سردبیر آزاداندیش

مطلب شماره 190 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

نقش‌ رسانه‌ها در شرایط‌ بحرانی

شرایط بحرانی می‌تواند به شکل‌های مختلفی بروز کند و از تغییر و تحولات گوناگونی ناشی شود. منشاء بحران می‌تواند حمله ناگهانی، شروع جنگ، ناکامی اقتصادی در سطح وسیع، و همچون حضور تروریست در کشور باشد. بحران‌ها مثل (حضور داعش در تهران) موقعیت‌هایی هستند که کنترل آن‌ها مستلزم پاسخ‌دهی ساعت به ساعت در برابر مردم و مقامات می‌باشد چون بحران‌ها اغلب غیرمنتظره است، اطلاعات کافی درباره موضوع یافت نمی‌شود. چرا که در اغلب موارد، اطلاعات مناسب و حاضر و آماده در مجموعه‌ای مرتب و طبقه‌بندی شده و مطابق با ویژگی‌های وضعیت بحرانی در دسترس نیست.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 189 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

مردم،‌پیروز‌ عرصه‌ی‌ وحدت

داعش به تهران هم آمد و با یک حمله هم‌زمان به مجلس ایران و مرقد امام خمینی‌(ره) در جنوب تهران، حضور نامیمون خود را اعلام کرد. ساعتی پس از انتشار خبر تروریست‌ها بود که داعش اعلام کرد مسئولیت این اقدام تروریستی را می‌پذیرد اما ویژگی داعش آن است که در بسیاری موارد که کشورها با حملات تروریستی مواجه می‌شوند با مطرح‌کردن خود و پذیرش مسئولیت سعی در ساختن جایگاهی کاذب دارد. داعش ساعتی بعد نیز با انتشار یک کلیپ، اظهار کردند حمله به پارلمان ایران، ادامه خواهد داشت.

از سوی دیگر عادل‌الجبیر وزیر خارجه سعودی درست چند ساعت پیش از حملات تروریستی به تهران، اظهارات تندی را علیه ایران مطرح کرده بود؛ اظهاراتی که شائبه دست‌داشتن ریاض در این حملات را تقویت می‌کند. او مدعی شده بود که: ایران در امور کشورهای عربی مداخله می‌کند و به‌دلیل دخالت در امور کشورهای منطقه باید تنبیه شود! اما پرسش مهمی که در محافل عمومی برجسته شده، درباره تروریست‌هاست.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 188 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

لزوم‌ آگاهی‌ مردم‌ برای‌ مواجهه‌ با شرایط‌ بحران

بحران‌های انسان ساخت مانند جنگ و عملیات تروریستی، از نوع بحران‌های تعمدی است که طراحی و برنامه دارد. بحران‌هایی که به درک خطر از اوضاع برمی‌گردد و از این رو باید درک خطر در میان مردم بالا برود تا هنگام بروز چنین اتفاقات خطرپذیری و ریسک‌پذیری نداشته باشند؛ آن هم در شرایط جغرافیایی که کشور ما در آن قرار گرفته و تروریست‌ها در منطقه درحال جولان دادن هستند.

از این رو باید مردم به درک از خطر برسند. در حوادث تروریستی ممکن است یکی از برنامه‌های تروریست‌ها این باشد که پس از جمع‌شدن مردم در یک محل، آن منطقه را منفجر کنند یا وضع گروگانگیری به وجود بیاورند به‌همین دلیل لازم است به مردمی که در چنین شرایطی در محل می‌مانند و نظاره‌گر حادثه هستند، هشدار بدهیم که تا چه میزان حضورشان در چنین شرایطی خطرناک است. آنها نه‌فقط جان خودشان را به خطر می‌اندازند بلکه در کار نیروهای امنیتی و اطلاعاتی هم اختلال ایجاد می‌کنند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 187 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

ورود‌ ناکام‌ داعش‌ به‌ تهران

تا چند روز پیش اگر کسی تیتر این یادداشت را برای خبر یا تحلیل خود استفاده می‌کرد، یا چنین عبارتی را در جایی می‌نوشت، احتمالا با تمسخر خوانندگان مواجه می‌شد. کسی باور نمی‌کرد پای گروه تکفیری داعش به خیابان‌های تهران هم باز شود. حال آنکه چهارشنبه گذشته این اتفاق نامیمون در پایتخت تهران و در دونقطه حساس و استراتژی کشور رخ داد و در پی این دوحمله تروریستی 17 نفر شهید‌(تاعصر روز جمعه) و تعدادی مجروع برجای گذاشت.

به واقع عملیات تروریستی و کور داعش در تهران در سطوح ملی و بین‌المللی بازتاب بسیاری داشت و در بسیاری از خبرگزاری‌ها و رسانه‌های بین‌المللی منتشر شد. هرچند تاکنون اطلاعات بسیار کمی درباره تروریست‌ها و حامیان و ابعاد این حملات کور منتشر شده است.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 186 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

پروژه‌ی‌ خراسانی‌ داعش‌ در افغانستان

چندی پیش منطقه حساس دیپلماتیک کابل با انفجار یک تانکر آب در عملیاتی انتحاری به لرزه درآمد. انفجار در مقابل سفارت آلمان و در نزدیکی اداره امنیت ملی افغانستان صورت گرفت و شدت آن به‌حدی بود که در غربی‌ترین نقطه شهر کابل صدای آن شنیده شد. جدا از اینکه چه گروهی مسئول آن است، واقعیت‌های نگران‌کننده‌تری هم وجود دارند. منطقه وزیر اکبرخان که کاخ ریاست‌جمهوری و سفارتخانه‌های خارجی در آن قرار دارند، به لحاظ امنیتی از حساس‌ترین مناطق پایتخت افغانستان به‌شمار می‌رود که محافظت از آنها با دقت و تامل بیشتری صورت می‌گیرد.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 185 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

امام‌خمینیِ(ره)نسل‌امروز

چهاردهم خرداد یادآور ایام رحلت جانگداز بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت روح‌الله‌الموسوی‌الخمینی است. کسی که نام و یاد او هیچگاه از خاطره‌ها جدا نخواهد شد. پیوند آسمانی و الهی که بین امام و امت برقرار شده همیشه پابرجا و برقرار خواهد بود. او کسی است که با اخلاق و رفتار و گفتار پیامبرگونه خود دل‌های مردم جهان را به سوی خود جلب نمود و در عصری که ظلمت ظلم و ستم و استبداد و حق کشی و ضلالت... سایه شومش را در همه‌جا گسترده بود با طلوع و درخشش الهی خود و با سخنان و پیام‌های نورانی‌اش سبب روشنی و حیات جوامع بشری شد. او با تفکری عمیق در همه ابعاد عبادی، سیاسی، اجتماعی، تربیتی، اقتصادی، نظامی و بین‌المللیِ اسلام، تفکر اسلام ناب محمدی (صَلَّی اللهُ عَلَیهِ وَآلهِ وَسَلَّمَ) را در سطح جهان مطرح و منتشر نمود.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 184 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

دوستت‌ دارم ‌برای‌ همیشه‌ بودنت ‌درقلب‌ و‌ ذهن‌ هر‌ایرانی

در نیمه‌ی خرداد سال 1368 خود را آماده ملاقات عزیزی می‌کرد که تمام عمرش را برای جلب رضای او صرف کرده بود و قامتش جز برای او، در مقابل هیچ قدرتی خم نشده و چشمانش جز برای او گریه نکرده بود. سروده‌های عارفانه‌اش، همه حاکی از درد فراق و بیان عطش لحظه‌ی وصال محبوب بود و اینک این لحظه شکوهمند برای او و جانکاه و تحمل‌ناپذیر برای پیروانش فرا می‌رسید.

در آخرین شب زندگی و در حالی که چند عمل جراحی سخت و طولانی در سن 87 سالگی را تحمل کرده بود و در حالی که چند سرم به دست‌های مبارکش وصل بود، نافله شب می‌خواند و قرآن تلاوت می‌کرد. در ساعات آخر طمأنینه و آرامشی ملکوتی داشت و مرتبا شهادت به وحدانیت خدا و رسالت پیامبر اکرم (ص) را زمزمه می‌کرد و با چنین حالتی بود که روحش به ملکوت اعلی پرواز کرد. هجرتش داغی التیام‌ناپذیر بر قلب‌ها نهاد و وقتی خبر رحلت منتشر شد گویی زلزله‌ای عظیم رخ داده است، بغض‌ها ترکید و سراسر ایران و همه کانون‌هایی که در جهان با نام و پیام امام خمینی(ره) آشنا بودند یکپارچه گریستند و بر سر و سینه زدند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 183 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

لزوم‌حفظ‌حرمت‌رئیس‌جمهور

هفته گذشته واژگانی عجیب وارد ادبیات انتخاباتی ایران شد؛ رأی حلال و رأی حرام! شاید در نگاه نخست درک معنی این کلمات مشکل باشد اما به‌طور حتم تلقی توهین از آن خواهد شد. جامعه ایرانی به‌ویژه آگاهان سیاسی چندان با رویکردهای نادرست از سوی رقیب پس از هر پیروزی خود و شکست طیف مقابل بیگانه نیستند، بارها شنیدند و اما چون در میثاق اعتدال و اصلاحات منافع ملی بر منافع گروهی و حزبی تقدم دارد سکوت کردند اما طرح »رأی حلال« و »رأی حرام« موضوعی نبود که توهین به یک جریان سیاسی تلقی شود بلکه اهانت به 24 ‌میلیون نفر رأی‌دهنده به روحانی بود که هدفی جز تداوم مشی اعتدال در کشور نداشتند.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 182 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

درسی‌ از یک‌ انتخاب

انتخابات اخیر ریاست‌جمهوری حاوی پیامی روشن بود که باید آن پیام را درک کرد. پیام این انتخابات باشکوه و خاطره‌ساز نه به وعده‌های عوامفریبی و نه به سه‌برابرشدن یارانه‌ها و نه به فریبکاران بود.

مردم به این درک و فهم رسیده‌اند که چه کسی می‌تواند بهتر کشور را مدیریت و اداره کند. درواقع مردم ایران با فهم و درک سیاسی بالای خود، دکتر حسن روحانی را قاطعانه برای دومین بار به‌عنوان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران انتخاب کردند و یک‌بار دیگر با آرای معنادار خود، همدلی، اتحاد، یکپارچگی، شور و شعور را در نظام اسلامی ایران به نمایش گذاشتند و در یک کلام مشی اعتدال و عقلانیت را برگزیدند و گل کاشتند. اما وقایع و اتفاقات دوران اول دولت آقای دکتر روحانی و به‌ویژه ماه‌های آخر سال 95 و تشدید آن در دو ماه اول سال 96 تا روز قبل از انتخابات، مسائلی نیست که بشود به سادگی از کنار آنها گذشت.

ادامــه مطلــب

مطلب شماره 181 ۱۲ مطلب در خرداد ۱۳۹۶ ثبت شده است

لزوم‌ توجه‌ به‌ درآمد شهری

اکنون که نتیجه انتخابات شوراها مشخص شده است و منتخبین آماده ورود به بهشت می‌شوند‌، بحث مهمی در حوزه مدیریت شهری و شیوه کسب درآمد در کلان‌شهر تهران مورد توجه قرار می‌گیرد که در این خصوص بایستی اذعان نمود: بحث درآمد شهری در ایران بحثی مستقل و فوری است که برگزیدگان شورا باید به محض ورودِ رسمی به شورا بدون لحظه‌ای درنگ به آن بپردازند. فروش ناعادلانه تراکم جدای از ظلم به امروزیان و آیندگان و جان‌بخشیدن به نوکیسگی ضدملی، قطبی‌کردن شدید جامعه شهری و دامن‌زدن به بغض اجتماعی وحدت‌شکن، نابود‌کننده سرمایه اجتماعی دستگاه‌ها به ویژه شوراها و شهرداری‌ها، حاوی فسادی مسری، بدنام کردن گروه‌ها و سازمان‌ها، ضد شهروندی و ضد پایداری شهری، به بن بست قطعی رسیده است.

ادامــه مطلــب
... man1357.blog.ir