افرادی که باید به آنها یارانه تعلق گیرد، شناسایی کنیم. قطعا تا پایان سال تصمیم‌گیری‌ها بر اساس شناسایی خانوارها انجام می‌گیرد ضمن اینکه ما نمی‌خواهیم بی‌عدالتی با تصمیم‌گیری‌هایمان همراه شود.
طی روزهای اخیر خبری منتشر شده با این عنوان "حذف یارانه اغنیا تا پایان سال 93"؛ این خبر درحالی منتشر می شود که مسئولان به‌رغم تکلیف بودجه ۹۳ هنوز اقدام به حذف یارانه نقدی پردرآمدها نکرده اند و تنها ربیعی وزیر کار از حذف یارانه نقدی اغنیا طی ماه‌های آتی خبرداده است: تا پایان سال تصمیم‌گیری‌ها بر اساس شناسایی خانوارها انجام می‌گیرد.
۱۶ آذر ۹۳ ، ۱۳:۳۸ نقدی بر اقتصاد ایران
با وجود ثبت‌نام مجدد در مرحله دوم و انصراف حدود‌ 2.5 میلیون نفری بازهم حداقل 73 میلیون نفر همان‌ 45 هزار و500 ‌تومان را خواهان شدند و دریافتی آنها از سال 1389‌ ادامه دارد، از سوی دیگر طبق گزارش منتشرشده توسط سازمان هدفمندی تعداد یارانه‌بگیران در سال جاری افزایش یافته و به 76 میلیون نفر رسیده است.
با این حال اگر دولت قصد داشته باشد با همین شیوه پیش برود و همچنان به تمام ثبت‌نام‌کنندگان یارانه پرداخت کند، یا باید به فکر کسب درآمد جدیدی برای تامین منابع آن باشد یا بازهم از سهم 30 درصدی بخش تولید یا سهم ‌20 درصدی بخش توسعه خدمات عمومی و بهداشتی کسر کند.
حالا نوبت اداره کشور به دولت یازدهم رسیده بود و پرداخت نقدی به مشکلی مهم چراکه طبق لایحه‌ بودجه سال 93 که رئیس‌جمهور در اختیار مجلس قرار داد، در مجموع برای سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها 38 هزار و 800 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شد؛ رقمی که جوابگوی 71 میلیون و‌ 62 هزار ایرانی نبود و طبق اعلام مرکز آمار ایران که درسال ‌92 میزان جمعیت ایران را‌ 77 میلیون و 48 هزار اعلام کرد در مجموع سازمان هدفمندی، پولی برای پرداخت یارانه به بیش از پنج میلیون و 986 هزار نفر نداشت.
بدین منظو‌ر اواخر مهرماه سال 92‌، طبق تبصره 21 قانون بودجه 93‌، کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس دولت را ملزم نمود تا 3 دهک از لیست یارانه‌بگیران را حذف نماید‌.
اگر حذف شوند که خیلی سود می کند دولت

سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" دغدغه‌ای با عنوان حذف یارانه پردرآمدها "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/36429
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"امام علی (علیه‌السّلام): دوستی کسانی که به خاطر خدا دوستند ادامه پیدا می‌کند، چون عامل آن دوستی، دائمی است [ولی] دوستی برادرانی که به خاطر دنیا دوست شده‌اند بریده می‌شود، زیرا عوامل آن دوستی‌ها زود از بین می‌رود."
یا علی

سلام، با تشکر از شما

 

"دغدغه‌ای با عنوان حذف یارانه پردرآمدها"

 

با آدرس:http://www.nobateshoma.ir/?p=26596

 

در سایت جامع وبلاگ نویسان استان سمنان انتشار یافت.

 

چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

هدیه سایت نوبت شما: بیایید اگر گناه می کنیم نگوییم: "جوانی"  کردم... به جوانی علی اکبر علیه السلام  بر می خورد....

 

یا علی

اگر دولت کمی سیایت داشا به قول و به استناد سخن، علی طیب‌نیا، وزیر اقتصاد و دارایی‌10 میلیون نفر دارای درآمد بالا هستند که باید یارانه نقدی آنها حذف شود. جمع و تفریق‌ها نشان می‌دهد که این 10 میلیون نفر ماهانه در مجموع ‌445 میلیارد تومان یارانه نقدی می‌گیرند که اگر دولت قانون را اجرا و پردرآمدهای یارانه‌بگیر را جریمه می‌کرد، ماهانه 1365میلیارد تومان درآمد برای دولت ایجاد می‌شد که می‌توانست برای اقشار آسیب‌پذیر و مصارف دیگر قانونی هزینه کند.
آقا ما که تو دهک آخریم! حذف نکنن ما رو حالاحالاها لطفا :-)!!!
http://hegzaco.com

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .