سردبیر آزاداندیش

مطلب شماره522 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

امید‌ به‌ فراکسیون‌ امید 

فراکسیون امید مجلس که با رأی هماهنگ جامعه به امید اصلاح‌طلبی اعضای این فراکسیون شکل گرفت هم، یکی از فراکسیون‌های مجلس است که این روزها اگر نگاهی به سایت‌ها و اخبار بیندازید، رفتاری را متفاوت‌تر از آنچه باید باشد، مشاهده می‌کنید. همین چندروز قبل عضو شورای مرکزی فراکسیون امید با اشاره به نظرات برخی اعضای این فراکسیون درباره‌ی وزرای پیشنهادی مخابرات، علوم و آموزش، تاکید کرد که شخصا با معرفی رحمانی‌فضلی در وزارت کشور موافق نیست و در عین‌ حال گفت که نباید انتظارات را بیش از حد بالا ببریم. قاسم میرزایی‌نیکو در گفت‌وگو با ایلنا، با اشاره به مشخص‌شدن تقریبی وزرای پیشنهادی و اعضای کابینه دوازدهم، درباره ترکیب این کابینه گفته بود: قطعا این حق رئیس‌جمهوری است که با مشورت‌هایی که انجام می‌دهد، شخصا درباره کابینه و وزرای مدنظرش تصمیم‌گیری کند و ما نیز موظفیم سوابق و عملکرد این افراد را بررسی کرده و به آنها رأی اعتماد یا بی‌اعتمادی بدهیم.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 521 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

سایه‌ی‌ نژادپرستی‌ بر‌ سر‌ مردم‌ امریکا

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 520 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

و‌ حالا‌ شهردار‌ جدید‌ تهران

پنجشنبه سوت پایان پروسه انتخاب شهردار تهران زده و محمدعلی نجفی به عنوان ساکن بهشت معرفی شد. از میرزا عباس‌خان مهندس‌باشی که در سال 1287 برکرسی شهرداری تهران نشست تا همین چند روز گذشته که به محمدباقر قالیباف شهردار پایتخت می‌گفتند، انتخاب فردی برای شهرداری تهران با فراز و فرودهایی همراه بوده است که از آن جمله می‌توان به استفاده از افراد کم آگاه به موضوعات و معضلات کلانشهر تهران، در نظر داشتن کرسی شهرداری برای جهش به جایگاه‌های بالاتر، تخلفات مالی و... اشاره داشت. شورای پنجم با وعده انتخاب شهردار توانا و بی‌حاشیه پروسه انتخاب ساکن بهشت را آغاز کرد چنان که ابتدا طی فراخوانی نام افرادی را که در خود توانایی اداره شهر تهران را داشتند ثبت کردند و سپس از میان آنها طی مراحلی به افراد کمتری رسیدند و در نهایت 5 نفر ماندند. پنجشنبه گذشته موعد انتخاب شهردار همه کاندیداها با هدف انسجام و اتحاد کناره‌گیری کردند تا تنها محمدعلی نجفی که در سابقه فعالیت‌های خود عضویت در شورای شهر را هم دارد به‌عنوان شهردار معرفی شود.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 519 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

اصلاح‌طلب‌ مورد‌ پسند‌جامعه‌ چگونه‌ باید‌ باشد؟

در جامعه‌ی ما چهار خواسته وجود دارد که از حمایت اجتماعی بهره‌مند است: یکی خواست رشد و رونق اقتصادی به مفهوم افزایش تولید و رونق کسب‌وکار، یکی مردم‌سالاری و مشارکت سیاسی و دیگری توزیع مجدد منابع و امکانات و درآمدها و در نهایت، خواسته سبک زندگی متفاوت از سبک رسمی. این چهار خواسته طرفدار دارد. حالا به سراغ طبقات جامعه می‌رویم.

از نظر اقتصادی چهار طبقه داریم؛ یک: طبقه سرمایه‌داری به این مفهوم که دارایی دارد، کارگر استخدام می‌کند و خودش کار نمی‌کند و تصمیم‌گیرنده‌ی اصلی در حوزه کاری، خودش است.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 518 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

آرزوهای‌ کوچک‌ کابینه‌ی‌‌ پیرمردها!

کابینه‌ی پیشنهادی دوازدهم در جلسه علنی هفته گذشته به مجلس معرفی شدند. رئیس‌جمهوری در نامه‌ی خود به هیئت رئیسه مجلس سیدمحمد بطحایی را برای وزارت آموزش و پرورش، محمدجواد آذری جهرمی را برای وزارت ارتباطات، سید محمود علوی را برای وزارت اطلاعات، مسعود کرباسیان را برای وزارت اقتصاد، محمد جواد ظریف را برای وزارت امور خارجه، حسن قاضی‌زاده هاشمی را برای وزارت بهداشت، علی ربیعی را برای وزارت تعاون، محمود حجتی را برای وزارت جهاد کشاورزی، سید علیرضا آوایی را برای وزارت دادگستری، امیر حاتمی را برای وزارت دفاع، عباس آخوندی را برای وزارت راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری را برای وزارت صنعت، سید عباس صالحی را برای وزارت ارشاد، عبدالرضا رحمانی فضلی را برای وزارت کشور، بیژن زنگنه را برای وزارت نفت، حبیب‌اله بی‌طرف را برای وزارت نیرو و مسعود سلطانی‌فر را برای وزارت ورزش و جوانان پیشنهاد داده است. البته ترکیب معرفی شده به مجلس هنوز کامل نیست و رئیس‌جمهوری باید در مهلت باقی مانده وزیر پیشنهادی علوم را نیز به بهارستان معرفی کند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 517 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

نکته‌ها‌ و‌ پیامدهای‌ مراسم‌ تحلیف‌ رئیس‌جمهور

چهارده مرداد مراسم تحلیف رئیس‌جمهور برگزار شد. در این مراسم رئیس‌جمهور سخنان جالبی را مطرح کرد. هر دو سخنرانی دکتر حسن روحانی در مراسم تنفیذ و تحلیف نیاز به بازخوانی سیاسی دارد. در هر دو سخنرانی شنیده‌شدن پیام مردم در 29 اردیبهشت، توسط روحانی مشهود بود. در برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، مردم نقشه‌ی راه تحول‌گرایانه‌ای ترسیم کردند. دعای پایان متن سخنرانی او بیانگر خواسته‌های یک ملت بود که هرکدام می‌تواند عنوان یک مقاله وزین باشد.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 516 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

یادآوری‌ نقض‌برجام‌ در‌ مراسم‌ تحلیف

ادامــه مطلــب

مطلب شماره515 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

استراتژی‌امریکا‌و‌روسیه‌درقبال‌سوریه

سیاست خارجی دموکرات‌ها در هشت سال گذشته دست تیم ضدجنگ بود. ترامپ نه در چارچوب دموکرات‌ها می‌گنجد، نه جمهوری‌خواهان. ترامپ می‌گوید هرکس باید هزینه اقداماتی را که از آن منتفع می‌شود تقبل کند. سیاست خارجی محافظه‌کاران بر‌اساس گسترش سلاح و احتمالا تخریب اوضاع مناطق دنبال خواهد شد. برخی کارشناسان مسائل آمریکا دوران ترامپ را تا حدی با دوران نیکسون در دهه 70 میلادی در سیاست خارجی شبیه‌سازی می‌کنند. ترامپ شاید سیاست گیج‌خوردن را با کمی چراغ سبز و تفاهم با روس‌ها دنبال کند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 514 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

پروژه‌ی‌شکست‌خورده

طبق نظر کارشناسان پروژه ایجاد منطقه‌ی امن در سوریه اولین‌بار از سوی ترکیه مطرح شد و طی سال‌های گذشته آنکارا تلاش زیادی برای ایجاد این مناطق در سوریه انجام داد اما توفیقی در این راه کسب نکرد. اکنون به‌نظر می‌رسد که تل‌آویو به‌دنبال همان سیاست ترکیه است اما ظواهر نشان می‌دهد که اسرائیل نیز نمی‌تواند در این راه موفق باشد. دلیل اصلی موفق‌نشدن صهیونیست‌ها در این راه آن است که تل‌آویو درصدد است تا رضایت روسیه را برای ایجاد منطقه‌ی امن کسب کند اما با این حال کنترل این منطقه در دست روسیه نباشد.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 513 ۱۴ مطلب در مرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

برجام‌ اسباب‌بازی‌ ترامپ

ویترین به‌گونه‌ای چیده شده که گویا همه چیز برای دمیدن در سوت پایان توافق با ایران مهیا است: از موضع‌گیری‌های لفظی دونالد ترامپ که سابقه‌ی آن به روزهای رقابت‌های انتخاباتی در سال 2016 بازمی‌گردد تا همین چند یکی دو روز پیش و گفت وگو با رسانه‌ی امریکایی وال‌استریت ژورنال که در آن گفته بود تمایلی به اعلام پایبندی ایران به برجام نه در ماه آوریل داشته است و نه در هفدهمین روز از ماه جولای تا توسعه‌دادن دامنه‌ی حلقه تحریم‌‌های غیرهسته ای ایران. رئیس‌جمهور امریکا در شش‌ماه گذشته سابقه‌ی خوبی هم از خود در اتخاذ تصمیم‌های ناگهانی بر‌جا گذاشته است. در چشم برهم زدنی توافق با کوبا را که پس از نیم قرن به‌دست آمده بود برهم زد و تنها چند روز طول کشید تا اعلام کند که امریکا را دیگر در حلقه متعهدان به توافق آب و هوایی پاریس ندانید.

ادامــه مطلــب
... man1357.blog.ir