سردبیر آزاداندیش

Flag Counter

طی ابلاغ سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی از سوی مقام معظم رهبری در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بر اهمیت توسعه‌ی فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی و تاثیر آن بر رشد اقتصادی و اجتماعی جامعه واقف است و بستر این توسعه را فراهم خواهد کرد.

حال آن‌که در دهه‌های اخیر، فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ایران از یک سو با وجود تمام موانع اداری و قدرت‌نمایی دولت در عرصه اقتصاد، حرکتی رو به توسعه داشته و تاثیر عمیقی بر اصلاح رویه‌های تولید کالا و خدمات داشته است و از سوی دیگر در قالب حرکت‌های تشکلی موفق شده است‌، سهم خود را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و به یکی از مراجع مهم تصمیم‌سازی اقتصادی در کشور تبدیل شود. با این وجود سال‌هاست چندان چرخ اقتصاد بخش خصوصی خوب نمی‌چرخد و با مشکلات عمده و فراوانی دسته و پنجه نرم می‌کند.

حال با روی کارآمدن دولت یازدهم و با توجه به دیدگاه رئیس‌جمهور وقت‌، انتظارات دیگری را فعالان بخش خصوصی تصور می‌کردند، چرا که وی گفته بود اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار برای سامان‌دهی اقتصاد ایران ضروری است و باید دولت تدبیر و امید با شتاب بیشتر آیین‌نامه‌های ناظر بر این قانون را نهایی کرده و قانون را اجرایی نماید. درضمن رئیس‌جمهوری چندی پیش در جمع فعالان اقتصادی استان رضوی، با بیان این‌که کل دولت هنوز با شعار واگذاری کار به بخش خصوصی هماهنگ نیست، گفته‌ است: این یک قطاری است که به‌سختی تکان می‌خورد.

تلاش کردم استانداران و وزیرانی انتخاب کنم که به این موضوع اعتقاد داشته ‌باشند. با این حال از زمان سرکار آمدن دولت همچنان چرخ اقتصادی بخش خصوصی به کندی می‌چرخد و همچنان موانع گذشته بر سر راه گسترش اقتصاد بخش خصوصی وجود دارد.

اقتصادبخش خصوصی

در این خصوص ‌انچرا اقتصاددانان بر آن صحه گذاشته وجزء مهم‌ترین مشکلات اقتصادی بخش خصوصی در عرصه اقتصاد می‌دانند عواملی چون ‌کمبود نقدینگی و سختی تامین آن در واحدهای تولیدی و بدهی‌های معوقه ‌‌نرخ تامین مالی و عدم همکاری بانک‌ها با تولید‌کنندگان‌ فضای نامساعد و عدم بهبود محیط کسب و کار‌ دولتی‌بودن اقتصاد ایران و وجود فساد و بروکراسی‌های اداری‌ تحریم‌های غرب و نقل و انتقال پول و مبادلات بانکی بین‌الملل‌، به همه این‌ها باید نفتی ‌بودن اقتصاد کشور را نیز افزود که رانتی را برای عده‌ای ایجاد کرده و در مقابل بخش تولید با محوریت بخش خصوصی را روزبه‌روز ناتوان‌تر کرده است.

در پایان و به نظر نگارنده "مهدی حیدرپور " موضوع مهمی که بایستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد‌، رقابت آزاد و منصفانه بخش خصوصی در انجام دادن فعالیت‌های اقتصادی و اجتناب قدرت حاکمه سیاسی از مشارکت در هر‌گونه تلاش اقتصادی و رقابت با بخش خصوصی است. به‌عبارتی اگر آنها اقتصاد را به حال خود رها سازند و بگذارند رقابت آزاد به ساز وکار خود ادامه دهد و خود بنگاه‌های خصوصی به رقابت با هم بپردازند چنین شرایطی مناسب‌ترین نوع سیاست‌گذاری از جانب متولیان امور کشور می‌باشدکه کمک شایانی به رونق و رشد اقتصادبخش خصوصی خواهد بود.

روزنویس های سردبیر آزاداندیش

نظرات  (۸)

در دهه‌های اخیر، فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ایران از یک سو با وجود تمام موانع اداری و قدرت‌نمایی دولت در عرصه اقتصاد، حرکتی رو به توسعه داشته و تاثیر عمیقی بر اصلاح رویه‌های تولید کالا و خدمات داشته است و از سوی دیگر در قالب حرکت‌های تشکلی موفق شده است‌، سهم خود را در تولید ناخالص داخلی افزایش دهد و به یکی از مراجع مهم تصمیم‌سازی اقتصادی در کشور تبدیل شود. با این وجود سال‌هاست چندان چرخ اقتصاد بخش خصوصی خوب نمی‌چرخد و با مشکلات عمده و فراوانی دسته و پنجه نرم می‌کند.
موضوع مهمی که بایستی مورد توجه مسئولان قرار گیرد‌، رقابت آزاد و منصفانه بخش خصوصی در انجام دادن فعالیت‌های اقتصادی و اجتناب قدرت حاکمه سیاسی از مشارکت در هر‌گونه تلاش اقتصادی و رقابت با بخش خصوصی است. به‌عبارتی اگر آنها اقتصاد را به حال خود رها سازند و بگذارند رقابت آزاد به ساز وکار خود ادامه دهد و خود بنگاه‌های خصوصی به رقابت با هم بپردازند چنین شرایطی مناسب‌ترین نوع سیاست‌گذاری از جانب متولیان امور کشور می‌باشدکه کمک شایانی به رونق و رشد اقتصادبخش خصوصی خواهد بود.
مهم‌ترین مشکلات اقتصادی بخش خصوصی در عرصه اقتصاد
 عواملی چون ‌کمبود نقدینگی و سختی تامین آن در واحدهای تولیدی
 و بدهی‌های معوقه ‌‌نرخ تامین مالی و عدم همکاری بانک‌ها با تولید‌کنندگان‌ فضای نامساعد و عدم بهبود محیط کسب و کار‌ دولتی‌بودن اقتصاد ایران
 و وجود فساد و بروکراسی‌های اداری‌ تحریم‌های غرب و نقل و انتقال پول
 و مبادلات بانکی بین‌الملل‌،
به همه این‌ها باید نفتی ‌بودن اقتصاد کشور را نیز افزود که رانتی را برای عده‌ای ایجاد کرده و در مقابل بخش تولید با محوریت بخش خصوصی را روزبه‌روز ناتوان‌تر کرده است.
سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "نوبت شما"
" چرخ اقتصاد بخش خصوصی‌، کُند می‌چرخد "
با آدرس: http://www.nobateshoma.ir/?p=26856
در این سایت انتشار یافت.

تهیه و تنظیم : مهدی حیدرپور
فعالیت اقتصادی بخش خصوصی ایران از یک سو با وجود تمام موانع اداری و قدرت‌نمایی دولت در عرصه اقتصاد، حرکتی رو به توسعه داشته و تاثیر عمیقی بر اصلاح رویه‌های تولید کالا و خدمات داشته است و از سوی دیگر در قالب حرکت‌های تشکلی موفق شده است‌،
بایستی دولت حمایت کند از این بخش خصوصی که متولی بخش عظیمی ازاقتصاد کشور

۱۰ آذر ۹۳ ، ۱۰:۵۵ نقدی بر اقتصاد ایران
انتظارات دیگری را فعالان بخش خصوصی تصور می‌کردند، چرا که ریاست جمهوری گفته بودند اجرای قانون بهبود مستمر محیط کسب وکار برای سامان‌دهی اقتصاد ایران ضروری است و باید دولت تدبیر و امید با شتاب بیشتر آیین‌نامه‌های ناظر بر این قانون را نهایی کرده و قانون را اجرایی نماید.
اگر مسئولین اقتصاد را به حال خود رها سازند و بگذارند رقابت آزاد به ساز وکار خود ادامه دهد و خود بنگاه‌های خصوصی به رقابت با هم بپردازند چنین شرایطی مناسب‌ترین نوع سیاست‌گذاری از جانب متولیان امور کشور می‌باشدکه کمک شایانی به رونق و رشد اقتصادبخش خصوصی خواهد بود.

سلام
تشکر از شما به خاطر ارسال مطلبتان به سایت "حرف تو"
" چرخ اقتصاد بخش خصوصی‌، کُند می‌چرخد "
با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/37077
در این سایت انتشار یافت.
چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.
هدیه سایت "حرف تو" به شما:
"پیامبر اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌وآله): هر کس از روی ریا و سَمعه (رسیدن به گوش مردم) و به قصد دنیاخواهی علم بیاموزد خداوند برکتش را از آن می‌گیرد، زندگی‌اش را بر او سخت می‌گیرد و او را به حال خودش وا می‌گذارد، و هر کس که خدا او را به حال خودش وا گذارد هلاک شده است."
یا علی

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی
نشخوار فرهنگي يعني جدال‌هاي بي‌سر و ته و تكرار مكرراتي كه هيچ حرف تازه‌اي براي گفتن ندارند و هنوز كه هنوز است مهم‌ترين نقد به روشنفكري ديني را در اين مي‌بينند، مي‌گويند و مي‌نويسند كه اساسا كار روشنفكري از كار دين جدا است و آب اين دو در يك جوي جاري شدني نيست.
بايد بپذيريم دانشگاه تنها «عمارت» نيست، كانون تفكر است. محل تربيت شهروندي است. جايگاه اصلي گفت‌وگو و نقد است. دانشگاهِ زنده، فعال و زبان‌آور را نشانه حيات جامعه بدانيد و دانشگاهِ دل‌مرده، منفعل و نظاره‌گر را علامت بيماري و ركود جامعه. اصحاب سياست با هر گرايشي كه دارند، بايد به انفعال و انزوا و بي‌تفاوتي و تماشاگري دانشگاه و دانشجو حساس باشند. نه علم در زمين مُرده مي‌رويد و نه دانشگاهِ بي‌نشاط باري از دوش جامعه برمي‌دارد. دانشگاه اگر مي‌خواهد در تراز آرزوهاي نسل آرمان‌خواه دانشگاهي باشد و كانون اصلي توسعه علمي كشور شود، بايد مركز تحولات جامعه باشد. شرايط دشواري كه دانشگاه در اين سال‌ها پشت سر گذاشته است و سرمايه اجتماعي كه متأسفانه با ناديده‌گرفتن الزامات آزادي‌هاي علمي و استقلال نهادي در معرض فرسايش قرار گرفته است، امروز نهاد دانشگاه را از حساسيت و فعاليت اجتماعي و سياسي درخور دور كرده است. بايد سخن و خواست آشكار و پنهان دانشگاهيان و دانشجويان را شنيد و در برابر آن فروتن شد. امن‌‌بودن محيط دانشگاه، نه امنيتي‌بودن آن و كيفيت‌يافتن علمي آن، نه افتادن در چنبره كميت و اولويت‌دادن به حيات آكادميك و نه ترجيح مدرك و فرماليسم و خلاصه بازگرداندن انضباط علمي، آزادي علمي، اخلاق علمي، مسئوليت و ديد‌باني اجتماعي، ازجمله ضرورت‌هايي است كه مي‌تواند فضاي امروز دانشگاه را بهبود بخشد و به اعتبار روزهايي، مانند امروز تأمل در اين وضعيت را موضوع گفت‌وگوهاي مختلف درباره دانشگاه و دانشجو و ميان دانشگاه و دانشجويان قرار دهد. .